چطور کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم؟


چگونه کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم, چطور کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم, چگونه کودکان را به صبحانه خوردن تشویق کنیم

چطور کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم

 

تشویق کودکان به صبحانه خوردن

خوردن صبحانه یکی از عادات مهم در نوع زندگی سالم است. کودکان به علت نوع سبک زندگی این روز‌ها اغلب دیر می‌خوابند و دیر هم بیدار می‌شوند که سبب می‌شود اشتهای کافی برای صبحانه نداشته باشند. صبحانه دادن به بچه ها هیچ کار آسانی نیست. با استفاده از این مطلب بیتوته می توانید آسان تر و بهتر به کودکان صبحانه بدهید.

بهترین زمان خوردن صبحانه

بهترین زمان برای کودکان ساعت 7 تا 9 صبح (نیم ساعت تا یک ساعت پس از بیدار شدن) و برای کودکان مدرسه ای، پیش از رفتن به مدرسه است. بررسی ها نشان داده است کودکانی که ۲۰ دقیقه پیش از شروع کلاس، صبحانه می خورند، نسبت به افرادی که یک ساعت پیش صبحانه خورده اند، تمرکز بهتر و نمرات بالاتری دارند.

 

خودتان یک الگوی مناسب برای کودک شوید

دقیق تر که به عادت های غذایی خود نگاه کنید، چنانچه خود شما نیز هر روز سر میز یا سفره می نشینید تا در کنار هم یک صبحانه کامل و مفصل بخورید این گونه کودک هم از شما الگو برداری می کند؛ تلاش کنید همه با هم و بدون عجله در کنار هم صبحانه بخورید و لذت ببرید و نشان دهید که بابت این کار خیلی خوشحال هستید.

 

چگونه کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم, چطور کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم,چگونه کودک را به خوردن صبحانه تشویق کنیم

چگونه کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم

 

بگذارید کودک هم در برنامه ریزی صبحانه کمک کند

چنانچه بگذارید کودک شما نیز در تنظیم برنامه ی هفتگی صبحانه کمک کند و یا این که زمان خریدن خوراکی ها کنار شما باشد، با علاقه ی بیشتری سر میز خواهد آمد. ما فرض را بر این گذاشته ایم که شما مسائل تغذیه ای را در نظر داشته اید.

 

صبحانه را به یک وعده غذایی لذت بخش برای کودک تبدیل کنید

صبحانه نباید یک وعده ای باشد که کودک را مجبور کنید تا مواد غذایی را به زور بخورد بلکه باید به یک کار هیجان انگیز برای آنها تبدیل شود، برای انجام این کار زمان کافی را برای آماده کردن یک صبحانه جالب و لذت بخش در نظر بگیرید؛ می توانید با استفاده از خلاقیت کمی نان را با پنیر و به وجود آوردن یک شکل بامزه کودک را تشویق کنید تا صبحانه بخورد یا به کیک صبحانه خامه بیفزایید و با استفاده از شکلات و کشیدن شکل های جالب او را به خوردن صبحانه ترغیب کنید.

 

چگونه کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم, چطور کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم,چطور کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم

چگونه کودکان را به صبحانه خوردن تشویق کنیم

 

برای آماده کردن صبحانه تنوع مواد غذایی داشته باشید

برای صبحانه غذاهای گوناگونی را تدارک ببینید با انجام این کار به جز تشویق کودک به صبحانه خوردن قدمی مفید در تامین نیاز بدن کودک به مواد مغذی و داشتن یک تغذیه سالم برای کودکان برداشته اید؛ برای انجام این کار، هر چند وقت یکبار غذاهای جدید را به برنامه غذایی خود بیفزایید و به خوردن غذایی مخصوص مجبور نکنید و چنانچه کودک از خوردن غذایی که قبلا دوست داشت دوری می کند او را مجبور به خوردن نکنید، به صورت موقت آن غذا را حذف کنید و کم کم مجددا آن را به مجموعه غذاها بیفزایید.

 

کودک را در زمان صبحانه خوردن همراهی کنید

در زمان خوردن صبحانه کودک را همراهی کنید و با او سر میز بنشینید چنانچه این کار برای شما وجود نداشت که در آشپزخانه بمانید، یک عروسک یا یک حیوان پارچه ای مورد علاقه کودک را انتخاب کنید تا کنار صبحانه خوردن کودک شما باشد.

 

چگونه کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم, چطور کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم,چگونه کودکان را به صبحانه خوردن تشویق کنیم

چگونه کودک را به خوردن صبحانه تشویق کنیم

 

با دادن جایزه کودک را به خوردن صبحانه تشویق کنید

یک خوراکی مورد علاقه کودک را انتخاب کنید مثل ذرت بو داده و در مقدارهای معینی آن ها را بسته بندی کنید، برای انجام این کار از کودک کمک بگیرید؛  کنار هر بسته از این خوراکی ها  یک جایزه کوچک مثل یک عکس برگردان یا بلیط یک مکان مورد علاقه کودک مثل موزه، باغ وحش یا شهر بازی را بگذارید و به عنوان جایزه استفاده کنید و کودک وقتی به آن جایزه می رسد که همه غذا یا قسمتی را که شما مشخص کرده اید را کامل خورده باشد.

 

ساختمان بازی کنید

برای دادن هر لقمه یک قطعه از اسباب بازی را به کودک بدهید، تا زمانی که صبحانه اش را کامل خورد بتواند با این قطعات یک ساختمان کامل بسازد‌.

 

چگونه کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم, چطور کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم,چگونه کودک را به خوردن صبحانه تشویق کنیم

چطور کودکان را به خوردن صبحانه تشویق کنیم

 

نقاشی کنید

بگذارید کودک در ازای هر لقمه ای که می خورد با ماژیک روی کاغذ یک نقاشی بکشد و در هنگام صبحانه خوردن تلاش کند که منظره را کامل کند یا خودتان می توانید تصویر یک خورشید را بکشید به ازای هر لقمه ای که کودک می خورد یک اشعه در اطراف خورشید بکشید، هنگامی که نقاشی خورشید کامل شد می توانید به کودک یک جایزه بدهید.

 

بیش از اندازه اصرار نکنید

اگر با وجود انجام همه این کارها، باز هم کودک شما صبح از خواب برخاست و میلی به خوردن صبحانه نشان نداد، او را مجبور نکنید. یک لیوان شیر یا آب پرتقال به او بدهید و تا ساعت ناهار در صورت تمایل، به او میوه بدهید. اطمینان پیدا کنید که او فردا صبح بهتر از امروز، صبحانه خواهد خورد .

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید