مواد غذایی فوق العاده برای رشد قدی و استخوانی کودکان


رشد قد کودکان,روش های رشد قد کودکان,غذاهای مفید برای رشد قد کودکان

مواد غذایی مفید برای رشد قد کودکان

 

به عنوان پدر و مادر همه ما میخواهیم که قد کودکانمان کوتاه نماند و همچنین استخوان هایشان رشد خوبی داشته باشند و سالم بمانند و همیشه این سؤال برایشان پیش می‌اید که چه مواد غذایی می تواند این خواسته آن ها را برآورده کند در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با مواد غذایی که به رشد استخوان ها و بلند شدن قد کودکتان کمک می کند اشنا شوید.

بیش تر افردی که قد بلندی ندارند دلشان می خواهد که فرزندان بلند قدی داشته باشند. به همین علت کودکان باید در سن رشد از مواد مقوی و مفیدی بهره ببرند. اما امکان دارد با استفاده مواد غذایی موثر چه بسا پس از سنین رشد هم چند سانتی متر به قد افراد اضافه شود. ولی بهتر است از همان سنین بچگی به فکر قد و قامت کودکان بود.

مواد غذایی مطلوب برای رشد بچه ها
1. شیر
شیر بخش مهمی از رژیم غذایی روزانه بچه ها است برای این که بی نیاز از ویتامین D و مواد معدنی باارزش بالاخص فسفر و کلسیم است. این برای رشد و تقویت دندان ها، ناخن ها و استخوان ها در کودکان بسیار موثر است.

 

همچنین تعداد زیادی مواد مقوی در شیر موجود است که برای رشد کودکان ضروری هستند و حاوی پروتئین، ویتامین A، B، نیاسین، ید و روی میشوند . برای اطمینان از رشد و سلامت آن ها دست کم دو لیتر شیر برای هر روز بنوشند. این ماده همچنین یک عنصر خوب است که میتواند برای بسیاری از اشخاص موثر باشد بالاخص در درمان مشکلات زیبایی من جمله روش برطرف خشکی پوست بسیار مناسبند.

2- پنیر:
پنیر مواد غذایی مقوی است که کودکان در حال رشد باید بطور مرتب بخورند. پنیر دارای اندازه خوبی از کلسیم، پروتئین، ویتامین B12 و فسفر است. همچنین، پنیر یک جایگزین خوب برای گوشت به دلیل منبع خوب پروتئین است که به راحتی قابل هضم است. شما میتوانید ساندویچ پنیر همراه با سوپ های سالم برای بچه ها درست کنید.

3- میوه یا آبمیوه
میوه ها یا آبمیوه ها برای رشد و بلند قد شدن ما بسیار موثر هستند. این مواد غذایی مملو از ویتامین C و مواد معدنی مایحتاج بدن هستند که علاوه بر افزایش قد شما پوستتان را هم زیباتر می کنند.

4- تخم مرغ
تخم مرغ در رژیم غذایی اشخاص بهترین ماده غذایی برای پیش‌گیری و درمان عوارض کمبود روی است و تا حدودی میتواند مشکل کوتاهی قد بچه ها را با این ماده مرتفع کرد. عنصر روی در رشد و بلوغ، سلامت و طراوت پوست، مو و ناخن تأثیر چشمگیر دارد و به همین علت کمبود آن میتواند مشکل ساز شود.

 

متخصصان تغذیه معتقد هستند با توجه به اینکه مشکلات کوتاه قدی ناشی از کمبود روی در بچه های عصر حاضر یکی از نگرانی های مسئولان بهداشتی جوامع به حساب می آید بر اساس سفارش سازمان بهداشت جهانی باید تخم مرغ که بی نیاز از ماده معدنی روی است در برنامه غذایی مهد کودک ها و مدرسه ها گنجانده شود. بد نیست بدانید تمام ذخیره روی موجود در تخم مرغ در زرده آن وجود دارد و این ماده حیاتی موجود در زرده تخم مرغ با پختن از بین نمی رود و ساختمان آن حفظ میشود.

5- اسفناج
اسفناج یکی دیگر از موادغذایی است که برای رشد قد بچه ها بسیار موثر است؛ برای این که اسفناج مقدار بالایی از ویتامین ها و مواد مغذی ضروری را دارد. اضافه کردن اسفناج به رژیم غذایی میتواند روند رشد قد بچه ها را تسریع کند.

 

رشد قد کودکان,روش های رشد قد کودکان,غذاهای مفید برای رشد قد کودکان

غذاهای مفید برای قد بلند شدن کودکان

6- دانه های خوراکی
دانه هایی مانند برنج قهوه ای، گندم کامل منبع انرژی هستند که مملو از فیبر، ویتامین ها، آهن، منیزیم و سلنیوم هستند. دانه ها غنی از کالری هستند که در طول سال های رشد فرزندتان نقش مهمی دارند.

7- ماهی
یکی از برترین مواد غذایی برای افزایش قد، ماهی است. ماهی سالمون و تون، دو مدل از ماهی هایی هستند که بسیار غنی از ویتامین د و پروتئین هستند. استفاده ماهی تون میتواند رشد قد کودکتان را افزایش دهد.

8- آووکادو
تنها میوه ای است که دارای اسیدهای چرب تک غیراشباعی( MUFA) میباشد که مشهور به چربی خوب است و کاهش دهنده LDL خون و بیماری های قلبی است. این میوه منبع بسیار خوب فیبرهای محلول است که باعث تنظیم قندخون میشوند و منبع بی نیاز ویتامین E میباشد که سلول های بدن را در در برابر رادیکال های ازاد مراقبت میکند . تلاش کنید این میوه را تکه تکه کرده و همراه لیمو و ماست مثل سالاد به کودک خود بدهید.

9- سویا
سویا یکی از غذاهای مقوی است. این ماده غذایی مملو از پروتئین، فیبر، ویتامین و کربوهیدرات است. به همین علت سویا یک منبع کامل برای سلامت بدن است. سویا حاوی پروتئین است و به بهبود سلامت استخوان کمک میکند .

10- آب:
خوردن آب میتواند تأثیر خوبی بر روی بدن داشته باشد و رشد آن را تحریک کند. استفاده مقدار کافی از آب در بیش تر موارد نادیده گرفته میشود . با اینحال، آب قادر است هضم را بهبود ببخشد، سموم را از بدن دفع کند و سوخت وساز را بهتر نماید. روزانه باید ۸ لیوان آب بنوشید تا سالم بمانید. شیوه دیگر استفاده از سبزیجات و میوه های آبکی مانند خیار و هندوانه است.

11- مرغ:
برای افزایش قد کودکانتان حتماً مرغ را در رژیم غذایی کودکتان بگنجانید، گوشت مرغ پروتئین زیادی دارد، غذاهای دارای پروتئین در تندرستی و افزایش قد موثرند. پروتئین ها منبع خوبی برای آمینواسیدها هستند که برای تولید هورمون رشد الزامی است. بسیاری از مردم آمینواسیدها را برای افزایش قد استفاده میکنند . غذاهای دارای پروتئین بالا حاوی گوشت کم چربی، مرغ( به ویژه ماهی سالمون و تون هستند که در کیان گوشت مرغ بین بچه ها محبوبیت بیشتری دارد

12- گوشت گاو:
گوشت گاو یکی دیگر از مواد غذایی حیوانی است که دارای یکی از بالاترین مقدار پروتئین است. کودک شما میتواند گاهی اوقات گوشت گاو استفاده کند. استفاده بی اندازه گوشت گاو میتواند به مشکلات کلسترول منجر شود.

13- شلغم:
شلغم نه تنها دارای مواد مقوی زیادی است، بلکه یکی از غذاهایی است که عمیقاً برای افزایش قد سفارش میشود ، شلغم است. شلغم یک منبع بی نیاز از ویتامین ها، مواد معدنی، چربی، فیبر و پروتئین است. تمامی این مواد مقوی، هورمون رشد در بدن را تحریک کرده و برای رشد قد بچه ها موثر هستند.

14- هویج:
از استفاده هویج بی خبر نشوید، ویتامین A برای رشد ضروری است و برای عملکرد مطلوب چشم، اندام های تناسلی و سیستم ایمنی بدن مورد نیاز است کمبود این ویتامین امکان دارد باعث بیماریهای شب نابینایی، نارسایی رشد استخوان، ترشحات چشم و غشاء مخاطی، پوسیدگی دندانها و پوست خشن شود.

 

رشد قد کودکان,روش های رشد قد کودکان,غذاهای مفید برای رشد قد کودکان

راه های بلند شدن قد کودکان

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید