راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک


 خرید كردن یكی از لذت‌بخش‌ترین كارهاست. این را پژوهشگران ثابت كرده‌اند که می‌گویند برای رها شدن از احساس پوچی و افسردگی می‌توانید دست به دامان مراكز خرید شوید. اما گروه دیگری از پ‍ژوهشگران هم معتقدند خرید كردن به خودی خود می‌تواند شما را مضطرب و حتی افسرده كند. آنها می‌گویند قرار داشتن در معرض انتخاب‌های زیاد ممكن است شما را كلافه كند و آخر هم با حالی پریشان دست خالی به خانه برتان گرداند. حالا تصور كنید پای خرید برای كسی به میان بیاید كه خودش هنوز به دنیا نیامده است. وقتی قرار است برای جنینی كه هنوز در رحم‌تان چرخ می‌زند خرید كنید و بدون آنكه او را دیده باشید، نیازها و راحتی‌اش را در نظر بگیرید، كار از آنچه محققان تصور می‌كنند هم سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل است كه در این مطلب می‌خواهیم همه‌چیز را در مورد تهیه صندلی اتومبیل و كالسكه كودك با شما در میان بگذاریم و این خرید دشوار را برای‌تان آسان‌تر كنیم.

راهنمای خرید صندلی ماشین

به دردم می‌خوره؟

چه خودتان صاحب اتومبیل باشید و چه نه، باید قبل از اینکه فرزندتان به دنیا بیاید، صندلی ماشین را بخرید. حتی برای رساندن فرزند تازه متولد شده‌تان از بیمارستان به خانه به صندلی ماشین نیاز خواهید داشت. پس اگر بودجه‌تان محدود است، خرج‌های غیرضروری دیگر را فاكتور بگیرید اما از خرید این صندلی صرف‌نظر نكنید.

اینترنتی بخرم؟
درست است كه در ماه‌های آخر بارداری كه حسابی سنگین شده‌اید خرید رفتن برای‌تان سخت است اما نمی‌توانید به این بهانه خرید صندلی را به دیگران واگذار كنید یا آن را اینترنتی سفارش دهید. هر صندلی ماشینی در هر اتومبیلی به خوبی نصب نمی‌شود. پس اگر صاحب ماشین هستید، قبل از خریدن صندلی حتما آن را در خودروی خود امتحان کنید و در غیر این صورت، خودروهایی كه بیشتر ممكن است با آنها تردد كنید را به‌عنوان پیش‌فرض در نظر بگیرید. البته دیدن علامت «universal» روی جعبه صندلی به شما می‌گوید برای همه خودروها مناسب است. 

راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک

دست دوم بخرم؟
این روزها بازار لوازم دست دوم سیسمونی در سایت‌ها داغ است. شاید برای صرفه‌جویی بتوانید بسیاری از لوازم مربوط به كودك‌تان از قبیل كمد و … را دست دوم بخرید اما از قرض گرفتن صندلی ماشین یا دست دوم خریدن آن پرهیز کنید. شما باید مطمئن باشید این صندلی سالم بوده و هیچ آسیبی ندیده است و البته هنگام تهیه آن به سال ساختش هم توجه كنید. صندلی‌ای كه بیشتر از 6 سال از زمان تولیدش گذشته باشد، ممكن است دچار فرسودگی شده باشد و در زمان خطر از پس محافظت از فرزندتان برنیاید.

چطور نصبش كنم؟
در دفترچه راهنمای داخل جعبه همه نكات لازم برای قرار دادن درست صندلی آورده شده و فروشنده هم می‌تواند در این زمینه شما را راهنمایی كند. بعد از تهیه صندلی اتومبیل، از درست نصب شدن آن مطمئن شوید. صندلی ماشین كودك‌تان نباید بیشتر از یكی، دو سانت سرجایش لق بزند. گذشته از این،‌ کمربند اتومبیل شما باید کاملا صندلی را در خود بگیرد و نباید بعد از بستن کمربند در جایش تكان بخورد. البته ‌صندلی ماشینی كه می‌خرید باید به كمربند نرمی كه بدن كودك‌تان را آزار ندهد، مجهز باشد.

كریر بخرم یا صندلی ماشین؟
بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند به جای خرید دو وسیله از کریری که روی پایه صندلی ماشین نصب می‌شود، استفاده کنند. این کریرها را می‌توان با خروج از اتومبیل از روی پایه برداشت و به عنوان ابزار حمل کودک از آنها استفاده کرد. اگر سراغ چنین صندلی اتومبیلی می‌روید تا زمانی که وزن فرزندتان از 10 کیلوگرم بیشتر نشده، می‌توانید از این وسیله استفاده کنید. گرچه با سنگین‌تر شدن فرزندتان مجبور به پرداخت هزینه دیگری برای تهیه صندلی بزرگ‌تر می‌شوید اما این كریرهای قابل نصب روی پایه بهتر می‌توانند نوزاد چند روزه شما را در خود جا دهند و تا حدود یك سال و نیمگی هم قابل استفاده هستند.

صندلی را جلو بگذارم یا عقب؟
بهتر است صندلی كودك‌تان را درست وسط صندلی‌های عقب اتومبیل بگذارید و تنها در صورتی كه خودروی شما به ایربگ مجهز نباشد قرار دادنش روی صندلی جلو هم ایرادی ندارد و به شما كمك می‌كند كه مدام چشم‌تان به فرزندتان باشد. بله، درست خوانده‌اید! كیسه هوای اتومبیل گرچه از جان بزرگ‌تر‌ها محافظت می‌كند اما می‌تواند در صورت باز شدن به خفگی نوزادان منجر شود.

چقدر هزینه كنم؟
شاید راحتی و امنیت كودك‌تان تا اندازه‌ای به برندی كه انتخاب می‌كنید، وابسته باشد اما تعارف نداریم! این جیب شماست كه مشخص می‌كند تا چه اندازه برای خرید سیسمونی هزینه كنید. اگر می‌خواهید با هزینه حدود 200 هزار تومان سراغ جنس‌های ایرانی بروید، برند‌هایی مثل دلیجان این روزها حسابی پرفروش شده‌اند و حتی با هزینه‌ای كمتر هم قابل خریداری هستند اما اگر محدودیت مالی ندارید، می‌توانید با انتخاب صندلی‌های ماكسی كوزی، گركو یا دیگر برندهای مطرح بین‌المللی هزینه‌ای در حدود یك میلیون تومان یا كمی بیشتر بپردازید.

تا چه سنی؟ تا چه وزنی؟
قرار نیست هر سال صندلی ماشین فرزندتان را عوض كنید اما نمی‌توانید در تمام سه،چهار سالی كه از آن استفاده می‌كند، به خریدن یك صندلی اتومبیل اكتفا كنید.

برای روزهای اول
بسته به نوع صندلی كه انتخاب می‌كنید كودك‌تان تا قد و وزن خاصی توانایی استفاده از آن را خواهد داشت.  صندلی‌هایی كه به گروه +0 تعلق دارند معمولا تا رسیدن فرزندتان به 13 كیلو وزن می‌توانند از او مراقبت كنند. پیش از 9ماهگی مهم‌ترین نكته‌ای كه در انتخاب صندلی باید به آن توجه كنید، محافظت از سر و گردن كودك است پس تصور نكنید با خرید یك صندلی بزرگ كه نوزادتان در آن وول می‌خورد، عاقبت‌اندیشی كرده‌اید. فرزند شما قرار نیست همیشه زیر 01 کیلو بماند و با سنگین‌تر شدنش، شما باید به طور کامل قید كریر را بزنید و برای تهیه گزینه‌ای دیگر هزینه کنید. این صندلی‌های به قول جوان‌ها شاسی‌بلند ارتفاع فرزندتان را بالا می‌آورند و به فرزندتان اجازه دیدن نمای بیرون از ماشین را می‌دهند؛  این صندلی‌ها که زاویه‌شان هم قابل تنظیم است، بسته به نوع‌شان و اطلاعاتی که روی بسته‌شان نوشته شده، فرزند 02 کیلویی شما را  در خود جای می‌دهند اما برای نوزادان تازه متولد شده، چندان امن به نظر نمی‌رسند.

برای سال‌های آخر
اگر می‌خواهید فرزندتان راحت‌تر باشد، بعد از گذشتن وزنش از 9 كیلوگرم می‌توانید سراغ صندلی‌های گروه 1+ بروید. توصیه می‌كنیم تا زمانی كه نزدیك به پنج سانتی‌متر از بالای سر فرزندتان روی صندلی خالی است از آن استفاده كنید و با كمتر شدن این فاصله به فكر تعویض صندلی بیفتید. بعید است كودك 10 كیلویی‌تان در همان كریری كه روی پایه صندلی اتومبیل قرار گرفته احساس راحتی كند و اگر تا آن زمان یكی از صندلی‌های بلند مخصوص اتومبیل را تهیه نكرده باشید،‌ احتمالا باید برای خریدنش دست به كار شوید. اگر صندلی كودك‌تان آفتابگیر دارد، یك راه دیگر اندازه‌گیری این است كه تا زمانی كه گوش فرزندتان پایین‌تر از لبه بالایی صندلی قرار می‌گیرد، از آن استفاده كنید.

راهنمای خرید كالسكه

كی بخرم؟
قانون كلی وجود ندارد. اگر زیاد اهل بیرون رفتن نیستید و پیاده تردد نمی‌كنید، یك سبد یا ساك حمل كودك هم در ماه‌های اول كارتان را راه می‌اندازد؛ چند ماه بعد هم می‌توانید از آغوشی برای همراه كردن فرزندتان با خود كمك بگیرید و خرید كالسكه را به بعد از 6 ماهگی موكول كنید. مثل بسیاری از تجهیزات حمل و نقل دیگر، توجه به سن نوزاد شما می‌تواند در انتخاب كالسكه بهتر یاری‌تان دهد. اگر برای فرزند تازه متولد شده‌تان كالسكه می‌خرید، به قابلیت كالسكه در تنظیم زاویه دقت كنید. در ماه‌های اولیه نشستن برای نوزادتان سخت و حتی آزاردهنده خواهد بود پس چاره‌ای جز انتخاب كالسكه‌ای كه 180 درجه تخت شود، نخواهید داشت. كالسكه‌هایی كه صندلی‌شان تا این اندازه می‌خوابد یا اینكه كریر روی‌شان نصب می‌شود، بهترین انتخاب برای شروع روزهای مادری‌تان است. 

راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک

ست بخرم؟
اگر فرزندتان همیشه همراه خودتان است، چاره‌ای جز انتخاب یك ست سبك ندارید چراكه گذشته از كالسكه و كریر باید ساك و لوازم كودك را هم با خود ببرید. شاید یك كالسكه كومبوی سبك كه كریر یا ساك بچه روی آن نصب می‌شود و ساك كودك هم در آن جا می‌گیرد بتواند به شما كمك كند.

عصایی بخرم یا بزرگ؟
به ظرافت كالسكه‌های عصایی نگاه نكنید؛ آنها به اندازه كافی محكم هستند. این كالسكه‌ها به راحتی جمع و كوچك می‌شوند و حتی در هواپیما هم می‌توانید آنها را با خود ببرید. اگر راهی طولانی را می‌خواهید با كالسكه همراه شوید، عصایی‌ها به‌دلیل سبك بودن‌شان بهترین انتخاب برای شماست.

آلومینیومی یا آهنی؟
انتخاب كالسكه مناسب به قیمت آن بستگی ندارد بلكه به استفاده‌ای كه شما از آن می‌كنید، ارتباط دارد. اگر شما تنها قرار است چند ساعت در هفته از كالسكه در پیاده‌روی هموار استفاده كنید، قطعا نیازی به خریدن یك مدل گران‌قیمت ندارید. كالسكه‌های گران ظاهری زیبا‌تر دارند، از آلومینیوم سبك‌تری ساخته شده‌اند و به همین دلیل مقاومت بالاتری دارند. عمر چرخ‌ها و ترمز این كالسكه‌های مرغوب بیشتر است اما خودتان قضاوت كنید كه بر اساس میزان و نوع استفاده‌تان به كدام‌یك از این برتری‌ها نیاز دارید.

ارتفاعش چقدر باشد؟
كالسكه‌ای كه ارتفاع دسته آن قابل تنظیم است را انتخاب كنید تا شما و همسرتان كه قدی متفاوت دارید به راحتی قادر به راندن آن باشید اما اگر قرار است تنها یكی از شما از آن استفاده كنید، یك كالسكه با دسته‌های ثابت هم می‌تواند برای‌تان كافی باشد.

كالسكه مارك‌دار بخرم؟
نمی‌خواهیم شما را به خرید كالسكه‌ای از برند‌های گران‌قیمت ترغیب كنیم اما باید سراغ كمپانی‌هایی بروید كه در ایران خدمات پس از فروش ارائه می‌دهند. شاید یك برند تازه‌وارد یا گمنام با وجود كیفیت خوبش قیمت پایین‌تری به نسبت همتایانش داشته باشد اما احتمالات را هم در نظر بگیرید. اگر چرخ این كالسكه مرغوب اما كمیاب شما شكست، چطور می‌خواهید نمونه‌اش را گیر بیاورید؟

امكانات جانبی مهم است؟
كالسكه‌هایی كه این روز‌ها در بازار پیدا می‌كنید، امكانات جانبی زیادی دارند كه بسیاری از آن امكانات چندان به كار شما نمی‌آید. اگر فرزندتان بهار و تابستان به دنیا می‌آید، سایبان‌دار بودن كالسكه را مورد توجه قرار دهید و اگر در روزهای پاییز و زمستان قرار است در كالسكه بنشیند از مدل‌هایی كه سایبان ضدآب یا چتر دارند استفاده كنید. سبد زیرین كالسكه هم برای قرار دادن ساك كودك و حتی كیف خودتان به كارتان می‌آید. پس ترجیحا یك كالسكه سبد‌دار انتخاب كنید.

كدام كالسكه امن‌تر است؟
امن بودن كالسكه به وضعیت چرخ‌ها، نوع ترمز و البته كمربند و جنس پارچه آن بستگی دارد. هنگام خرید از محكم بودن و البته زبر نبودن كمربند كالسكه مطمئن شوید و دقت كنید نگهدارنده‌ای كه قرار است بین پاهای نوزادتان قرار گیرد، راحت و متناسب باشد. نوزاد شما در ماه‌های اول توانایی نگهداشتن خودش را ندارد پس هم به وجود تجهیزات ایمنی توجه كنید و هم از سر نبودن رویه كالسكه مطمئن شوید.

چقدر هزینه كنم؟
برای خرید یك كالسكه كومبو از برندهای مطرح، باید حدود چهار میلیون‌تومان یا كمی بیشتر هزینه كنید و یك كالسكه عصایی از برندی مسل مكسی كوزی را می‌توانید با قیمت زیر یك و نیم میلیون تومان پیدا كنید. البته در برندهای معتبری مثل چیکو و پیرکاردین هم گزینه‌های خوبی با قیمت زیر 008 هزارتومان پیدا خواهید کرد. اگر قرار نیست زیاد از كالسكه استفاده كنید، دلیلی برای پرداخت چنین هزینه‌هایی وجود ندارد. شما می‌توانید با كمتر از 300 هزار تومان یك كالسكه ایرانی بخرید. البته قرار نیست انتظاری كه از ظاهر و كیفیت یك كالسكه سه میلیون تومانی دارید توسط یك كالسکه 300 هزار تومانی برآورده شود.

دنبال چه می‌گردید؟
كالسكه‌های عصایی و كمبو را به شما معرفی كردیم اما اگر نظر شما را جلب نكرده‌اند، نگاهی به این سه مدل بیندازید.

كالسكه‌های سنتی 

راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک

 این کالسکه‌ها از سینی غذا گرفته تا سایبان و سبد قرار دادن وسایل، همه را در خود دارند و در برخی از انواع‌شان كریری جداگانه روی كالسكه نصب می‌شود. برخی از انواع‌شان را می‌توانید از همان روزهای بعد از تولد استفاده كنید. اما اگر می‌خواهید در سال‌های بعد كالسكه دیگری نخرید، مدلی جادار انتخاب كنید كه فضای میز غذایش جای كودك دو، سه ساله شما را با وجود لباس‌های زمستانی‌اش تنگ نكند.

كالسكه‌های مسافرتی 

راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک

 با خرید آنها سه نشان را با یك تیر زده‌اید و كافی است وقت سفر، كریر را از روی پایه‌اش جدا كنید و روی بند كالسكه بگذارید تا بی‌نیاز از داشتن دو وسیله مجزا، فرزندتان را با خود همراه كنید و بعد هم آن را روی پایه صندلی ماشین بگذارید و در داخل اتومبیل از آن استفاده كنید. این كالسكه گرچه از نظر قیمت مقرون به صرفه است اما كمی جاگیر و سنگین است پس اگر زیاد از كالسكه استفاده می‌كنید و چندان اهل سفر نیستید، خرید آن را فراموش كنید.

كالسكه‌های ورزشی 

راهنمای خرید کالسکه و صندلی ماشین کودک

 شما می‌توانید حتی در كنار نوزادتان به پیاده‌روی بروید و آرام بدوید. اگر می‌ترسید بودن با بچه پویایی‌تان را بگیرد یا اینكه بی‌تحركی شما را از قیافه بیندازد، می‌توانید این سه چرخه را انتخاب كنید. البته این كالسكه را تا قبل یك سالگی یا حداقل 8 ماهگی فرزندتان نمی‌توانید استفاده كنید و بعد از این سن هم اگر قصد دویدن با آن را دارید، باید به‌خاطر حفظ امنیت كودك‌تان چرخش را روی حالت غیر چرخان قفل كنید.

 

منبع:مجله سیب سبز

برترین ها

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید