,

رشد عاطفی: کودکان 2 ساله

 

رشد عاطفی: کودکان 2 ساله

 

پیگیری فراز و نشیب های یک کودک دو ساله می تواند دشوار باشد. یک لحظه آنها درخشان و دوستانه هستند. بعدی عبوس و گریان – و اغلب بدون دلیل آشکار. با این حال، این نوسانات خلقی، تنها بخشی از بزرگ شدن است. آنها نشانه هایی از تغییرات عاطفی هستند که در زمانی که کودک شما برای کنترل اعمال، تکانه ها، احساسات و بدن خود تلاش می کند، اتفاق می افتد.

 

محدودیت های تست

در این سن، کودک شما می خواهد دنیا را کشف کند و به دنبال ماجراجویی باشد. آنها بیشتر وقت خود را صرف آزمایش محدودیت‌های خود، شما و محیطشان می‌کنند. متأسفانه، آنها هنوز فاقد بسیاری از مهارت های مورد نیاز برای انجام ایمن هر کاری هستند که باید انجام دهند، و اغلب به حمایت شما نیاز دارند.

 

هنگامی که از حدی فراتر می روند و به عقب کشیده می شوند، اغلب با خشم و ناامیدی، عصبانیت خلقی یا خشم عبوس واکنش نشان می دهند. حتی ممکن است ضربه بزنند، گاز بگیرند یا لگد بزنند. در این سن، آنها کنترل زیادی روی تکانه های عاطفی خود ندارند. عصبانیت و ناامیدی آنها به طور ناگهانی به شکل گریه، ضربه زدن یا جیغ زدن فوران می کند. این تنها راه آنها برای مقابله با واقعیت های دشوار زندگی است. حتی ممکن است طوری رفتار کنند که ناخواسته به خود یا دیگران آسیب برساند. همه اینها بخشی از دو نفر بودن است.

 

نقاط عطف احساسی برای کودک دو ساله شما

آشکارا ابراز محبت می کند

 

طیف وسیعی از احساسات را بیان می کند

 

به تغییرات عمده در روال معترض است

 

چرا کودک 2 ساله من با پرستار بهتر از من رفتار می کند؟

آیا تا به حال افراد نشسته یا اقوام به شما گفته اند که فرزندتان وقتی از او مراقبت می کند هرگز بد رفتار نمی کند؟ غیرمعمول نیست که کودکان نوپا وقتی شما در کنار شما نیستید، فرشته باشند. آنها به اندازه کافی به این افراد دیگر اعتماد ندارند تا محدودیت های خود را آزمایش کنند. اما با شما، کودک دو ساله شما مایل است چیزهایی را امتحان کند که ممکن است خطرناک یا دشوار باشند، زیرا می دانند که در صورت نیاز آنها را نجات خواهید داد.

 

اضطراب جدایی: نحوه واکنش

هر الگوی اعتراضی که در اواخر سال اول خود ایجاد کردند، احتمالاً برای مدتی ادامه خواهد داشت. هنگامی که می خواهید آنها را با یک پرستار رها کنید، ممکن است عصبانی شوند و در انتظار جدایی عصبانی شوند . آنها ممکن است ناله کنند، ناله کنند یا به شما بچسبند. یا ممکن است رام و ساکت شوند.

 

هر رفتاری که داشته باشند، سعی کنید با سرزنش یا تنبیه بیش از حد واکنش نشان ندهید. بهترین تاکتیک این است که به آن‌ها اطمینان دهید که برمی‌گردید و وقتی برگشتید، از آنها برای صبور بودن در زمانی که نبودید تمجید کنید. با این واقعیت آرامش داشته باشید که جدایی ها تا سه سالگی باید بسیار آسان تر شوند.

 

تقویت اعتماد به نفس و رفتار کودک دو ساله

هر چه کودک دو ساله شما اعتماد به نفس و امنیت بیشتری داشته باشد، احتمالاً مستقل تر و رفتار خوبی خواهد داشت. شما می توانید با تشویق آنها به رفتار بالغ تر به آنها کمک کنید تا این احساسات مثبت را ایجاد کنند. به طور مداوم محدودیت های معقولی را تعیین کنید که به آنها امکان می دهد کنجکاوی خود را کشف و اعمال کنند، اما رفتار خطرناک یا ضد اجتماعی را خط بکشید. آنها به زودی شروع به درک آنچه قابل قبول است و چه چیزی غیر قابل قبول است.

 

کلید ثبات است. هر بار که با کودک دیگری خوب بازی می‌کنند، یا هر زمان که بدون کمک به خودشان غذا می‌دهند، لباس می‌پوشند یا لباس‌هایشان را در می‌آورند، یا وقتی که خودشان فعالیتی را انجام می‌دهند، آنها را تحسین کنید. وقتی این کار را انجام دهید، آنها شروع به احساس خوبی نسبت به این دستاوردها و خودشان خواهند کرد. با افزایش عزت نفس آنها، تصوری از خود به عنوان فردی که به روشی که شما تشویق کرده اید رفتار می کند – و رفتار منفی محو می شود.

یاد آوردن

از آنجایی که کودکان دو ساله معمولاً طیف وسیعی از احساسات را ابراز می کنند، برای همه چیز از لذت تا خشم آماده باشید. با این حال، اگر کودک شما بسیار منفعل یا گوشه گیر، دائماً غمگین، یا بسیار خواستار و ناراضی به نظر می رسد، باید با پزشک اطفال خود مشورت کنید. اینها می توانند نشانه های افسردگی باشند که ناشی از استرس پنهان یا مشکلات بیولوژیکی است. اگر پزشک شما به افسردگی مشکوک باشد، احتمالاً کودک شما را برای مشاوره به یک متخصص سلامت روان ارجاع می دهد.

 

منبع اقتباس از مراقبت از نوزاد و کودک خردسال: از تولد تا 5 سالگی ویرایش هفتم (کپی رایت © 2019 آکادمی اطفال آمریکا)

اطلاعات موجود در این وب سایت نباید به عنوان جایگزینی برای مراقبت های پزشکی و توصیه های پزشک اطفال شما استفاده شود. ممکن است تغییراتی در درمان وجود داشته باشد که پزشک اطفال شما ممکن است بر اساس حقایق و شرایط فردی توصیه کند.

بیشتر بخوانید