زمان غلت زدن نوزاد


غلت زدن نوزاد,زمان غلت زدن نوزاد,غلت زدن کودک

غلت زدن کودک

 

غلت زدن برای نوزاد مسئله مهمی است. این حرکت نیازمند قابلیت نگهداری گردن، کنترل سر و قدرت ماهیچه های بازوست. در این زمان نوزاد برای اولین بار از تعداد زیادی از عضلات برای حرکت استفاده میکند . در این مقاله تصمیم داریم به تمام سؤال های شما در خصوص غلتیدن نوزاد جواب دهیم با ما همراه باشید.

غلت زدن نوزاد:
هنگامی که کودک روی سرش کنترل پیدا میکند و تقریبا همان زمانیکه یاد می گیرد خود را با تکیه دادن به چیزی بنشیند، غلتیدن یا غلت خوردن را یاد خواهد گرفت. در این مطلب میتوانید با علل و سن غلتیدن نوزاد، نحوهٔ یادگیری غلتیدن و کمک به نوزاد برای غلت زدنش اشنا شوید.

یکی از کارهایی که نوزادتان در راستای رشدش باید انجام دهد، چرخیدن به رو است. چرخیدن به نوزاد کمک می کند تا آرام آرام نشستن و راه رفتن را یاد بگیرد. کل این فرآیند به مرحله های گوناگون تقسیم می شود که نخستین مرحله همین چرخ خوردن است. این مرحله ای است که در پایان باعث نشستن و حرکت فرزندتان می شود. بد نیست نکات مهم برای انجام این مرحله را یاد بگیرید.

زمان غلت زدن نوزاد:
تمرین های اولیه غلت زدن نوزاد در طول زمان های خوابیدن روی شکم( tummy time) رخ میدهد . نوزاد روی شکم دراز میکشد و از بازوهایش استفاده میکند تا سر و شانه هایش را از زمین بلند کند. این حرکت به وی کمک میکند تا عضلات مورد نیاز برای غلت زدن را تقویت کند.

زمانی که نوزاد قابلیت بلند کردن سرش را پیدا میکند ، آغاز به تمرین غلت زدن میکند . وی میتواند از حالتی که به پشت خوابیده است، به روی شکم بغلتد و برعکس. نوزادان اول از روی شکم به پشت می غلتند، و بعد از گذشت یک ماه، میتوانند از پشت به روی شکم بغلتند. این حرکت احتیاج به قابلیت و هماهنگی عضلات آنان دارد.

 

– نوزادان نخستین غلت زدن خود از روی شکم به پشت را در حدود دو تا پنج ماهگی انجام می‌دهند .

– بین چهار تا پنج و نیم ماهگی میتوانند از پشت به پهلو ها بغلتند.

– از پنج و نصف تا هفت و نصف ماهگی هم از پشت به روی شکم می غلتند.

بعضی از نوزادان در روز های نخست تولد میتوانند به پهلو ها بغلتند. ولی در سنین دو تا پنج ماه، قابلیت آنها آنقدر میشود که میتوانند از بازو های خود برای غلت زدن از روی شکم به پشت استفاده کنند. بعد از هفت ماهگی نوزادان با کنترل کافی میتوانند به پشت یا به روی شکم بغلتند.

 

غلت زدن نوزاد,زمان غلت زدن نوزاد,غلت زدن کودک

غلت زدن نوزاد

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید