سرآشپز اختصاصی فرزندتان نباشید!


 

 

تغذیه کودک

 

 

روالدین و به خصوص مادران همیشه به خاطر علاقه زیادی که به کودکان خود دارند زیاده روی می کنند. به خصوص در سال هایاول زندگی که کودکان نوپا در حال تجربه زندگی و یادگیری مهارت های فردی هستند مادران با وسواس زیاد سعی می کنند مبادا برنامه غذایی روزانه کودک را از یاد ببرند و یا برای آموزش مهارت های بهداشت فردی کودک خود کم بگذارند. اما این افراط هیچ کمکی به فرزند شما و خود شما نخواهد کرد. در این مطلب به نقل از وب ام دی به اشتباهاتی که ممکن است والدین در برخورد با کودکان نوپای خود انجام دهند، اشاره می کنیم. به شما والدین عزیز پیشنهاد می کنیم این مطلب را بخوانید تا از اشتباهات احتمالی خود آگاه شوید.


فقط غذاهای مورد علاقه بچه ها را می پزید:

درست است که باید در برنامه غذایی، غذاها و خوراکی های مورد علاقه آن ها را قرار دهید اما بهتر است غذاهای جدید هم درست کنید. اکثر بچه ها از این که پدر و مادر غذاهای جدید را با لذت می خورند، تقلید کرده و تشویق به خوردن مواد غذایی سالم می شوند. اگر استقبال نکردند، غذای آن ها را با کمال میل بخورید و اگر این کار تکرار شد، نگران نباشید.

 

بچه ها ممکن است ده ها بار یک غذا را پس بزنند و سپس به خوردن آن تمایل پیدا کنند. اگر عادت دارند ذره ذره غذا بخورند هم جای نگرانی نیست زیرا بیشتر بچه ها این طور هستند. نکته این جاست که تا زمانی که چیزی برای خوردن وجود دارد، نگران نباشید.

 

گهواره را رها کردن:

گهواره فقط برای امنیت کودک نیست بلکه عادت خوب خوابیدن را به کودک یاد می دهد. زمانی که کودک به موقع به تخت منتقل نشود ممکن است در خوابیدن دچار مشکل شود و به تخت شما پناه بیاورد.

 

والدینی که خود را مجبور می کنند کنار تخت کودک بمانند تا وی به خواب برود فقط خود را اذیت می کنند زیرا نمی دانند الگوی نادرست خواب را خودشان به وجود آورده اند. بنابراین دقت کنید زمانی که کودک توانست خودش را از گهواره بیرون بکشد، او را به تخت منتقل کنید برای اکثر کودکان دو تا سه سالگی بهترین زمان است.

 

عجله برای آموزش استفاده از سرویس بهداشتی:

بعضی از والدین برای این کار عجله می کنند، زیرا فکر می کنند وقتش رسیده است و بعد از موفق نشدن کودک تنبیه های خشنی در نظر می گیرند. کارشناسان می گویند کودکان سرانجام دست شویی رفتن را یاد می گیرند فقط نباید عجله کرد. بهتر است چند ماه اول فقط به نحوه استفاده از آن و استفاده پدر و مادر از آن بسنده شود. اندک اندک به او کمک کنید از آن استفاده کند.

 

منبع:روزنامه خراسان

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید