روند یادگیری نوزادان چطوری است؟


یادگیری در نوزادان,یادگیری بهتر

حواس نوزاد قبل از متولد شدن فعال می شود

 

در سال های اول کودکی همه چیز در جهان برای بچه ها جدید است. یادگیری کودکان یک فرآیند 24 مرحله ای است. آنها طی این مراحل یاد می گیرند که چگونه بدنشان را حرکت دهند، چگونه اشیاء را لمس کنند و … . در این مطلب قرار است شما را با چند روش یادگیری کودکان آشنا کنیم.

بچه ها در رحم مادر شروع به یادگیری می کنند
بخشی از مغز کودکان، صداها را در سه ماهه ی اول بارداری پردازش می کند و آنها می توانند آنچه را در رحم مادر می شنوند به خاطر بسپارند.

یک بررسی نشان می دهد که کودکان واژه ها و کلمات موسیقی هایی که مادرشان در طول بارداری به آن ها گوش داده را می شناسند و برایشان آشناست.

در دو روزگی مغزشان شروع به پردازش واژه ها می کند
تنها چند روز پس از تولد، کودکان قادر به پردازش کلمات خواهند بود، درست مانند بزرگترها! زمان افعال ،هجاها، شروع و پایان یک کلمه و … همه ی چیزهایی است که مغز کودک آنها را درک می کند.

آنها حتی قادر خواهند بود یک وقفه ی 25 میلی ثانیه ای در ادای کلمات را نیز تشخیص دهند و جدا بودن کلمات در یک عبارت را تشخیص دهند.

حرکات دهان به آنها در گوش دادن کمک می کند
کودکان نیاز به حرکت دادن زبانشان دارند تا بتوانند اصوات را تشخیص دهند. پستانک مانع حرکت درست زبان شده و کودک نمی تواند به راحتی فرق بین دو حرف مشابه را متوجه شود.

تقلید، کار کلیدی بچه هاست
وقتی کودک به تماشای حرکات خاص یک فرد بزرگسال می نشیند، بخشی از مغزش جهت تطابق و درک آنها روشن می شود.

تماشای بزرگ ترها در حالی که یک اسباب بازی در دست دارند یا حرکات خاصی را انجام می دهند، می تواند به کودک کمک کند تا کمی بدنش را تکان دهد.

لمس کردن به آن ها کمک می کند تا واژه ها را بیاموزند
لمس کلمات همراه با گفتن، در یادگیری بچه تأثیر بسزایی دارد. در یک بررسی، همزمان با گفتن واژه ای آن را روی دست بچه به طور لمسی نوشتند، در حالی که آن واژه یک واژه ی بی معنی بود، اما کودک توانست به راحتی آن را بیاموزد.

موسیقی را سریع می آموزند و برای برقراری ارتباط به کار می گیرند
قبل از اینکه کودک یاد بگیرد که زبان را درک کند، به طور ریتمیک شبیه یک آهنگ صحبت می کند. درک موسیقی به کودک در یادگیری زبان نیز کمک خواهد کرد.

یادگیری در نوزادان,یادگیری بهتر

کودکان نیاز به حرکت دادن زبانشان دارند تا بتوانند اصوات را تشخیص دهند

 
یادگیری موسیقی نیز در نهایت به کودک کمک خواهد کرد تا به بهترین نحو به برقراری ارتباط با دیگران بپردازد.

خندیدن کمک کننده است
بچه ها در حدود سن 18 ماهگی، حس شوخ طبعی پیدا می کنند. خندیدن می تواند به بچه ها کمک کند تا کارهای جدید را بیاموزند. اگر کاری را با لبخند و خنده به آن ها یاد بدهیم، سریع تر می آموزند.

شگفت زده کردن بچه ها
وقتی کودکان از کاری تعجب کنند آن را بهتر یاد می گیرند، مثلا یک شی متحرک مانند توپ خیلی برایشان عجیب و جالب است. معمولا در آزمایشات یادگیری نیز از توپ استفاده می شود. این گونه اشیا آنقدر برایشان جالب است که تمام حواس شان را روی آن متمرکز می کنند.

اندر فواید چرت کودکان
چرت زدن در طول شبانه روز باعث می شود مغز کودک تمام آنچه را در بیداری آموخته است، در خود تثبیت کند و این خود بخشی از فرایند یادگیری محسوب می شود.

آن ها حتی قبل از تولد یاد می گیرند از بوها و طعم های خوش لذت ببرند
حواس نوزاد قبل از متولد شدن فعال می شود و همانطور که از بوها و طعم های خوش در رحم مادر لذت می برند، مثلا در صورت مصرف موادی مانند آب هویچ توسط مادر در دوران بارداری، به راحتی می تواند طعم و عطر خوش آن را پس از تولد بشناسد.

منبع:tebyan.netمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید