چربی نوزادان: علت، پیامدها و راهنمای مدیریت


چربی نوزادان

چربی بدن نوزاد دقیقا چیست

 

چربی نوزادان:تاثیر آن بر سلامتی و راهکارهای بررسی

چیزهای کمی زیباتر از یک نوزاد دلچسب با آن رول های شایان ستایش است که مردم اغلب با محبت آن را “بچه چاق” می نامند. داشتن چربی قابل توجه نوزاد اغلب با تغذیه خوب، شاد و سالم همراه است. اما بسیاری از مردم ممکن است تعجب کنند که دقیقاً “چربی کودک” چیست و چه عملکردی دارد.

دکتر گرو استادیار اطفال در بیمارستان کودکان دانشگاه واشنگتن/سیاتل توضیح می‌دهد که اساساً چربی نوزاد گرما و غذای حیاتی را برای نوزادان و کودکان نوپا فراهم می‌کند. در حالی که چربی نوزاد برای رشد نوزادان ضروری است، محدوده طبیعی در میزان چربی هر کودک وجود دارد. درباره چربی نوزاد، زمانی که بچه ها شروع به «از دست دادن» آن می کنند و اینکه چرا داشتن مقدار کافی از آن برای سلامت، رشد و تکامل بهینه ضروری است، بیشتر بیاموزید.

 

نوزادان به سرعت در هفته ها و ماه های اول زندگی وزن اضافه می کنند. بیشتر آن به عنوان چربی اضافه می شود که از نظر فنی بافت چربی نامیده می شود. این رول های شایان ستایش روی پاها و بازوهایشان با تجمع بیشتر این بافت حیاتی بزرگتر می شوند، در حالی که هر نوزادی متفاوت است، و طیف وسیعی از آنچه “طبیعی” در نظر گرفته می شود، وجود دارد، نوزادان و کودکان نوپا درصد چربی بدنشان بسیار بالاتر از این است. بچه های بزرگتر، نوجوانان و بزرگسالان.

 

چگونه می‌توانیم با چربی نوزادان مبارزه کنیم

انواع چربی نوزاد 

 

انواع چربی نوزاد

دکتر گرو توضیح می دهد که چربی نوزاد از دو نوع چربی تشکیل شده است. چربی “قهوه ای” وجود دارد که به تنظیم دمای بدن کمک می کند و چربی “سفید” که انرژی را ذخیره می کند. بافت چربی قهوه ای در پشت و شانه ها جمع می شود و حدود 5 درصد از توده بدن نوزاد را تشکیل می دهد. چربی سفید حتی درصد بیشتری از وزن بدن نوزاد را تشکیل می دهد (حدود 15٪) و کمک بیشتری به این رول های زیبا می کند.

 

نوزادان به دلیل محتوای چربی زیاد در رژیم غذایی خود به سرعت وزن اضافه می کنند

ایمی رید متخصص تغذیه کودکان در مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سینسیناتی و سخنگوی مرکز پزشکی کودکان سینسیناتی، می‌گوید: “شیر مادر… حاوی 50 درصد کالری به عنوان چربی است. چربی برای رشد مغز نوزادان مورد نیاز است.” فرهنگستان تغذیه و رژیم غذایی.

 

آری براون، پزشک متخصص اطفال در آستین، تگزاس، و نویسنده مجموعه کتاب‌های Baby 411، توضیح می‌دهد که تناسب بدن دلیل دیگری برای برجسته شدن چربی در بدن نوزاد است. “دلیل اینکه نوزادان اینطور به نظر می رسند این است که نسبت بدن با بزرگ شدن ما تغییر می کند. به عنوان مثال، سر نوزاد حدود 1/4 طول بدن آنها است و در بزرگسالی حدود 1/6 است. نسبت پا به تنه نیز می باشد. از کودکی تا بزرگسالی به شدت تغییر می کند. به همین دلیل آنها چاق به نظر می رسند.”

 

توجه داشته باشید که در حالی که عبارت “چربی نوزاد” معمولا استفاده می شود و به صورت مثبت، یک اصطلاح پزشکی نیست. برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند از کلمات دیگری برای توصیف ترکیب بدن نوزاد استفاده کنید. رید توضیح می‌دهد: «من سعی می‌کنم از اصطلاح «چربی بچه» استفاده نکنم، زیرا فکر می‌کنم این انگ وزن را تداوم می‌بخشد.

 

راهکارهای کاهش چربی نوزادان

چربی نوزاد

 

چرا “چربی نوزاد” مهم است؟

داشتن بافت چربی کافی برای گرم نگه داشتن نوزاد و رشد مناسب آن بسیار مهم است. Reed توضیح می دهد: “مقدار مناسب چربی بدن به تشویق رشد کمک می کند زیرا به تامین انرژی مورد نیاز برای این دوره سریع رشد کمک می کند. چربی مصرف شده و ذخیره شده توسط نوزادان نیز می تواند به رشد سیستم ایمنی آنها کمک کند.”

 

دکتر گرو می گوید: نوزادان انسان در هنگام تولد و اوایل کودکی در مقایسه با سایر پستانداران دارای درصد بیشتری از چربی بدن هستند. “از لحاظ تاریخی، نوزادان انسان نیاز به زنده ماندن با دسترسی کمتری به غذا دارند، به خصوص در هنگام انتقال از رژیم غذایی شیر انسان به رژیم غذایی. این چربی اضافی به محافظت برای بقا کمک می کند.”

 

رژیم غذایی سرشار از چربی برای رشد مغز و سایر عملکردهای مهم کلیدی است. دکتر براون می گوید: “بسیاری از مردم متوجه نیستند که مغز ما بیشتر از چربی تشکیل شده است. ما برای توسعه بافت عصبی، هورمون هایی که بدن ما تولید می کند و همچنین استفاده از چربی برای انرژی نیاز به چربی داریم.”

 

دکتر براون می گوید از آنجایی که مغز نوزادان و کودکان خردسال در دو سال اول زندگی بسیار سریع رشد می کند، متخصصان اطفال در واقع توصیه می کنند که نوزادان چربی (سالم) بیشتری را در رژیم غذایی خود مصرف کنند. “شیر مادر و شیر خشک شیرخوار سرشار از چربی هستند. و سپس شیر کامل را تا سن 2 سالگی توصیه می کنیم. اما هنگامی که آنها 2 ساله شوند، مهمانی به پایان می رسد و بچه ها باید مانند بزرگسالان رژیم غذایی کم چربی داشته باشند.”

 

روش‌های موثر برای مقابله با چربی نوزادان و پیشگیری از آن

چربی بدن نوزادان

 

چه زمانی کودکان “چربی نوزاد” را از دست می دهند؟

پس از 2 سالگی، نوزادان شروع به رژیم غذایی با چربی کمتر می کنند و تا مهدکودک، بسیاری از “چربی های کودک” را که ما با نوزادان و کودکان نوپا مرتبط می کنیم، از دست خواهند داد. افزایش فعالیت بدنی و استقلال نیز نقش دارد. رید می گوید: «همانطور که نوزادان در سنین کودکی شروع به حرکت می کنند و فعال تر می شوند، لاغرتر می شوند.

 

درصد چربی بدن کودک معمولاً در حدود 1 سالگی شروع به کاهش می‌کند، سپس تا پایین‌ترین شاخص توده بدنی، در حدود سن 4 تا 5 سالگی، کاهش می‌یابد. دکتر گرو می‌گوید: بچه‌ها در آن سن لاغرترین هستند. در آن زمان، طبیعی است که دنده‌های بچه‌ها نمایان شوند، و بعد از شروع بلوغ، در حدود سن 9 تا 12 سالگی، دوباره شاهد افزایش چربی بدنشان خواهند بود.»

 

چربی بدن نوزاد دقیقا چیست

مقابله با چربی نوزادان

 

آیا یک کودک می تواند بیش از حد “چربی نوزاد” داشته باشد؟

یکی از اهداف اولیه معاینات کودک خوب این است که پزشک اطفال شما رشد و افزایش وزن او را کنترل کند. به طور کلی، یک نوزاد نمی تواند چربی زیادی داشته باشد. دکتر گرو می‌گوید: «در واقع، به‌طور معمول، بزرگ‌ترین نگرانی، اضافه وزن کافی و نه زیاد است. در مورد میزان بافت چربی نوزاد، طیف وسیعی از “طبیعی” وجود دارد.

 

دکتر براون می گوید: “ما همیشه وزن، طول و قد آنها را در هر بازدید اندازه گیری می کنیم تا مطمئن شویم که آنها روی منحنی صدک خود باقی می مانند.” در صورت وجود نگرانی، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندتان به شما اطلاع می دهد. با این حال، همیشه آزادانه بپرسید که آیا نگران هستید یا خیر. “آرامش مهم است!”

 

مهمتر از تعداد وزن نوزاد، حفظ رشد ثابت آنهاست. زمانی که نوزاد دچار کمبود وزن یا کاهش وزن شود، در خطر کم وزنی قرار می گیرد.

 

رید می گوید: «کم وزنی نگران کننده است زیرا رشد سریع مغز در سال اول زندگی وجود دارد و کمبود مواد مغذی کلیدی می تواند بر این رشد تأثیر بگذارد. اگر والدینی نگران وزن نوزادشان هستند، تشویق می‌شود که با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنند و می‌توانند درخواست ارجاع به یک متخصص تغذیه کودکان کنند.»

 

مهم است که تأکید کنیم برخی از نوزادان و کودکان نوپا نسبت به سایرین چربی بدن بیشتری خواهند داشت – و این تفاوت‌ها در اندازه و درصد چربی بدن همگی می‌توانند سالم باشند. دکتر گرو می‌گوید: «آنچه از هنجارهای جمعیتی می‌دانیم این است که برخی از نوزادان بزرگ‌تر خواهند بود. برای مثال، والدینی که از نظر جسمی کوچک‌تر هستند، معمولاً بچه‌های کوچک‌تری خواهند داشت و والدین بزرگ‌تر ممکن است بچه‌های بزرگ‌تری داشته باشند. علاوه بر این، نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، لاغرتر از نوزادانی هستند که با شیشه شیر تغذیه می‌شوند.

 

تا زمانی که مراقبان مراقب علائم گرسنگی هستند و رشد و وزن نوزاد توسط پزشک تحت نظر است، در بیشتر مواقع تغذیه و اندازه بدن مناسب و سالم خواهد بود.

 

چگونه می‌توانیم با چربی نوزادان مبارزه کنیم

مشکل چربی نوزادان 

 

سخنی از وری ول درباره چربی کودک

“چربی کودک” یا بافت چربی آن رول های فوق العاده زیبای کودک را ایجاد می کند – اما همچنین نقش مهمی در کمک به رشد نوزادان ایفا می کند. گرما، ذخیره انرژی و رشد مغز از مهمترین عملکردهای چربی نوزاد است. کودک شما تا دوران کودکی چربی کودک خود را حفظ می کند و سپس شروع به لاغر شدن می کند تا زمانی که بلوغ بدنش دوباره سیر می شود.

 

برخی از نوزادان تعداد زیادی رول روی پاها و بازوهای خود خواهند داشت و برخی دیگر لاغرتر خواهند بود، اما هر دو نوع بدن سالم هستند. به جای اینکه نگران باشید که کودک شما به اندازه کافی یا بیش از حد “چربی کودک” دارد، به دنبال افزایش وزن و رشد مداوم مهارت ها باشید. اگر در مورد وزن یا رژیم غذایی فرزندتان سؤال یا نگرانی دارید، پزشک اطفال رشد او را زیر نظر خواهد داشت و منبع خوبی است.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید