علت زود دندان درآوردن بعضی از نوزادن چیست؟


دندان درآوردن نوزادان,زود دندان درآوردن نوزادان زمان دقیق و مشخصی برای بیرون زدن اولین دندان کودک تعیین نشده است

 

دندان درآوردن زود هنگام نوزادان:

روییدن دندان در کودکان به طور کامل متفاوت است. بعضی از کودکان زود و بعضی دیگر دیر دندان در می آورند. اگر فرزند تان سالم است سنی که دندان در می آورد موروثی است و بستگی به طرز و نوع رشد و نمویی که به ارث برده است، دارد پس زمان دقیق و مشخصی برای بیرون زدن اولین دندان کودک تعیین نشده است.

 دندان درآوردن نوزادان:
دندان درآوردن کودکان فرایندی فیزیولوژیکی است که موجب تغییراتی در دهان کودک می شود. بعضی از کودکان این فرایند را به آسانی پشت سر می گذارند و گاهی مشکلات گوارشی همراه خواهد بود.

لثه ها در نوزادان از زمان 3 ماهگی شروع به خاریدن می کنند در این زمان کودکان دچار آب ریزش از دهان می شوند که این موضوع به دلیل ریفلاکس بیولوژیک است.

لثه های کودکتان می خارد و در حال دندان درآوردن است؟ کودکتان هنوز دندان در نیاورده و شما نگران این موضوع هستید؟ اما واقعا دندان درآوردن بچه ها به چه فاکتور هایی بستگی دارد؟

 

سیر تا پیاز دندان درآوردن نوزادان:
این متخصص کودکان و نوزادان درباره سن دندان درآوردن بچه ها می گوید:« لثه های بچه ها از حدود 3 ماهگی شروع به خاریدن می کند و آب دهانشان می ریزد که این ریزش آب دهان می تواند به دلیل ریفلاکس بیولوژیک نیز باشد. معمولا اولین دندان بچه ها در 7 ماهگی در می آید اما این فرایند ممکن است از 4 ماهگی تا 13 ماهگی نیز طول بکشد. فاکتور های ژنتیکی در دندان درآوردن بچه ها بسیار مهم هستند. اما دیر یا زود درآوردن دندان در جنس دندان های آینده شیرخوار تأثیری ندارد.»

 

دندان درآوردن نوزادان,زود دندان درآوردن نوزادان استفاده از دندان گیرها در صورتی که بهداشتی باشند مانعی ندارد
 

سن دندان درآوردن نوزادان
بسیاری از مردم معتقدند اگر دندان های بچه دیر در بیایند بهتر است و سیاه نمی شوند. به همین دلیل دکتر می گوید:« شاید دلیل اعتقاد مردم این باشد که قطره آهن دیرتر با دندان های بچه تماس پیدا می کند و میزان سیاه شدن آنها را کاهش می دهد. در صورتی که سیاه شدن دندان بستگی به جنس آن دارد و دیر یا زود درآوردن دندان ربطی به سیاه شدن آن ندارد.»

یک فرمول تقریبی برای دندان درآوردن بچه وجود دارد؛ به این صورت که سن کودک منهای عدد 6 تعداد دندان ها در آن سن را نشان می دهد. مثلا اگر سن بچه 12 ماه باشد، این عدد را منهای 6 می کنیم بنابر این او باید در این سن 6 دندان داشته باشد. اما باید بدانید که این فرمول تقریبی است و متوسط فرایند دندان درآوردن را در جامعه نشان می دهد و نمی توان آن را قطعی و برای همه دانست.

 

  بیشتر بخوانید: علائم دندان درآوردن نوزاد

این متخصص کودکان و نوزادان معتقد است بچه هایی که با دندان به دنیا می آیند، مورد نادری هستند اما دیر دندان درآوردن نوزاد نباید پدر و مادر را نگران کند:« بچه ها تا 13 ماهگی برای دندان درآورن فرصت دارند. اما اگر کودکان بعد از این سن هنوز یک دندان هم نداشته باشند، باید چک آپ شوند و شاید حتی لازم باشد از دهانشان عکس برداری شود تا مشخص شود که جوانه دندان دارند یا نه. البته کمبود ویتامین D و مشکلات تیروئیدی هم ممکن است باعث دیر شدن این فرایند شوند.»

پدر و مادر ها معمولا برای تسکین دندان درد بچه ها خودشان را به آب و آتش می زنند و راه های مختلفی را امتحان می کنند.

به همین دلیل توصیه می کند:« یکی از شایع ترین روش هایی که هنوز هم دیده می شود، استفاده از ژل دندان و شربت دیفن هیدرامین ساده است که تأثیر چندانی ندارد. چون هنوز تأثیرشان ثابت نشده، بنابراین استفاده از آنها توصیه نمی شود. والدین باید بدانند که بچه ها خودشان خارش لثه ها را به نحوی برطرف می کنند و معمولا این کار را با خوردن انگشتانشان انجام می دهند. باید بدانید هرچقدر کودک در محیطی آرام تر قرار داشته باشد و پدر و مادر استرس کمتری داشته باشند، فرایند رشد بیولوژیک و طبیعی کودک راحت تر سپری می شود.»

 

دندان درآوردن نوزادان,زود دندان درآوردن نوزادان یکی از علایم رویش دندان، بی قراری و بی اشتهایی و خارش لثه نوزاد است
 

روش آرام کردن درد دندان آوردن نوزادان
یکی از نکات مهم این است که دندان درآوردن و خارش لثه ها هیچ دردی ندارد. این موضوع در تحقیقاتی که بر روی فرایند دندان درآوردن کودکان و استاندارد هایی که برای درد نظر گرفته شده ثابت شده است. حتی دندان درآوردن و خارش لثه ها برای بچه ها آزار دهنده نیست. اما بسیاری از والدین با خیال درد زیاد کودکان در این دوران، راهکار هایی را برای درمان این درد در پیش می گیرند و اقداماتی را انجام می دهند که به جای کمک کردن به این فرایند بیولوژیک، به آن ضربه می زنند.

بعضی از پدر و مادر ها برای برطرف کردن خارش دندان کودکشان به آنها سیب و هویج می دهند که بسیار بهتر از دندان گیر است. اما باید بدانید که این کار ممکن است در بچه ها منجر به خفگی شود بنابر این لازم است که یک عضو بزرگتر خانواده که حواسش هم به شدت جمع باشد، در موقعی که بچه سیب یا هویج را می جود، او را زیر نظر بگیرد تا تکه های این میوه ها به گلویش نپرد.

وی درباره دندان گیر ها و استفاده از آنها برای کودکان می گوید:« استفاده از دندان گیر ها به شرطی که کاملا بهداشتی باشند و از جنسی تهیه شده باشند که به راحتی شستشو، جوشانده و استریل شوند مانعی ندارد و فرم دندان بچه ها را هم خراب نمی کند. اما چون دندان گیر ها معمولا بهداشتی نیستند و از جنس خوب تهیه نشده اند، استفاده از آنها نیز توصیه نمی شود. باید بدانید که بچه ها معمولا وقتی خارش لثه داشته باشند، هر وقت به آنها دندان گیر بدهید آن را می گیرند و زمان مشخصی برای این کار ندارند.»

چرا بچه ها موقع دندان درآوردن تب می کنند؟
یکی از اصلی ترین عارضه ها و علایم رویش دندان، بی قراری و بی اشتهایی کودک و خارش لثه است که به دنبال لرزش ریشه برای بیرون زدن دندان بروز می کند. برایتسکین این خارش، کودکان همه چیز را به دهان می برند و فشار می دهند. این فشار آوردن خودش به رشد سریع تر دندان کمک می کند. در صورتی که بی قراری کودک شدید باشد، برای تسکین علایم می توان از قطره استامینوفن استفاده کرد اما اگر بیقراری اش شدید نیست، اجازه بدهید روند رویش دندان به صورت طبیعی طی شود.

ریزش آب دهان نیز از علایم دندان درآوردن است و برخلاف عقاید رایج، فرقی نمی کند کودک آب دهان را قورت دهد یا بیرون بریزد. در هر صورت آب دهان باعث مشکل نمی شود و عامل اسهال یا زخم شدن دور دهان کودک نیست. تب و اسهال نیز گرچه خیلی مرتبط با رویش دندان نیست اما با آغاز روییدن دندان ها در برخی کودکان مشاهده می شود. همزمانی اسهال و تب و رویش دندان ها 2 دلیل اصلی دارد؛ اولا حول و حوش 4-6 ماهگی که دندان ها هم در حال رویش هستند، سیستم دفاعی بدن کودک به تدریج مستقل از مادر می شود و این مقاومت بدنش را کاهش می دهد و باعث می شود علایمی مانند تب و اسهال بروز کند. ثانیا در این زمان کودکان برای تسکین خارش لثه دست یا هر چیز آلوده ای را به دهان می برند و این باعث ورود میکروب ها به بدن می شود.

 

منبع: ninisite.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید