10 نكته كه باید درباره ریفلاكس نوزادتان بدانید


ریفلاكس نوزادان,ریفلاكس,علت ریفلاكس نوزاد,رفلاکس معده در نوزاد

1.  بهترین حالت برای خوابیدن نوزادتان این است كه او را در زاویه 30درجه به پهلو بخوابانید. در چرخاندن او به پهلو اغراق نكنید. خفگی ناشی از برگشتن نوزاد و مسدود شدن بینی و دهانش به‌دلیل افتادن روی بالش، یكی از شایع‌ترین دلایل مرگ نوزادان است.

2.  از یكی از بالش‌های خودتان برای خواباندن نوزادتان استفاده كنید. تنها گردنش را روی بالش قرار دهید و او را تا كمر روی بالش بگذارید تا به كمرش فشار نیاید. نوزادان مبتلا به ریفلاكس باید روی یك سطح شیب‌دار خوابانده شوند، پس اگر نمی‌خواهید از بالش خودتان استفاده كنید، تخت او را به شیوه‌ای مطمئن، شیب‌دار كنید و یا از تشک آنتی رفلاکس نوزاد برای خواباندن آن استفاده کنید.

3.  حتی اگر می‌خواهید یك لحظه از نوزادتان دور شوید، او را به پشت نخوابانید. به پشت خواباندن هم بی‌قراری نوزادان مبتلا به ریفلاكس را بیشتر می‌كند و هم می‌تواند در یك لحظه غافل شدن شما (حتی به اندازه فرصتی برای شستن دست‌های‌تان) به قیمت جان فرزند شما تمام شود.

4.  حتما شما هم از اطرافیان‌تان این جمله را می‌شنوید «حسابی بهش شیر بده تا زود بزرگ شه!» ممكن است برای شما هم زودتر بزرگ شدن او یك آرزو باشد اما با این كار بیماری‌اش را تشدید می‌كنید. بهتر است به‌جای دادن حجم زیادی از غذا در یك وعده، تعداد وعده‌های غذا خوردنش را بیشتر و حجم شیرش در هر وعده را كم كنید. بد نیست دو ساعت یك‌بار به نوزادتان شیر دهید اما حجم وعده‌ها را كمتر كنید.

5.  یك بار در میان‌وعده شیردهی و یك‌بار در پایانش آروغ نوزادتان را بگیرید. كمرش را به سینه‌تان بچسبانید، یك دست را زیر باسن و دست دیگر را روی سینه‌اش بگیرید و حتی اگر لازم است بیشتر از 10دقیقه او را در این وضعیت بگیرید و راه بروید. بهترین راه برای كاهش ریفلاكس‌های نوزادتان این است كه او را تا مدتی بعد از شیر دادن (یعنی حدود 20 تا 30 دقیقه) در حالت عمودی نگه دارید و بدون فشار آوردن به شكمش، منتظر آسان شدن هضم شیر برایش بمانید.

6.  اگر نوزادتان شیر مادر می‌خورد، مراقب تغذیه خودتان باشید. ادویه را از رژیم‌تان حذف كنید و درصورتی كه مشكل‌تان نوزادتان تشدید شد، با پزشك‌تان درمورد خوراكی‌های دیگری كه باید از رژیم غذایی‌تان حذف كنید، مشورت كنید. تصور نكنید تنها فلفل و آویشن را باید از غذاهای‌تان حذف كنید. حتی خوردن قهوه یا چای عطردار هم می‌تواند نشانه‌های ریفلاكس را در نوزادتان تشدید كند.

7.  به نوزادتان در حالت خوابیده شیر ندهید. او را در وضعیت نیمه نشسته قرار دهید و تا پایان شیردهی، این وضعیت را حفظ كنید. خوابیده شیر خوردن حتی بیشتر از بلافاصله خوابیدن بعد از شیردهی می‌تواند به نوزادتان آسیب بزند.

8.  اگر بین وعده‌های شیردهی نوزادتان گریه می‌كند، سینه را از دهانش بیرون می‌اندازد و صورتش را در هم می‌كشد، گردنش را به یك طرف بیش از اندازه و به‌شدت خم می‌كند، هنگام دفع بیش از اندازه به خودش فشار می‌آورد و شیر را بعد از هر وعده از دهانش بیرون می‌ریزد، چاره‌ای جز مراجعه به پزشك و كمك گرفتن از دارو برای درمان این مشكل ندارید. درست است كه تلاش‌های شما می‌تواند ریفلاكس نوزادتان را كمتر كند، اما گاهی همه این تلاش‌ها بدون دارو درمانی بی‌نتیجه می‌ماند و به تشدید مشكل منجر می‌شود.

9.  گاهی حساسیت نوزادتان به شیر گاوی كه می‌خورید، می‌تواند ریفلاكسش را تشدید كند. برای مطمئن شدن از این موضوع، چند روزی خوردن شیر گاو و دیگر لبنیات را كنار بگذارید و تاثیرش را در وضعیت فرزندتان مشاهده كنید. شاید حذف آنها از برنامه غذایی شما بتواند ریفلاكسش را كمتر كند. یادتان نرود كه حتی غذاها و خوراكی‌هایی كه در آنها لبنیات گاوی به‌كار رفته هم می‌توانند مشكل فرزندتان را تشدید كنند.

10.  برای خلاص شدن از ریفلاكس گذشته از انجام توصیه‌های پزشك كودك‌تان، باید صبور هم باشید. 70درصد نوزادانی كه این مشكل را دارند تا پایان سه ماهگی به شكل قابل‌توجهی علائم‌شان كاهش پیدا می‌كند یا به‌طور كامل درمان می‌شوند و نوزادان دیگری كه تحت درمان قرار می‌گیرند تا پایان شش ماهگی از این مشكل خلاص می‌شوند.

منبع:مجله سیب سبز

برترین ها



منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید