چرا نوزادان آروغ می زنند ؟


 

چرا نوزادان آروغ می زنند؟

 

چرا بچه ها آروغ می زنند؟


شیرخواران هنگام مکیدن شیر هوای زیادی می بلعند و زدن به پشت آنها به خالی شدن این هوا از درون معده کمک می کند. در واقع سیستم گوارش آنها هنوز کامل نشده است و برای تخلیه هوا از معده به کمک والدین نیاز دارند.

 

اگر فرزند شما زیاد باد گلو دارد شاید به این دلیل باشد که تند و با ولع شیر می خورد و درنتیجه هوای زیادی را همراه با شیر می بلعد.


چگونه به کودکان مان کمک کنیم آروغ بزنند؟


کافی است شیرخواران را سردوش بگیرید و راه تنفسی اش را باز نگه دارید. برای اینکه شیرخوار راحت آروغ بزند باید کمر او کاملا صاف باشد و گردنش تکیه گاه داشته باشد. پیشنهاد می کنیم پارچه ای روی دوش خود بیندازید زیرا معمولا آروغ زدن با بالا آوردن کمی شیر همراه است.


آیا آروغ نزدن مشکلی پیش می آورد؟


خیر. اگر شیرخوار شما بعد از شیرخوردن آروغ نزد به این معنی است که هوای زیادی در معده اش جمع نشده است. البته بهتر است قبل از خواباندن او بعد از شیرخوردن کمی او را سردوش خود نگه دارید. این کار هم محتاطانه تر است و هم باعث خواب راحت تر او خواهدشد.

 

چه زمانی شیرخواران آروغ می زنند؟


این موضوع کاملا به فرزند شما بستگی دارد. اکثر شیرخواران بعد از خوردن کامل شیر باد گلو می زنند. برخی نیز وقتی دارند شیر می خورند باد گلو می زنند. البته مادر به راحتی می تواند متوجه این موضوع شود. این کودکان سینه یا سر پستانک را با زبان پس می زنند و سرشان را به نشانه نخواستن شیر کج می کنند. شاید کمی نق بزنند و گریه کنند. دراین حالت کمی صبر کنید. به آرامی فرزندتان را به حالت نشسته بگذارید و سرش را با گذاشتن دست زیر چانه اش بالا بیاورید تا راه تنفسی اش باز شود. می توانید چند ضربه آرام نیز به کمر او بزنید.


آیا شیرخواران یک آروغ می زنند یا چندتا؟


گاهی پیش می آید که بعد از شیرخوردن نوزاد ۲تا۳ آروغ بزند. این موضوع به سرعت شیرخوردن، وضعیتی که در آن شیرخورده، میزان تکامل دستگاه گوارش و… بستگی دارد.


چگونه متوجه شویم که شیرخوار به دلیل آروغ نزدن ناراحت است؟


 مرتبا تکان خوردن، این طرف و آن طرف بردن سر و ناراحت بودن، نگرفتن دوباره سینه یا شیشه می تواند نشانه داشتن بادگلو باشد. دراین شرایط او را بنشانید و با دست گردن او را نگه دارید و چند دقیقه ای صبر کنید.


آیا شیرخواری که از سینه شیر می خورد هم آروغ می زند؟


  شیرخوارانی که از سینه شیر می خورند در مقایسه با آن دسته که از شیشه شیر می خورند کمتر بادگلو دارند. در واقع وقتی شیرخواری درست مقابل سینه مادر قرار می گیرد و تمامی یا میزان زیادی از هاله قهوه ای سینه را به داخل دهان می کشد، هوای زیادی وارد معده او نمی شود. در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان شیشه های شیر نیز تلاش می کنند سرشیشه های شبیه به سینه مادر بسازند با این حال باز هم شیشه در مقایسه با سینه مادر سبب می شود هوای بیشتر به داخل معده شیرخوار وارد شود.

 

بعد از اتمام شیرخوردن چه مدت باید صبر کنیم تا شیرخوار آروغ بزند؟


حداکثر ۲۰ دقیقه بعد از پایان شیردهی، بهتر است قبل از این مدت شیرخوار را نخوابانید. بهتر است او را سردوش بگذارید یا اگر واقعا سرتان شلوغ است برای چند دقیقه ای او را به شکم بخوابانید. البته در این حالت باید مراقب او باشید. چرا خواباندن شیرخواری که آروغ نزده اشتباه است؟ شیرخواری که آروغ نزده خوابی پریشان و ناآرام دارد و مدام بیدار می شود. برای اینکه فرزندتان راحت بخوابد کافی است چند دقیقه بعد از اتمام شیردهی او را نوازش کنید یا تکانش دهید تا درنهایت بادگلو بزند و آرام بخوابد.

 

منبع:روزنامه کیهانمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید