علل بالا آوردن شیر پنیری در نوزادان


بالا آوردن شیر پنیری در نوزادان,علل بالا آوردن شیر پنیری در نوزادان

بالا آوردن شیر پنیری نوزاد

 

درصورتی که مادر هستید، احتمالا با بالاآوردن شیر پنیری برخورد داشته اید. تقریبا نیمی از نوزادان بطور منظم شیر پنیری بالا می آورند. این مسأله در برخی از نوزادان بیش تر از دیگران رخ میدهد . این امر در نوزادان بسیار رایج است، ولی همیشه طبیعی نیست. بالا آوردن شیر پنیری به معنی بالا آوردن پرتابی شیر، بزاق و یا مواد غذایی است.

پنیرک نوزاد یا شیر پنیری نوزاد چیست؟
استفراغ اندازه کمی از شیر خورده شده که بصورت دلمه های سفیدی در گوشه لب نوزاد ظاهر شده و اغلب آن را با عنوان پنیرک نوزاد می خوانند.

آیا ریفلاکس نوزادی یا پنیرک نوزاد میتواند در رشد فرزند اختلال ایجاد کند؟
ریفلاکس نوزادی بطور طبیعی اختلالی را در روند رشد فرزند به وجود نمی آورد . مادامی که فرزند شما حس خوبی داشته باشد و بطور مناسبی وزن اضافه کند، علتی برای نگرانی وجود ندارد. درصورتی که فرزند شما اضافه وزن مناسبی داشته باشد این نکته نشان میدهد کالری از دست رفته ناشی از شیر خارج شده به صورت پنیرک، ضرری به او نرسانده است. بخاطر داشته باشید که توجه به اندازه و میزان محتویات خارج شده از دهان نوزاد هنگام پنیرک زدن نوزاد، نمی تواند معیار مناسبی برای نگران شدن باشد. همچنین باید توجه داشت این طور ریفلاکس ها تا قبل از 12 ماهگی از بین میرود .

دلایل بالا آوردن شیر پنیری در نوزادان:
1- معده کوچک:
معده نوزاد شما خیلی کوچک است و نمی تواند به خوبی هضم انجام دهد. در موقع تولد، معده نوزاد شما به میزان یک تیله کوچک است. سه روز بعد، معده شما به میزان یک توپ پینگ پونگ میشود ، ولی نمی تواند اندازه زیادی مواد غذایی در خود نگه دارد. زمانی که نوزاد حدود چهار ماه است، شکم وی میتواند اندازه کمی از شیر را نگه دارد. بدین ترتیب، تغذیه یا بلعیدن بیش تر میتواند غذا را از دریچه عبور دهد و سبب بالا آوردن شیر میشود . با این حال، با رشد فرزند شما، دریچه رشد میکند و غذا به لوله غذایی جابجا نمی شود.

2- آروغ زدن:
نوزاد معمولاً در موقع آروغ زدن، شیر بالا می آورد.

3- فروبردن هوا:
گاهی اوقات نوزاد هوا را همراه با شیر قورت میدهد. زمانی که هوا به دام می افتد و می خواهد راه خروج پیدا کند، همراه با مایع بیرون می آید.

 

بالا آوردن شیر پنیری در نوزادان,علل بالا آوردن شیر پنیری در نوزادان

علل بالا آوردن شیر پنیری در نوزادان

 
نحوه جلوگیری یا کاهش بالا آوردن شیر پنیری:
آروغ گیری مناسب. بعد از شیر دادن به نوزاد، او را برای یک دقیقه به وضعیت ایستاده نگه دارید و بعد آروغ نوزاد را بگیرید. درصورتی که شما بلافاصله بعد از این که سینه یا بطری شیر را از نوزاد گرفتید، آروغ وی را بگیرید احتمال زیادی موجود است که کودک شیر جدید خورده شده را بالا بیاورد. ولی ایستاده نگه داشتن نوزاد برای یک مدت زمان کوتاه این مهلت را ایجاد میکند که گازهای داخل معده بالا بیایند و بچه یک آروغ خشک تر داشته باشد.

از شیر دادن بیش از حد بپرهیزید. اگرچه زمان تغذیه نوزاد از شیر مادر بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه متغیر است، عوض کردن سینه میتواند یک گزینه خوب باشد.

بین شیر دادن آروغ نوزاد خود را بگیرید و سینه را عوض کنید. ولی اگر کودک شما آرام، خواب‌الود است، سینه را شل می گیرد و دستان نوزاد شما دیگر وضعیت مشت شده ندارد، شما میتوانید شیر دادن را متوقف کنید. درصورتی که به تغذیه با شیر مادر ادامه دهید، امکان دارد نوزاد شما بیش تر از نیازش استفاده کند و پس از آن شما شستشوی زیادی خواهید داشت.

شرایط ها و پوزیشن های مناسب شیر دادن نوزاد خود را در پوزیشن مناسب تغذیه کنید، پوزیشن مناسب کمک میکند که گازها بالا بیایند. به این شیوه همچنین بچه شما طبیعی تر آروغ میزند.

رژیم غذایی مادر در تغذیه با شیر مادر، شما همچنین باید از خوردن نوشیدنی های گازدار، غذاهای تند و چرب خودداری کنید. این غذاها سبب میشوند که شما آروغ بزنید و شکم شما پر از گاز باشد و مطمئنا با دلبند کوچک شما هم همین کار را میکند.

 

بالا آوردن شیر پنیری در نوزادان,علل بالا آوردن شیر پنیری در نوزادان

استفراغ پنیری نوزادان

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرید؟
برخی از علامت های بالا آوردن نشانه بیماری جدّی است. درصورتی که کودک شما علایم زیر را دارد، به پزشک مراجعه کنید:
– نوزاد وزن کافی به دست نمی آورد
– نوزاد به سختی بالا می آورد
– خون یا هر ماده ای را که مانند قهوه است، در محتویات شیر موجود است
– مایع قهوه ای یا سبز است
– بالا آوردن همراه با سرفه است
– نوزاد میلی به غذا ندارد
– بالا آوردن در شش ماه یا پس از آن آغاز میشود
– تعداد پوشک مرطوب نسبت به حالت طبیعی کم تر است
– خون در مدفوع وجود دارد
– دشواری در تنفس

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید