پهن شدن سر نوزاد (علل و پیشگیری)


 

 

پهن شدن سر نوزاد

 

پهن شدن وضعیتی سر نوزاد در روزهای اول زندگی به علت نوع خواباندن او، ممکن است رخ دهد یکی از علت ‌های این پهن شدن سر، خواباندن نوزاد به پشت است. در دهه 1990 میلادی، یک بررسی بزرگ نشان داد که خواباندن نوزاد روی شکم، احتمال وقوع ” نشانگان مرگ ناگهانی نوزاد” را بالا می‌برد. از آن هنگام به بعد به والدین توصیه شد که برای جلوگیری از این عارضه، نوزادان را به روی شکم نخوابانند و به پشت بخوابانند. در نتیجه به موارد ” پهن شدن وضعیتی سر نوزاد ” افزوده شده است.

 

با توجه این که ایمنی نوزاد شما در صدر اولویت‌ ها قرار دارد، شما باید همچنان نوزادتان را به پشت بخوابانید، هر چند که سر او به طور گذرا تغییر شکل پیدا کند.

 

وقتی کودک شما به اندازه کافی بزرگ شد که خودش روی شکم‌ اش بچرخد، می ‌توانید به او اجازه دهید در این وضعیت بماند اما حتی در این موقع هم باید او را در ابتدا به پشت بخوابانید.

 

برخی از موارد این نوع تغییر شکل جمجمه نوزاد نیاز به درمان دارد. برای درمان از وسیله‌ ای به نام ” باند جمجمه‌ای ” استفاده می ‌کنند که مانند یک کلاه ‌خود کوچک روی سر نوزاد گذاشته می‌ شود اما در بسیاری از نوزادان این تغییر شکل سر با رشد بیشتر سر و متحرک شدن بیشتر نوزاد خود به خود برطرف می ‌شود.

 

یک علت دیگر شایع پهن شدن سر نوزاد خوابیدن او به یک طرف است. بسیاری از نوزادن ترجیح می‌ دهند به یک طرف بخوابند:

 

* در برخی از نوزادان ممکن است علت این امر، سفت بودن عضلات یک طرف گردن باشد و متخصص اطفال ممکن است ورزش ‌های کششی گردن برای حل این مشکل تجویز کند.

 

* در موارد دیگر، این ترجیح نوزاد به گرداندن سر به یک طرف ممکن است به عوامل محیطی مربوط باشد. برای مثال، اغلب نوزادان به سمت صدای مادرشان بر می ‌گردند، بنابراین اگر گهواره نوزاد در کنار تخت ‌تان است، می ‌توانید نوزاد را از آن طرف گهواره بخوابانید تا هنگامی که صدای شما را می‌ شنود، سرش را در جهت مخالف هم بگرداند.

 

* صرف زمان شیردادن نوزاد از سینه هم به پیشگیری از تغییر شکل سر نوزاد کمک می ‌کند.

 

خبر خوب این است که اگر این مشکل را زود تشخیص دهند، یعنی هنگامی که سر نوزاد هنوز نرم و شکل ‌پذیر است، انجام اقدامات ساده ‌ای مانند آن هایی که ذکر کردیم، در اغلب موراد موفقیت‌ آمیز است.

 

همچنین در مورد نگرانی‌ های خود با متخصص اطفال صحبت کنید تا نوزاد را از لحاظ عوارض احتمالی زمینه‌‌ ساز تغییر شکل سر او مورد بررسی قرار دهد.

منبع :Mayoclinicمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید