هفته بیست و چهارم نوزاد: تغییرات، میزان رشد و بازیهای مناسب نوزادان


مراحل هفته بیست و چهارم رشد کودک,هفته بیست و چهارم کودک,هفته بیست و چهارم رشد نوزاد

 هفته بیست و چهارم رشد نوزاد

 

هفته بیست و چهارم رشد کودک

هفته بیست و چهارم نوزاد نخستین هفته از ماه ششم زندگی نوزاد است. می‌دانیم که سوالات بسیاری دارید. اینکه کودکتان راست دست یا چپ دست است. می تواند غذا‌های جامد بخورد یا نه و می تواند غلت بزند یا نه. در ادامه این مطلب بیتوته درباره هفته بیست و چهارم رشد کودک صحبت خواهیم کرد.

مراحل هفته بیست و چهارم رشد کودک

وزن کودک بیست و چهار هفته‌ای شما بستگی به میزان رشد او دارد. همین طور او می تواند کاملا و بدون احتیاج به کمک فردی بنشیند و با اسباب‌بازی‌ها بازی کند و در کنار شیر مادر و شیر‌خشک غذا‌های سبک می تواند بخورد. برای اینکه بدانید کودکتان چپ‌دست یا راست است باید تا سن دو یا سه سالگی او صبر کنید.

 

در هفته بیست و چهارم رشد نوزاد با ولع شیر میخورد او اکنون برای رشد بیشتر اندامهایش احتیاج به تغذیه تکمیلی دارد. 

 

نوزاد در این سن همه چیز را لمس می‌کند، میگیرد می‌کشد و پرتاب می‌کند و به سوی دهان میبرد. دست‌ها این امکان را برای او به وجود می‌آورد تا همه چیز را به سوی دهان ببرد و بمکد. پس او بوسیله دست ارتباط میان اشیا را درک می‌کند.

 

امکان دارد حتی پایش را در دهانش فرو ببرد. نوزاد در آخر این ماه روابط بالا پایین ، درون و بیرون را تشخیص میدهد.

 

امکان دارد دندانهایش نیش بزند و برای این درد دندان درآوردن قدری حساس و عصبی میشود . شما از هم اکنون باید برایش مسواک انگشتی تهیه کنید و مسواک بزنید. ولی از خمیر دندان نباید استفاده کرد.

 

برای چکاب شش ماهگی نوزاد باید اورا به نزد پزشکش ببرید. پزشک قد و وزن کودک را اندازه گیری میکند و منحنی رشد و او را بررسی می کند.

 

در این هفته زمان دریافت واکسن شش ماهگی نوزاد میباشد. بهتر است از نوع واکسن و واکنشهای احتمالی آن برای نوزادان اطلاع پیدا کنید.

 

مراحل هفته بیست و چهارم رشد کودک,هفته بیست و چهارم کودک,رشد نوزاد در هفتۀ بیست و چهارم

مراحل هفته بیست و چهارم رشد کودک

 

رشد مغزی در هفته بیست و چهارم  

رشد مغز در این سن خیلی با سرعت و خارق العاده است به گونه ای که وقتی توجه میکنید هر روزش باروز قبل فرق دارد و شما امکان دارد هر روز یک رفتار جدید و عجیب از فرزند خود ببینید. امکان دارد کودک صداهایی از خود در بیاورد که تا کنون از او نشنیده اید . مهارتهای تکلم نوزاد از همین دوران شکل میگیرد بهتر است آرام و شمرده با او حرف بزنید و برایش شعر و ترانه بخوانید .

 

زمانی که فعالیت نوزاد شما بیشتر می شود، دوست دارد لباس های راحت تری را بپوشد. لباس های نوزاد را از پارچه های نرمی انتخاب کنید که با حرکت او سبب ساییدگی پوستش نشود. لباس های گشاد، کشی و تنفس پذیر برای نوزاد پر انرژی شما مناسب تر خواهند بود.

 

از انتخاب لباس هایی که دارای درزهای زبر، گره های طولانی، دکمه یا پاپیون (که خطر بلعیدن و خفگی هم دارند) و هر چیز دیگری که در خواب، چهار دست و پا راه رفتن یا بازی کردن او اختلال به وجود می آورد، خودداری کنید.

 

مراحل هفته بیست و چهارم رشد کودک,هفته بیست و چهارم کودک,هفته بیست و چهارم نوزاد

هفته بیست و چهارم کودک

 

تغذیه کودک بیست و چهار هفته‌ای

همان‌گونه که کودک رشد می‌کند، می‌توانید به او غذا‌های سبک بدهید. خوراکی‌هایی مثل سیب، موز، ماهی بدون استخوان، البته غذا‌هایی وجود دارد که نباید تا هنگامی که کودک به سن خاصی نرسیده، به او دهید. زمانی که غذای خاصی را به کودک می‌دهید، منتظر واکنش او در این مورد باشید.

 

او از زبان، لب‌ها و لثه‌اش به روش های گوناگون برای خوردن غذا استفاده می‌کند. می‌توانید برای غذا دادن به کودک از یک پیش‌بند استفاده کنید تا لباس‌های کودک کثیف نشود. می‌توانید همین طور از صندلی‌های بلند یا تشک‌های پلاستیکی برای غذا دادن به کودک می‌توانید استفاده کنید. همین طور استفاده از قاشق‌های نرم پلاستیکی برای غذا دادن به کودک توصیه می شود.

 

مراحل هفته بیست و چهارم رشد کودک,هفته بیست و چهارم کودک,مراحل هفته بیست و چهارم رشد کودک

هفته بیست و چهارم رشد نوزاد

 

خواب کودک بیست و چهار هفته ای

الگوی خواب کودک ۲۴ هفته‌ای به عوامل گوناگونی بستگی دارد؛

در این هفته کودک در معرض چالش‌های گوناگون قرار می‌گیرد؛ یکی از آنها خوردن غذا‌های جامد است. همین موضوع امکان دارد سبب اختلال در خواب شبانه‌روزی او گردد.

 

به جز خوردن غذا‌های جامد، دندان درآوردن، رشد مغز و چهار دست و پا راه رفتن به دیگر گرفتاری‌ها اضافه می‌شود. این‌ها سبب بیدار شدن مرتب کودک بیست و چهار هفته‌ای شما در طول شب خواهد شد. در این دوره باید به کودک غذا دهید و او را آرام کنید.

 

همین‌ طور که کودک به سن هشت تا ده ماهگی نزدیک می‌شود، امکان دارد جیغ و داد‌های او در طول شب بیشتر شود.

 

مراحل هفته بیست و چهارم رشد کودک,هفته بیست و چهارم کودک,رشد کودک در هفتۀ بیست و چهارم

رشد کودک در هفتۀ بیست و چهارم

 

بازی‌ها و فعالیت‌های کودک بیست و چهار هفته‌ای 

کودک بیست و چهار هفته‌ای شما خیلی پر‌انرژی و فعال است. وی به زمان بیشتری برای گشتن در مورد دنیای اطرافش احتیاج دارد. وی همین طور می تواند پا‌هایش را به سوی دهانش ببرد و آغاز به مکیدن انگشتش کند. این کار، پا‌ها و باسن او را برای سینه‌خیز رفتن آماده می‌کند. او علاقه خاصی به شنیدن صدا‌های گوناگون دارد. تلاش کنید صدای انواع حیوانات را برای او به وجود آورید. حتما خیلی لذت می‌برد و تلاش می‌کند این صدا‌ها را یاد بگیرد.

 

مراحل هفته بیست و چهارم رشد کودک,هفته بیست و چهارم کودک,هفته بیست و چهارم نوزاد

هفته بیست و چهارم نوزاد

 

مراقبت از کودک بیست و چهار هفته‌ای

– مواظبت از کودک بیست و چهار هفته‌ای می‌تواند خیلی خسته‌کننده باشد و کاملا شما را درگیر کند. می‌توانید زمان بیشتری را با کودک بگذرانید و از بودن با او لذت ببرید. این هفته می‌تواند زمان خوبی برای بیرون بردن کودک و کالسکه‌سواری باشد.

 

– تلاش کنید بیش از اندازه از کودک مراقبت نکنید و او را در مکان‌های خاص نگذارید.

 

– در انتخاب برنامه غذایی کودک، دقت کنید و با یک متخصص تغذیه حرف بزنید تا یک رژیم غذایی مناسب برای کودکتان بدهد.

 

– نوزاد شما هنوز احتیاج به سه چرت یک تا سه ساعته در طول روز دارد. پس تلاش کنید شرایط خواب را برای او به وجود بیاورید؛ حتی اگر کودک بد‌خوابی دارید. می‌توانید برای او قصه بگویید تا خوابش ببرد.

 

– بیش از اندازه در مورد لوازمی که پیرامون کودکتان است، حساس نباشید و مانع این نشوید که کودک چیزی را به سمت دهان خود ببرد؛ البته در این مورد خیلی توجه کنید و مواظب وسائل خطرناک باشید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید