همه چیز درباره دندان درآوردن نوزادان


علت درد دندان درآوردن,پیشگیری از درد دندان درآوردن

دندان‌درآوردن باعث خارش شده و حس ناخوشایندی برای كودك ایجاد می کند

 

دستش را داخل دهانش می‌كند و آب دهان از گوشه و كنار لبش بیرون می‌ریزد و پدر و مادر می‌گویند دارد دندان درمی‌آورد. تب می‌كند و در تب می‌سوزد، اما باز هم پدر و مادر می‌گویند طبیعی است، چون دارد دندان درمی‌آورد. چند روزی هم اسهال می‌شود، یا لب به هیچ غذایی نمی‌زند و این بار هم به اشتباه می‌گویند مشكلش به رشد دندان‌ها مربوط است.

البته كم نیستند كسانی كه فكر می‌كنند دلیل این مشكلات، رشد دندانی است كه دارد از لثه بیرون می‌زند، اما متخصصان می‌گویند نه تب شدید به دندان‌درآوردن ارتباط دارد و نه اسهال. آنها عقیده دارند رویش دندان‌ها اتفاقی طبیعی است كه بدون بروز مشكلات حاد و شدید پیش می‌آید. دندان‌درآوردن یك پدیده فیزیولوژیك است كه با پدیده‌های فیزیولوژیك دیگری مانند افزایش بزاق دهان كودك همراه خواهد بود.

دندان‌درآوردن هیچ مشكل خاصی ایجاد نمی‌كند و جای نگرانی ندارد. نباید به اشتباه تصور كنید دندان‌درآوردن باعث تب كودكان می‌شود، زیرا رشد دندان‌ها هیچ وقت با تب بالا همراه نخواهد بود. بنابراین زمانی كه كودك تب می‌كند، حتما باید به پزشك مراجعه كرده و دلیل دیگری را به غیر از دندان‌درآوردن برای این مشكل پیدا كنید. اسهال شدید یا یبوست هم ارتباطی به دندان‌درآوردن ندارد و به طور معمول این دو اتفاق نباید با یكدیگر همراه شود. البته گاهی كودكان برای كاهش احساس خارش و ناراحتی كه هنگام رشد دندان دارند، ممكن است هر چیزی را داخل دهانشان ببرند و همین موضوع می‌تواند عاملی باشد برای بروز اسهال؛ ولی خود رویش دندان‌ها باعث اسهال شدید نمی‌شود.

درد است یا خارش؟
اگر دقت كرده باشید، وقتی بچه‌ها در حال دندان‌ درآوردن هستند، هر جسمی را داخل دهانشان می‌كنند و آن را گاز می‌گیرند و به همین دلیل هم پدر و مادرها فكر می‌كنند دندان‌درآوردن با درد شدیدی همراه است كه كودك برای كاهش درد چنین كاری را انجام می‌دهد. بعضی‌ها هم به دنبال تاول‌های دردناكی روی لثه كودك هستند و منتظر خونریزی می‌مانند.

اما باید بدانید رویش دندان‌ها اتفاق دردناكی نیست، ولی باعث خارش شده و ممكن است حس ناخوشایندی برای كودك ایجاد كند كه موجب ناراحتی‌اش شود. برای آرام‌تر‌كردن این بی‌قراری و ناراحتی كودكان باید با نظر پزشك از داروهایی كه برای این منظور تهیه شده، استفاده كنید. علاوه بر این، اجسام ژله‌ مانند سفت مثل اسباب‌بازی‌های تمیز ژله‌ای نیز‌ می‌تواند به كاهش علائم آزاردهنده ناشی از رویش دندان‌ها كمك كند. رویش اولین دندان‌ها معمولا در سنین چهار تا شش ماهگی اتفاق می‌افتد.

درد دندان درآوردن,علت درد دندان درآوردن

رویش اولین دندان‌ها معمولا در سنین چهار تا شش ماهگی اتفاق می‌افتد

 
در این زمان معمولا سطوح ایمنی كه از مادر به شیرخوار رسیده كاهش می‌یابد و كودك كم‌كم خودش باید عناصر ایمنی را بسازد. بنابراین كاهش عناصر ایمنی منتقل‌شده از مادر به كودك می‌تواند دلیلی برای تب یا بروز عفونت باشد كه این فقط یك همراهی با دندان‌درآوردن است و رویش دندان به تنهایی باعث چنین اتفاقی نمی‌شود. همچنین در كودكانی كه مشكل یا بیماری خاصی ندارند، معمولا در محل رویش دندان‌ها خونریزی اتفاق نمی‌افتد.

به والدین توصیه می‌كنیم زمانی كه كودك دچار مشكلی مانند تب یا اسهال شدید می‌شود، حتما به پزشك مراجعه كنند و این مشكلات را به حساب دندان‌درآوردن نگذارند.

این دندان‌ها را به حال خود نگذارید
با خودتان نگویید دندان شیری برای خراب شدن است، باید خراب شود، بیفتد و جای آن دندان اصلی دربیاید. این دندان‌ها هم ممكن است بپوسد، خراب شود و در نتیجه مشكلات بیشتر و بزرگ‌تری برای كودك به وجود می‌آورد. پس آنها را به حال خودشان رها نكنید و به فكر رعایت بهداشت دندان‌های شیری هم باشید.

متخصصان توصیه می‌كنند زمانی كه دندان‌های كودك در حال رویش است، با استفاده از دستمالی تمیز و مرطوب لثه‌اش را پاك كنید و زمانی كه دندان از لثه بیرون می‌آید هم از یك مسواك نرم و مرطوب كه مخصوص كودك است، كمك بگیرید. البته یادتان باشد در این سنین نیازی به استفاده از خمیردندان هم نیست. 

 
 راه های  كاهش درد دندان درآوردن در کودکان
لثه‌های كوچك و نرم كودك تحمل درد زیاد دندان درآوردن را ندارد و به همین دلیل، این فرشته‌های كوچك همیشه با بی قراری و گریه و مریض شدن این دوران را سپری می‌كنند. برای اینكه بتوانید تا حدی این دردها را از وجود فرزند دلبند خود دور كنید، بد نیست راهكارهای زیر را نیز امتحان كنید.

دندان درآوردن نوزادان,دندان درآوردن

سرما و یخ به کاهش درد دندان در آوردن نوزادان کمک می کند

 

* ساده ترین راه
دستان خود را تمیز و با دقت بشویید و انگشت شست خود را داخل دهان کودک بگذارید تا آن را گاز بگیرد. این کار درد لثه های او را هنگام در آورد دندان کاهش می دهد.

* پارچه حوله‌ای نم‌دار
پارچه حوله‌ای خیس و سرد یكی ار روش‌های خوب برای تسكین درد درآوردن دندان است. این پارچه را روی لثه‌های كودك قرار دهید تا بجود. حتی می‌توانید یك تكه یخ هم میان پارچه بگذارید و محكم ببندید تا خدای نكرده در گلوی كودك نپرد و سپس پارچه را در دهان كودك بگذارید تا بجود.

برای این منظور می‌توانید پارچه را در چای بابونه خیس كنید و در یخچال قرار دهید تا سرد و خنك بماند یا حلقه‌های پلاستیكی كه برای دندان درآوردن كودكان است را نیز در یخچال قرار دهید تا سرد شود. سپس به كودك بدهید تا بجود.

* دندونی
برای كودكانی كه از درد لثه رنج می‌برند، می‌توانید دندونی‌های لرزان خریداری كنید. انواعی از دندونی وجود دارند كه با گاز گرفتن كودك، شروع به لرزش می‌كنند و این مساله بسیار برای كودك خوشایند و دوست‌داشتنی است. برای اینكه باعث تسكین دردش هم بشود، آن را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

* غذاهای منجمد
سرما و یخ به كاهش درد لثه كودكانی كه در حال دندان درآوردن هستند بسیار كمك می‌كند. می‌توانید غذاهایی كه كودك در آن سن مجاز به خوردن آنهاست را در فریزر منجمد كنید تا كودك آنها را بجود و سرمای آن درد دندانش را كاهش دهد. موز یخ زده یا شیر منجمد نیز روش‌های خوبی برای كم كردن درد هستند.

 

نکته: هنگامی که چهار دندان نخست کودک شما در آمد، او می تواند گازهای کوچکی بگیرد. بنابراین، باید بیشتر مراقب باشید. می توانید از غذادهنده های توری کوچک که همچون پستانک هستند، استفاده کنید، یعنی تکه های میوه را داخل این توری قرار و آن را به دست کودک بدهید تا هر چه دلش خواست آن را گاز بگیرد. با این روش هرگز نگران خفه شدن کودک نخواهید بود. اگر این وسیله را ندارید و در بازار هم پیدا نکردید، می توانید از جوراب های تمیز و بسیار نازک یا پارچه های توری ظریف و تمیز برای این منظور استفاده کنید: میوه را داخل این پارچه ها قرار دهید و انتهای آن را گره بزنید.

* پستانك در یخ
برای كودكانی كه پستانك می‌خورند می‌توانید پستانك آنها را در فریزر منجمد كنید تا هنگام مك زدن آن، سرمای موجود باعث بی‌حس شدن لثه‌ها و كم شدن درد آنها شود.

 

توجه داشته باشید در برخی از کودکان، جویدن پستانک یا شیشه، درد لثه آنها را بیشتر می کند. اگر گرفتن کودکان از شیشه و پستانک با بیقراری های زیاد  آنان همراه شد، خیلی نگران نشوید این فقط یک دوره کوتاه است و وقتی دندان هایشان در آمد می توانید دوباره به آنها شیشه دهید.

منابع:

روزنامه آرمان

نی نی بانمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید