,

استانداردهای تخت نوزاد

استانداردهای تخت نوزاد

 

 

در تمام دنیا والدین می کوشند تا بهترین مکان را برای فرزندان خود جهت زندگی آرام محیا کنند  از این رو هر نوزادی، از بدو تولد نیاز به یک جای خواب مطمئن و مناسب دارد. تمامی والدینی که منتظر آمدن فرزندشان هستند، تخت نوزاد را در اولویت خریدهای سیسمونی قرار می دهند. زیرا نوزاد ساعت های زیادی از شبانه روز را در خواب خواهد بود. حتی در زمان های قدیم هم که تخت نوزادی وجود نداشت، درست کردن رختخواب های نوزادی، گهواره و … رواج داشته است. بدین شکل مادران با خیال راحت کودک خود را خوابانده و به کارهای خود مشغول می شدند.

 

 

مشخصات تخت نوزاد استاندارد

 

 

بدن نوزاد بسیار لطیف و نرم است. بنابراین باید تخت بسیار نرم و راحتی داشته باشد تا آسیبی بر اندام و اعضای نوزاد وارد نشود. و همچنین خواب راحتی داشته باشد ازجمله این ویژگی ها به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 

 

سایز و اندازه تخت خواب

 

 

هنوز سایز و اندازه استانداردی برای تخت نوزادی وجود ندارد. اما بهتر است تخت نوزادی مطابق با سن و سال کودک شما باشد. به عنوان مثال اگر تخت خیلی بزرگ باشد، کودک در آن غلت زده و نمی تواند به حالت اول خود بازگردد. اگر هم تخت کوچک باشد، مانند قفس کودک را محصور کرده و اجازه حرکت به او نخواهد داد.در مجموعه بشیک پس  از بررسی های مداوم که در سالهای اخیر انجام شده  توانسته ایم در این زمینه رضایت مشتریان را جلب نماییم

 

 

استحکام و دوام تخت

 

 

نوزاد حداقل 9 ماه اول زندگی را به طور مداوم در تخت خواهد گذراند. بعد از آن نیز حرکات و فعالیت های کودک زیاد شده و به تختی محکم و مقاوم نیاز خواهد داشت.پس از همین ابتدای کار به مقاومت و دوام تخت نوزادتان توجه ویژه ای داشته باشید.

 

 

قابلیت تنظیم ارتفاع تخت

 

 

کفی تخت یکی از مواردی است که اگر قابلیت تنظیم ارتفاع داشته باشد، برای خانواده مقرون به صرفه خواهد بود. زیرا در ماه های اول تولد، نوزاد بدون هیچ حرکتی به پشت می خوابد و والدین برای برداشتن کودک از تخت باید خم و راست شوند. خم و راست شدن های مکرر برای کمر والدین مضر است. اما اگر والدین ارتفاع تخت را بالا ببرند، به راحتی می توانند نوزاد خود را بغل کرده و یا در تخت قرار دهند.

 

 

پس از اینکه حرکت های نوزاد زیاد شد، ارتفاع زیاد ممکن است برای کودک خطرناک باشد، بنابراین با کاهش ارتفاع تخت می توانند جای امن و راحتی برای کودک ایجاد نمایند. بهترین ارتفاع برای تخت نوزادی که مرحله شیرخوارگی را گذرانده است، 20 الی 30 سانتی متر از سطح زمین می باشد. همچنین برای سنین بالاتر ارتفاع تا 40 سانتی متر هم می تواند بالاتر برود. البته با توجه به قد کودک نسبت به همسالانش این ارتفاع متغیر خواهد بود.

 

 

تزئینات

 

 

تخت نوزاد باید تزیینات زیبا و پایداری داشته باشد. دقت داشته باشید که بعضی از تزیینات تنها جنبه فانتزی داشته و قیمت تخت را بالا می برند. این تزیینات ممکن است به مرور زمان جدا شده و حتی به کودک آسیب برسانند. بنابراین به تزیینات جانبی تخت نوزاد بسیار دقت کرده و سعی کنید تخت ساده و بادوام با رنگ آمیزی های زیبا را انتخاب کنید.

 

 

تشک و ملحفه مناسب

 

 

برای روی تخت یک تشک مناسب انتخاب کنید. تشک را طوری انتخاب کنید که دست و پای کودک شما به نرده های تخت گیر نکند. جنس ملحفه ها هم باید نخی و ضد آلرژیک باشد.

 

 

چرخ متحرک

 

 

بهتر است که برای نوزاد خود تخت چرخ دار انتخاب کنید. بدین طریق جابجا کردن تخت بین اتاق کودک و والدین آسان تر می شود و به کمر شما آسیبی نخواهد رسید. هر زمان هم که تصمیم گرفتید جای تخت را ثابت کنید، چرخ ها را قفل کرده و تخت را در جای ثابت قرار دهید.

 

 

از طرفی تخت های چرخ دار اجازه جارو کردن زیر تخت را به مادر می دهند و نیازی به بلند کردن و جابه جا کردن تخت نخواهد بود.

 

 

استفاده از رنگ های ملایم

 

 

معمولاً در تخت نوزاد و تشک و ملحفه آن از رنگ های ملایم استفاده می شود. رنگ سفید یک رنگ پاک و زیبا بوده که طرفداران زیادی دارد. چرا که هم دخترانه و هم پسرانه است.

 

 

این در حالی است که رنگ های آبی آسمانی، سبز روشن، صورتی و … نیز برای تخت کودک شما مناسب هستند. اما استفاده از رنگ های هیجان انگیز مانند قرمز و نارنجی ممکن است رنگ های مناسبی برای اتاق کودک شما نباشند.

 

 

تخت کودک جایی برای آرامش و آسودگی خیال فرزند شما است. بنابراین بهتر است از رنگ های آرام برای دکوراسیون اتاق کودک تان استفاده کنید.

 

 

قابلیت قرارگیری تخت در کنار تخت والدین 

 

 

با توجه به اینکه نوزاد حتی نیمه شب نیز برای خوردن شیر یا هر مشکل دیگری به حضور مادرش نیاز خواهد داشت، بهتر است در ماه های اول تخت نوزاد در کنار تخت مادر قرار بگیرد.

 

 

بنابراین تخت هایی وجود دارند که حصار یک طرف آن جدا شده و این تخت به تخت مادر می چسبد و ارتفاع آنها با هم یکسان می شود. بنابراین نوزاد و مادر به راحتی می توانند در کنار هم بخوابند.

 

 

وجود کشوها در کنار تخت نوزاد

 

 

استفاده از کشوها در کنار تخت برای قرار دادن لوازم بهداشتی ضروری، بسیار کاربردی و مفید است. معمولاْ پوشاک و لوازم بهداشتی نوزادان زیاد است. بنابراین برای اتاق هر کودک به کشوهای زیادی نیاز است تا تمامی لوازم ضروری در آنها جای بگیرند.

 

 

این کشوها یا در زیر تخت و یا در پهلوهای تخت به شکلی قرار می گیرند که مادر به راحتی به آنها دسترسی داشته باشد.

 

 

فاصله نرده ها در اطراف تخت

 

 

فاصله نرده های اطراف تخت نباید کمتر از 5 سانتی متر و بیشتر از 10 سانتی متر باشد. این میله ها باید محکم بوده و هیچ ترک یا شکستگی نداشته باشند. ارتفاع این نرده ها معمولاً 70 سانتی متر است.

 

 

تخت قابل تغییر

 

 

بعضی از تخت های نوزادی به شکلی طراحی شده اند که با وصل حصار به اطراف آن برای کودکان زیر 2 سال مناسب هستند. اما بعد از آن با باز کردن حصارها و تغییر شکل تخت، فرزند شما تا سن 8 سالگی می تواند از آن استفاده کند. این تخت ها مقاوم و مقرون به صرفه بوده و طرفداران زیادی دارند.

 

 

جنس تخت نوزاد

 

 

تخت های نوزادی مانند سایر سرویس های خواب از چوب، فلز، ام دی اف و هایگلاس ساخته می شوند. اما بهترین جنس برای ساخت تخت نوزاد ام دی اف است. چرا که مزایای آن بیشتر از سایر متریال ها است و همچنین دچار آفت زدگی یا زنگ زدگی و … نشده و سلامت کودک را با خطر مواجه نمی کند.‌

 

 

همچنین دقت داشته باشید که در اتصال و نصب این تخت نوزاد از مواد و چسب های آلرژی زا استفاده نشود. همان طور که می دانید، برای اتصالات تخت از منگنه و چسب استفاده می شود. این چسب و بوی بد ممکن است برای نوزاد آلرژی به همراه داشته باشد.

 

 

تخت های مسافرتی نوزاد

 

 

تخت های مسافرتی، تخت هایی هستند که قطعات آن قابلیت جدا شوندگی داشته و به طور معمول از پلاستیک ساخته می شوند. این قطعات به راحتی جابه جا شده و در هر جایی که باشید می توانید با متصل کردن قطعات به همدیگر، تخت را برای نوزادتان آماده کنید.

 

 

مکان مناسب برای جایگذاری تخت نوزاد

 

 

تابش نور طبیعی بر روی کودک فواید بسیاری دارد. اما این تابش بیش از حد باشد، عواقب ناخوشایندی را در پی دارد. پس سعی کنید تخت نوزاد را در جایی قرار دهید که در معرض نور طبیعی اما ملایم باشد تا هم از ویتامین های موجود در نور آفتاب بهره مند شود و هم خواب خوب و خوشی داشته باشد.

 

 

البته این نکته بسیار مهم را نیز به خاطر بسپارید که زیر پنجره جای مناسبی برای جایگذاری تخت خواب نوزاد نیست! سعی کنید فاصله مناسب میان پنجره و تخت کودک را حفظ کنید.  همچنین بهتر است اطراف تخت حدالامکان خلوت باشد. زیرا ممکن است تزیینات و شلوغی دور تخت، خواب کودک را با اختلال مواجه کند.

بیشتر بخوانید