مراقبت، میزان رشد و فعالیت های نوزاد در هفته ی هفدهم


هفته هفدهم رشد نوزاد,هفته هفدهم نوزاد,درباره هفته هفدهم رشد نوزاد بیشتر بدانید

هفته هفدهم رشد نوزاد

 

هفته هفدهم نوزاد

در هفته هفدهم رشد، نوزاد شما وارد پنج ماهگی شده و به تدریج صداهای مختلفی را از او می شنوید. زمانی که شما روبروی نوزاد شروع صحبت می کنید، به چهره شما زل میزند و به شکل دهان شما نگاه می کند. نوزاد سخت در حال یادگیری است تا در چند ماه آینده بتواند با شما صحبت کند. نخستین کلمات نوزاد را، اغلب میان ۱۲ تا ۱۵ ماهگی می شنوید.

موهای نوزاد در هفته هفدهم

در این هفته‌ها ممکن است که متوجه شوید موهای نوزاد در حال ریزش می‌باشد و باهر بار حمام کردن کودک شما موهای بیشتری از خود را از دست می‌دهد. در این مورد نگران نباشید چون بعد از ریزش موها نوزاد موی ضخیم تری را خواهد داشت اما امکان دارد بعد از ریزش موهای نوزادی، موهای جدید او با رنگ و جنس مختلفی دربیایند.

 

هفته هفدهم رشد نوزاد,هفته هفدهم نوزاد,درباره هفته هفدهم رشد نوزاد بیشتر بدانید

هفته هفدهم نوزاد

 

تقویت مغز در هفته هفدهم رشد نوزاد

برای تقویت مغز نوزاد در محیط اطرافش همواره تغییرات کوچکی به وجود بیاورید. مثلا، می‌توانید اسباب‌بازی‌های آویزان بالای تخت او را تغیییر دهید. یا بالای تختش تصاویری را بگذارید و آن‌ها را عوض کنید.

 

به او ابراز محبت کنید

هنگامی که با ملایمت و مهربانی نوزاد خود را بغل می کنید و به وی ابراز محبت می‌کنید، در او حس امنیت و آرامش به وجود آورید و سبب می‌شود اعتماد به نفسش بالا برود. این در ایجاد احساس استقلال کودکتان در آینده اثرگذار خواهد بود. بازی با نوزاد کمک می‌کند تا پیوند عاطفی صمیمانه‌ای با شما برقرار کند.

 

نوع شیوه: کودکتان را به هوا بلند کنید. آنگاه او را به آهستگی پایین بیاورید و بینی خود را به بینی او بمالید. این بازی را چند بار تکرار کنید.

 

هفته هفدهم رشد نوزاد,هفته هفدهم نوزاد,درباره هفته هفدهم رشد نوزاد بیشتر بدانید

درباره هفته هفدهم رشد نوزاد بیشتر بدانید

 

تغذیه نوزاد در هفته هفدهم رشد 

شیرخواران در هفته هفدهم رشد، احتیاجی به نوشیدن آب ندارند، زیرا همه مایعات مورد نیاز بدنشان را از شیر مادر یا شیر خشک به دست می‌آورند و دادن آب با لیوان، تنها سبب افزایش مهارت نوزاد در نوشیدن مایعات با لیوان می شود.

 

در هفته 17 رشد نوزاد، پیش از آغاز تغذیه نوزاد با غذاهای جامد باید با پزشک مشورت کنید. نوزاد باید توانایی هضم غذا را داشته باشد، و وقتی نوزاد را در کنار میز به همراه اعضای دیگر خانواده قرار می دهید، نشانه ای از آماده شدن نوزاد برای خوردن غذاهای جامد است. چنانچه نوزاد در هنگامی که شما غذا می‌خورید مایل به غذا خوردن باشد، همزمان با غذا خوردن خود، نوزاد را با شیر خود یا شیر خشک تغذیه کنید.

 

از علائمی که نشان از گرسنه بودن نوزاد دارد، گذاشتن انگشت های دستش در دهان است. پیش از اینکه بی قرار شود بهتراست تغذیه نوزاد را آغاز کنید.

 

هفته هفدهم رشد نوزاد,هفته هفدهم نوزاد,درباره هفته هفدهم رشد نوزاد بیشتر بدانید

هفته هفدهم رشد نوزاد بیشتر بدانید

 

ماساژ نوزاد در هفته هفدهم رشد نوزاد 

ماساژ برای نوزاد فواید بسیاری دارد. ماساژ سبب تقویت عضلات، حس راحتی، نفخ و کمک به بهتر شدن روند هضم غذا می شود.

 

برای بهتر شدن اثرات ماساژ نوزاد، باید به زمان ماساژ دقت داشته باشید. نیم ساعت بعد از غذا خوردن میتونه زمان مناسبی باشه. مکان ماساژ هم باید دمای متعادلی داشته باشه و بهتره هنگام ماساژ نوزاد رو پوشک نکنید.

 

ماساژ از سر به سوی پایین بدن انجام می شود. به طور آرام و آهسته سر، صورت، شانه ها، بازوها، کتف، شکم، ران و در آخر پاها را ماساژ دهید.

 

نحوه انجام ماساژ نوزاد

خواباندن نوزاد روی شکم و ماساژ قسمت های سر به سوی گردن، گردن به سوی شانه ها، از بالای کمر تا وسط کمر، از شانه ها تا دست و هر دو دست. ماساژ همه این قسمت ها باید  5 تا 6 بار انجام بگیرد.

 

انجام ماساژ باید به آهستگی صورت بگیرد و پیش از آغاز ماساژ دست ها را با مالش به هم گرم کنید. از لوسیون یا روغن ماساژ در موقع ماساژ نوزاد استفاده کنید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید