ویژگی های یک روروئک مناسب چیست؟


روروئک,روروک,راهنمای خرید روروئک

مدل‌های مختلف روروئک

 

قدم برداشتن برای هر کودکی خوش آیند و برای پدر و مادر نیز شیرین و بیادماندنی است؛ در عین حال همواره برداشتن نخستین قدم ها هم برای پدر و مادر و هم کودک با ترس از زمین خوردن همراه است. استفاده از یک روروئک مناسب میتواند کودک شما را در این راستا حمایت کند. همچنین روروئک وسیله ای کاربردی و مناسب برای تشویق کودک به ایستادن و استفاده از پاهایش برای حركت است.

مزایای روروئک

با رشد کودکان، علاقه آنها به کشف محیط اطراف خود نیز بیش تر میشود. کودکان معمولاً بین 12 تا 17 ماهگی آغاز به راه رفتن می کنند؛ ولی این فرآیند در کودکان مختلف متمایز است. برخی بچه ها قدرت ریسک پذیری بیشتری دارند و برخی کم تر. معمولاً بچه ها با پاهایی باز و دست هایی که به اطراف باز کرده اند قدم های بزرگی برمی دارند. آن ها با این کار تعادل شان را حفظ می کنند.

 

سرعت این قدم ها هنوز در اختیار آن ها نیست و گاهی ممکن است به قدری تند راه بروند که نتوانند بایستند و گاهی هم آن قدر آهسته که سبب شود دائم به زمین بخورند. وسیله های متعددی برای کمک به راه رفتن کودک وجود دارند مثل: اسباب‌بازی های چرخدار، روروئک و واکر که وسایل سرگرم کننده و کمک اموزشی خوبی برای بچه به حساب می آید. در این بخش ما به معرفی  فکتورهای مهم در انتخاب یک روروئک مناسب پرداخته ایم.

روروک,خرید روروک,دیر راه افتادن کودک

راهنمای خرید روروئک

 

کودکان عاشق این هستند که ازادانه و بدون مداخله بزرگترها راه بروند و قطعاً شما هم فرصت این را ندارید که مدام فرزند دلبدتان را همراهی کنید و مراقب وی باشید که موقع راه رفتن زمین نخورد، پس باید روروئکی انتخاب کنید که به جای مراقب ایمنی کودک باشد. البته که زمان گذاشتن بچه در روروئک باید محیط را بررسیکنید که خطری بچه را باتوجه به حرکت تهدید نکند. مثل راه پله، شیئی که با ضربه خوردن روروک به آن روی بچه برگردد و…

 

راهنمای خرید روروئک

– ایمنی روروئک

ویژگی هایی که در ادامه عنوان کرده ایم در افزایش ایمنی روروک نقش مهمی دارد:

روروک باید برای پیشگیری از آسیب دیدن بچه در قسمت های مهم دارای ضربه گیر باشد. روروکهایی که قسمت پائین پهن تر و ضخامت بیشتری نسبت به سایر روروکها دارند از نظر ایمنی در جایگاه بالاتری قرار دارند. چرخ های روروئک پدهای ضد لغزش داشته باشند. ترمز کاهش سرعت داشته باشد، طوری که به کودک اجازه ندهد از سرعت خاصی تجاوز کند.

 

– قابلیت حرکت آسان و روان روروئک

به خاطر داشته باشید که روروئک وسیله ای برای حرکت کودک شما است، پس باید بتواند به آسانی آن را با خود بکشد و جا به جا کند. بنابراین روروک باید به قدر کافی سبک باشد، همچنین شیوه اتصال و جنس چرخ ها باید به گونه ای باشد که بیش از حد اصطکاک ایجاد نکند.

روروئک,مدل روروک,راه افتادن بچه

روروئک مناسب برای دلبند شما کدام است؟

 

– ابزار سرگرمی روروک

هنگامی که کودک از راه رفتن خسته میشود، خوب است چیزی داشته باشد که با آن مشغول شود. چیزهایی مانند:اسباب‌بازی های تعبیه شده، کلیدهای موسیقی، اشکال برجسته و بافت هایی که بتواند آن ها را لمس و با آن ها بازی کند. این روروک ها علاوه بر کمک به راه رفتن میتوانند ابزار آموزش متعددی برای بچه داشته باشند. از رنگ و چراغ گرفته تا کلیدهای پیانویی برای پخش ملودی و جغجغه و مهره های بازی که هرکدام از آنها میتوانند به تقویت قوای بینایی، شنوایی و لامسه بچه کمک کنند.

 

– روروئک قابل تنظیم

ارتفاع روروئک دارای اهمیت زیادی است و پاهای بچه باید با زمین در تماس باشد. ارتفاع روروئک نه به قدری کوتاه باشد که پاهای بچه خم شود و نه به اندازه ای بلند که پاهای او به زمین نرسد. بچه شما در سن رشد است و در مدت زمان کوتاهی قد او بلندتر میشود و مسلم است که شما نمی توانید دائم روروک جدیدی تهیه کنید، پس باید از همان اول روروئکی تهیه کنید که امکان سازگاری با رشد بچه و تنظیم ارتفاع را داشته باشد. صندلی روروک نیز بهتر است قابل تنظیم باشد.

 

 

– مواد سازنده و ساختار روروک

آیا موادی که در ساخت روروک استفاده شده اند، برای سلامتی کودک ضرری ندارند؟ به عنوان مثال برخی از اقسام پلاستیک یا رنگها دارای ترکیبات سمی و نامطلوبی هستند که برای تنفس بچه نامناسبند.

 

وسایل جانبی مثل عروسک ها، بخش هایی برای پخش موسیقی و بطور کلی هر چیزی که مازاد بر خود وسیله به آن الحاق و وصل میشود هم نباید کوچک و قابل جدا شدن باشد. در این صورت، امکان این که بچه، وسیله را جدا کرده و در دهان بگذارد وجود دارد.

 

– روروئک تا شو

درصورتی که واکر بچگی تهیه کنید که قابلیت تاشدن و کوچک شدن داشته باشد میتوانید آن را در سفر یا حتی مهمانی بهمراه ببرید و کودکتان را از آن بهره مند کنید. روروک های تاشو، فضای کمتری می گیرند و زمانیکه کودک نمی خواهد از آن استفاده کند، قابلیت تا کردن وسیله وجود دارد.

روروک,روروک دخترونه,خرید روروک

روروئک

 

– قابل شست و شو بودن روروک

در ساخت روروک و واکر باید از مواد اولیه با کیفیت و عاری از مواد مضر استفاده شده باشد. همچنین جنس تمامی ی اجزای روروک اعم از روکش صندلی، چرخها و… باید قابلیت شست و شو داشته باشند.

 

امکان دارد کودک شما حین خوردن خوراکی روی روروئک، آن را کثیف کند، روی صندلی آن دستشویی کند و… بنابر این برای حفظ بهداشت و سلامت کودک نیاز به شستشوی روروک دارید. و یا ممکن است روروئک کودک را در خارج از منزل استفاده کنید و باز بخواهید در خانه بیاورید در اینصورت هم قطعاً چرخهای روروئک نیاز به شست و شو دارند.

 

معایب روروئک

افراط و زیاده روی در استفاده از هر وسیله ای مطلوب و مفید نخواهد بود. در استفاده از روروک هم باید تعادل را رعایت کنید. استفاده بیش تر از ۳۰ دقیقه از روروک در روز برای بچه زیان آور است و روی الگوهای یادگیری اش در راه رفتن اثر منفی می گذارد. هر وسیله ای مزایا و معایبی دارد که کنترل این نقاط مثبت و منفی کاملاً به دست خود شماست.

 

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید