غذاهای مناسب برای رشد کودکان


غذاهای مناسب برای رشد کودکان,بهترین غذاها برای رشد کودکان,مواد غذایی مناسب رشد کودکان غذای مناسب برای رشد کودکان
 
بیشتر مادران هر روز به این فکر می‌کنند که غذای کودک را چطور آماده کنند و کدام مواد غذایی را به کار ببرند؟ گذشته از اینکه بهتر است به تهیه غذای سالم برای سلامت کودکان فکر کنید، خوب است که به غذای مناسب برای رشد کودکان هم توجه داشته باشید. در اینجا چند ماده غذایی را به شما معرفی می‌کنیم که در رشد کودک تأثیر دارند و خوب است که در برنامه غذایی هفتگی به شیوه‌های مختلف قرار داشته باشند.

شیر و حریره بادام، غذای مناسب برای رشد کودک
یکی از غذاهای مناسب برای رشد کودکان شیر است، به همین دلیل به همه مادران توصیه می‌شود طبق برنامه غذایی شیر را به مقدار کافی در اختیار کودک دهند. شیر حاوی کلسیم و فسفر است و مصرف این مواد معدنی و به رشد استخوان‌های کودک، دندان‌ها و ناخن کمک می‌کند. ویتامین‌های گروه ب، ویتامین د و ویتامین آ هم در شیر وجود دارد که مصرف همه این مواد برای سلامت کودکان توصیه می‌شود. اگر کودک شما شیر ساده را دوست ندارد سعی کنید غذاهای تهیه‌شده با شیر را بیشتر برایش آماده کنید. یکی از این غذاها حریره بادام و فرنی است. بیشتر کودکان این غذا‌ها را دوست دارند و از خوردن‌شان استقبال می‌کنند. برای تهیه حریره بادام کافیست مقداری آرد، شیر و پودر بادام داشته باشید تا غذایی خوشمزه و مقوی برای کودکان تهیه کنید.

تخم‌مرغ، غذای مناسب برای سلامت کودکان
یکی از غذاهای مقوی و مناسب برای سلامت کودکان تخم‌مرغ است. درواقع تخم‌مرغ یکی از بهترین غذاها برای رشد کودکان است و به همین دلیل توصیه می‌شود که حتماً در رژیم غذایی کودک جای گیرد. تخم‌مرغ پروتئین بالایی دارد و مصرف پروتئین برای رشد کودکان مفید است. تخم‌مرغ سرشار از ویتامین ب است و این ویتامین به رشد مغز کودک کمک می‌کند. علاوه بر این اسیدهای چرب امگا 3، ویتامین د، فولات، روی، آهن و سلنیوم هم در تخم‌مرغ پیدا می‌شوند. تخم‌مرغ را می‌توانید به شیوه‌های مختلف با غذاهای روزانه ترکیب کرده و به‌صورت غذایی مانند تخم‌مرغ پخته، املت، نیمرو، کوکو و … برای کودک آماده کنید. تخم‌مرغ پخته برای صبحانه کودک ایده آل است اما ممکن است بعضی از مادران با بی‌رغبتی کودکان نسبت به این غذا مواجه شوند.

ایده‌هایی برای تزئین تخم‌مرغ پخته
اگر کودک شما از جمله کودکان فراری از تخم‌مرغ هست باید کاری کنید که با این غذای رشد کودک آشتی کند. از این رو توصیه می‌شود که بعد از پخت آن را به شکل‌های مختلف تزئین کرده و بعد به‌صورت فانتزی سر میز بیاورید. اگر از همان ابتدا تخم‌مرغ را با این شیوه به کودک معرفی کنید تصویر ذهنی خوبی از این غذای سالم پیدا می‌کند.

 

غذاهای مناسب برای رشد کودکان,بهترین غذاها برای رشد کودکان,مواد غذایی مناسب رشد کودکان تخم مرغ را تزیین کنید تا کودک به خوردن آن تشویق شود

 
سیب زمینی، غذای سالم برای رشد کودک
یکی دیگر از غذاهای مناسب برای رشد کودکان سیب زمینی است. سیب زمینی حاوی ویتامین‌های آ، ب، پتاسیم، فولات، فیبر، فسفر، منیزیوم و… است. بیشتر کودکان از آن استقبال می‌کنند و به غذاهای پخته‌شده با سیب زمینی روی خوش نشان می‌دهند. یکی از غذاهای سالمی که می‌توانید با سیب زمینی برای کودکان آماده کنید، پوره سیب زمینی است. کودکان از سنین زیر یک سال می‌توانند پوره سیب زمینی مصرف کنند. ساده‌ترین شکل پوره سیب زمینی، همان سیب زمینی له شده معمولی است اما برای کودکان بزرگ‌تر مقداری کره به پوره اضافه کرده آن را روی حرارت گرم کنید و سپس مقداری شیر یا خامه هم به پوره اضافه کنید تا بافت نرم و لطیف‌تری داشته باشد و در کنار مقداری نمک و گلپر جلوی کودک بگذارید.

 

اگر می‌خواهید کودک شما این غذای مناسب برای رشد را با اشتها و انگیزه بیشتری بخورد سیب زمینی پخته یا پوره سیب زمینی را به شکل‌های فانتزی و کودکانه تزئین کرده و در بشقاب کودکانه سرو کنید. غذای سالم دیگر چیپس کبابی داخل فر است . می‌توانید سیب زمینی را به‌صورت لایه‌های نازک برش بزنید، آن را در فر کبابی کرده و با سبزیجات تزئین کنید.

ماهی، غذای سالم برای رشد کودکان
ماهی هم در گروه غذاهای سالم برای رشد کودکان قرار دارد. توصیه می‌شود که حداقل یک یا دو وعده ماهی در برنامه غذایی کودک وجود داشته باشید. ماهی سرشار از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی برای رشد کودک است. علاوه بر این اسیدهای چرب امگا 3 هم در ماهی پیدا می‌شوند. این اسیدهای چرب نه‌تنها چرب نیستند و ضرری ندارند، بلکه رشد مغز را افزایش می‌دهد و برای سلامت مغز و اعصاب کودک مفید هستند. می‌توانید این غذای کودک را به‌صورت ساندویچ، سالاد یا به‌صورت فینگر فودهای ماهی تهیه‌کرده و باکمی خلاقیت به‌صورت جالبی تزئین کنید.

 

منبع: ninisite.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید