دلایل ادرار نکردن نوزاد چیست؟


ادرار نکردن نوزاد,دلایل ادرار نکردن نوزاد,دلیل ادرار نکردن نوزاد

دلایل ادرار نکردن نوزاد

 

ادرار یکی از مهمترین دفعیات بدن است که خصوصیت های آن نکات مهمی را در مورد تندرستی عمومی بدن نشان میدهد . مثلا رنگ ادرار، بوی ادرار و تکررش می تواند نشان دهد کودک چه مشکلات احتمالی دارد. یکی از مشکلاتی که بسیاری از والدین را مضطرب می کند ادرار نکردن نوزاد است در ادامه به این مسئله میپردازیم.

عادات دفع ادرار در نوزادان:
باید بدانید که نوزادان دفع ادرار زیادی دارند که کاملاً طبیعی است. به این ترتیب این سؤال وجود دارد که نوزاد شما در صورت دریافت اندازه کافی شیر چند مرتبه در روز باید ادرار کند؟
روز نخست: نوزاد شما احیانا در روز نخست بعد از تولد تنها یک یا دو دفعه ادرار خواهد کرد که کاملاً طبیعی است.

روز دوم: در روز دوم بعد از تولد نوزاد در طی 24 ساعت دو دفعه ادرار میکند که رنگ ادرار وی از نارنجی تا زرد متغیر میباشد .

روز سوم: در این روز نوزاد شما سه پوشک را با ادرار خود مرطوب خواهد کرد و رنگ ادرار وی هم چنان رنگ زرد و نارنجی میباشد .

روز چهارم: در روز چهارم بعد از تولد، نوزادتان 4 دفعه در 24 ساعت ادرار میکند که رنگ آن زرد لیمویی خواهد بود.

روز پنجم: در روز پنجم نوزاد شما 6 تا 8 دفعه در روز ادرار میکند و رنگ آن زرد روشن خواهد بود.

نوزادانی که شیر مامان می خورند نباید بیش از 8 دفعه در روز ادرار کنند در حالیکه این عدد برای نوزادانی که با شیر بی آب تغذیه میشوند 10 دفعه است، برای این که درصورت تغذیه با شیشه شیر نوزاد در هر وعده اندازه بیشتری از مایعات را دریافت خواهد کرد و در نتیجه ادرار بیشتری تولید خواهد شد.

هم نوزادانی که شیر خشک می خورند و هم آنانی که شیر مادر می خورند بعد از گذشت یک هفته نباید کم تر از 6 دفعه در روز ادرار کنند. درصورتی که دفعات ادرار نوزاد شما کم تر از 7 بار در 24 ساعت است با پزشک متخصص کودکان مشورت کنید.

 

ادرار نکردن نوزاد,دلایل ادرار نکردن نوزاد,دلیل ادرار نکردن نوزاد

علل ادرار نکردن نوزادان

 
چه عواملی باعث ادرار نکردن نوزاد می شود؟
ریفلاکس ادراری( VUR)
بیش تر بچه ها ابتلا به ریفلاکس ادراری با مجرای ادراری متولد میشوند که در زمان رشد در رحم به میزان کافی رشد نکردند. دریچه ای که با فشار دادن مجرای ادرار بر روی دیواره مثانه به وجود می آید بدرستی بسته نمی شود، بدین ترتیب ادرار از مثانه به مجرای ادرار و درنهایت به کلیه باز می گردد. ریفلاکس شدید ممکن است از رشد طبیعی کلیه جلوگیری کند و احتمال اسیب در اثر عفونت ها را پس از تولد افزایش میدهد . VUR معمولاً صرفا در یک حالب و کلیه تأثیر می گذارد، هرچند می تواند بر هردو حالب و کلیه تأثیر بگذارد.

انسداد اتصال حالب به کلیه( UPJ)
اگر خارج شدن ادرار با مشکل روبرو شود سبب تورم کلیه میشود که این وضعیت میتواند صرفا در یک کلیه رخ دهد. انسداد UPJ موقع انسداد ادرار در جایی که مجرای ادرار به کلیه وصل میشود رخ میدهد.

انسداد خروجی مثانه( BOO)
انسداد خروجی مثانه به هرگونه انسداد در مجرای ادرار یا موقع باز شدن مثانه گفته میشود. انسداد در دریچه ادرار از شایع ترین شکل BOO میباشد. در نوزادان و موقع معاینات سونوگرافی پیش از تولد، امکان دارد انسداد خروجی مثانه رخ دهد که یک ضایعه غیر طبیعی بافت در مجرای ادرار سبب میشود که ادرار از جریان ازادانه مثانه خارج شود. این نقص امکان دارد باعث تورم در کل دستگاه ادراری من جمله مجرای ادرار، مثانه، مجرای ادرار و کلیه شود.

سندروم پرون بلی
سندروم پرون بلی یک ناهنجاری مادرزادی نادر است که شیوع آن تقریبا یک در هر ۴۰۰۰۰ تولد است. تقریبا ۹۷ درصد موردهای نوزادان پسر هستند. این بیماری یک ناهنجاری سیستم ادراری است که با تریاد شل بودن جدار شکم، کریپتورکیدیسم دو طرفه و اتساع سیستم ادراری بالاخص حالب ها معلوم می گردد. این سندروم در موقع تولد آغاز به رشد میکند و سبب تضعیف ماهیچه های شکمی و بزرگ شدن مجرای ادرای و مثانه میشود و باعث میشود پوست شکم چروکیده شود, این پیشامد همان طور که گفته شد معمولاً در پسران رخ میدهد.

بن بست مری یا آترزی مری
گونه ای از ناهنجاری مادرزادی در دستگاه گوارش میباشد که در آن مری در دورهٔ جنینی رشد و نمو نیافته و پیوستگی مسیر مری تا معده در میانهٔ راه، کور و بن بسته شده و مانند بادکنکی آویزان در پشت نای قرار می گیرد. آترزی مری، حاوی اقسام مختلفی از نواقص آناتومیکی مادرزادی با ریشه در عدم توسعه یافتگی جنینی در مِری میباشد. این عوارض با مشاهده عدم پیوستگی ساختار دیواره مری تشخیص داده میشود . نوزادان متولد شده آترزی مری امکان دارد در ستون فقرات، دستگاه گوارش، قلب و مجاری ادراری خود مشکل داشته باشند.

 

ادرار نکردن نوزاد,دلایل ادرار نکردن نوزاد,دلیل ادرار نکردن نوزاد

ادرار نکردن نوزاد

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید