, ,

آشتایی با انواع mdf(ملامینه،لترون و ممبران)

با انواع روکش ام دی اف MDF آشنا شوید!

MDF این روزها در مواردی مثل درب منازل و شرکت ها، سرویس های خواب، کابینت ها و دیگر تولیدات چوبی استفاده بسیار زیادی دارند. در مقابل تنوع زیاد این محصولات، روکش های متنوعی هم برای پوشاندن عیب و نقص های ام دی اف وجود دارد

در مقاله قبل با انواع روکش های اکریلیک و های گلاس و انواع mdf(لمینت واچ پی ال) آشنا شدیم

روکش ملامینه

روکش ملامینه از محدود روکش هایی است که برای چسباندن روی ام دی اف نیازی به چسب ندارد. دلیل آن نیز استفاده از رزین در ساختار آن است که خود نوعی چسب به شمار می رود. میزان مقاومت ملامینه در برابر خراشیدگی و سایش بسیار بالا است. قیمت آن نیز نسبت به دیگر انواع روکش ام دی اف منطقی است. لبه کابینت هایی که با این روکش ساخته شده اند را می توان به سادگی ماشین کاری نمود.

یکی از زیباترین انواع روکش های ملامینه، روکش های سینکرونایز (فوق برجسته) هستند. روکش های سینکرونایز نوع خاص و جدیدی از ملامینه و بهترین نوع از روکش های ملامین هستند. البته روکش های سینکرونایز در میان روکش های وکیوم ممبران نیز موجود هستند که بیشتر از نوع ملامینه آن مورد استفاده درودگران قرار می گیرد، چرا که مدل وکیوم ممبران آن امکان استفاده در ورق های طرح دار را نیز دارد. عمده ترین و با ارزش ترین تفاوت روکش های سینکرونایز نیز، همان طور که از نامشان پیدا است، برجستگی است. بر خلاف ام دی اف ساده و بسیاری از انواع روکش ممبران، ورق های سینکرونایز دارای بافت بسیار زیبا و شبیه به چوب واقعی هستند.

انواع ام دی اف

روکش کاغذی یا لترون

لترون یکی از ضعیف ترین و ارزان ترین انواع روکش کابینت است. این روکش معمولاً برای نوار لبه ها و روکش کاری پروفیل ها استفاده می شود و برای ساخت کابینت به هیچ عنوان توصیه نمی شود. مقاومت لترون در برابر رطوبت، حرارت، ضربه و خش بسیار اندک است. همان طور که از نام آن پیدا است، با جنسی مانند کاغذ روبرو هستیم.

روکش پی وی سی یا ممبران

همان طور که در مطالب جداگانه ای در خصوص کابینت ممبران صحبت کرده ایم، در کابینت معمولاً از ام دی اف با روکش پی وی سی استفاده می شود. پی وی سی به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت، حرارت و خش استفاده بسیار زیادی در صنعت کابینت سازی دارد و می توان روکش وکیوم ممبران را پراستفاده ترین و پرطرفدارترین نوع از انواع روکش ام دی اف برای کابینت، درب ها و … دانست.

مهمترین نقطه قوت روکش های پی وی سی یا همان ممبران، امکان استفاده از آن ها در ورقه های چوبی است که توسط دستگاه طرح و نقش یافته اند. در واقع اگر ورق چوبی مورد استفاده در تهیه کابینت، درب یا … دارای طرح و نقش و ناهمواری باشد، تنها می توان از روکش وکیوم ممبران برای پوشاندن آن استفاده کرد. بنابراین طرح هایی که با این روکش ام دی اف تهیه می شود معمولا در زیبایی محصول نهایی تاثیر به سزایی دارد. البته مقاومت روکش ممبران نیز بسیار بالا است و این مسئله باعث شده که مزایای آن از دیگر انواع روکش ام دی اف کاملا محسوس باشد.

شرکت بشیک بر اساس سلایق مشتریان خود محصولات سفارشی با روکش های مختلف را برای مشتریان خود تولید می کند که می توانید با کارشناسان بشیک با  تلفن : ۶۶۱۵۴۸۳۳-021  تماس بگیرید

بیشتر بخوانید