کودک یک ساله، اشیای مورد علاقه اش چیست؟


اسباب بازی 1 ساله ها,کودک یک ساله,اشیای مورد علاقه کودک یک ساله درباره ی بیرون بردن اشیاء مورد علاقه از منزل محدودیت هایی ایجاد کنید

 
بسیاری از یکساله ها برای آرامش یافتن به شیء مخصوص و معینی وابسته می شوند.

 

این اشیای مورد علاقه گاهی اشیای انتقالی نامیده میشوند. این اشیاء به طفل کمک میکنند گرما و احساس آرامش و راحتی را که در نوزادی در آغوش مادر تجربه کرده است به شیء قابل در آغوش گرفتن منتقل کند و دوره ی نوزادی را ترک کرده، رویارویی با دنیای بزرگتری را آغاز کند.

به این دلیل فرزندتان ممکن است شیء محبوبی انتخاب کند که با احساسات دوران نوزادی مانند مکیدن ، بوییدن یا احساس بافت معینی روی صورتش در ارتباط باشد. پتوها، حیوانات پشمالو یا حتی ژاکتها میتوانند به شیء مورد علاقه  تبدیل شده و وابستگی های شدیدی را در کودک ایجاد کنند.

گاهی والدین درباره ی اینکه علاقه ی کودکشان به یک چنین شیئی به معنی احساس عدم امنیت است نگران می شوند ولی در حقیقت کودکی که میتواند برای آرام کردن خودش به شیء مخصوص عادت و دوباره احساس امنیت کند شایستگی و لیاقت زیادی از خود نشان داده است.

در زمانی که کودک یکساله شروع به جدا شدن از منبع اولیه امنیت – والدینش – می نماید میتواند احساس استقلالش را با حمل یک شیء جایگزین ارتقا بخشد. بعضی متخصصین پرورش کودک حتی پیشنهاد می کنند که والدین شیئی را که موجب احساس امنیت خاطر کودک می شود در اختیار او قرار دهند.

اگر والدین در زمان خواب کودک یک حیوان پشمالو یا یک پتو – که قابل در آغوش گرفتن باشد-  کنار او قرار دهند کودک ممکن سات علاقه مند شود.

ولی این شگرد همیشه موثر نیست. به نظر می رسد بعضی کودکان هرگز به چنین شیئی احتیاج ندارند و بعضی دیگر در وابستگی به شیئی، شور و حرارت از خود نشان می دهند.
چنانچه کودکتان شیء معینی را برای آرامش یافتن انتخاب کرده است به این نیاز او احترام بگذارید. در فکر باشید که یکی دیگر از آن را خریداری کنید تا کودک بتواند هنگامی که یکی را میشویید از دیگری استفاده کند.

شیء محبوب میتواند به علت شکل ظاهری، احساس و یا رایحه ی آن مورد علاقه واقع شود. بنابراین ممکن است شما مجبور شوید بین نظافت و بهداشت و احساس آشنا بودن طفل با آن مصالحه ای برقرار کنید! هنگامی که کودک یک پتوی مخصوص را بسیار دوست دارد والدین اغلب آن را دو قسمت کرده، لبه های بریده شده را می دوزند تا زود از بین نرود.

والدین میتوانند برای خشنودی کودکشان اجازه دهند او بخشی از پتوی بریده شده را با خود به مهد کودک ببرد و به این ترتیب احساس خود را به قطعات کوچک تر آن که میتوانند همراه داشته باشند منتقل کنند.

درباره ی بیرون بردن اشیاء مورد علاقه از منزل محدودیت هایی ایجاد کنید. اگر کودکتان به بردن آقا خرسه پشمالوی خودش به همه جا عادت کند احتمال میرود که خرس روزی گم شود.

اگر کودکتان دارای شیء مورد علاقه ای باشد هرگاه او را غمگین یا دلتنگ می بینید میتوانید شیء محبوبش را در اختیار او بگذارید. اگر اجازه بدهید خود کودک تصمیم بگیرد که آیا برای آرامش یافتن ، به آن نیاز دارد بهتر از این است که خود شما برای او تصمیم بگیرید.
گاهی کودک برای جلب توجه والدین می گرید تا آنها را وادار کند او را در آغوش بگیرند و آرامش خاطر او را فراهم کنند.

از طرفی دیگر هنگامی که کودک سرخورده و مایوس می شود عادت به داشتن. شیئی مورد علاقه فقط یک راه آموختن کنار آمدن طفل با احساسات خودش است اما میتواند لزوما تنها راه نباشد.

 

منبع: koodakonline.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید