خرما دارای چه ویتامین هایی می باشد؟ فواید خرما برای کودکان


خرما برای کودکان , بهترین فواید خرما برای کودکان , فواید مهم خرما برای کودکان

یکی از بهترین فواید خرما برای کودکان، غنی بودن آن از مواد مغذی است

 

آشنایی با فواید خرما برای کودکان 

خرما یکی از مهمترین و بهترین منابع غذایی است، که از گذشته تا کنون به ویژه در منطقه خاور میانه، به مقدار زیادی تولید شده است. این ماده غذایی به طور کلی، فواید بسیار زیادی دارد؛ این فواید برای هر سنی وجود داشته و همه می توانند از خوردن آن لذت ببرند. در ادامه این نوشته، به اینکه خرما از چه چیز هایی تشکیل شده است، و اینکه چه فوایدی برای کودکان دارد اشاره خواهیم کرد.

مضرات خرما برای کودکان , فواید خرما برای کودک یک ساله , فواید خوردن خرما برای کودکان

یکی از فواید خرما برای کودکان، غنی بودن از روی است که برای رشد بسیار مهم است

 

خرما منبع کدام مواد برای کودکان است؟

خرما می تواند منبع خوبی برای تأمین سدیم و پتاسیم بدن کودکان باشد؛ کودکان به این مواد نیاز بسیار زیادی دارند، زیرا سدیم و پتاسیم برای کارکرد درست تمام سلول های بدن، ضروری است. برای نمونه، یون سدیم و یون پتاسیم، در کارکرد سلول های عصبی کودکان نقش مهمی را ایفا می کنند.

 

کلسیم، یکی دیگر از موادی است که در خرما وجود دارد. کودکان به دلیل رشد سریعی که دارند، نیازمند این هستند که بافت استخوانی را با سرعت نسبتا بالا تولید کنند. کلسیم یکی از مهمترین موادی است که در بافت استخوانی یافت می شود، و سبب استحکام آن می شود. در نتیجه مصرف خرما می تواند منبع مناسبی از کلسیم، برای کودکان باشد.

 

آهن، ماده دیگری است که در خرما یافت می شود. آهن برای ساخته شدن فراوان ترین سلول های خونی، یا همان گلبول های قرمز ضروری است. از آنجا که کودکان در سن رشد هستند و نیاز دارند که سلول های خونی بیشتری تولید کنند، نیازمند آهن بیشتری نیز هستند. در غیر این صورت ممکن است که کودکان دچار کم خونی شوند. از این رو خرما یک منبع مهم آهن برای کودکان به شمار می رود.

 

یکی دیگر از موادی که می توان خرما را منبع مهم آن دانست، روی است. روی به عنوان یک ریز مغذی، برای کودکان بسیار ضروری است. روی برای افزایش سرعت رشد، افزایش ضریب هوشی و… بسیار مهم است.

 

همانطور که می دانیم، خرما به عنوان یک منبع مهم تأمین انرژی نیز شناخته می شود. خرما دارای مواد قندی نیز می باشد، از جمله دکستروز و فروکتوز. قند های موجود در خرما برای کودکان، به عنوان یک منبع تأمین انرژی مهم، توسط پزشکان معرفی می شود. 

 

خرما منبع کدام ویتامین ها برای کودکان است؟

ویتامین ها به دو دسته تقسیم می شوند، ویتامین های محلول در چربی و ویتامین های محلول در آب. البته هر دو دسته ویتامین ها برای بدن کودکان بسیار مفید و ضروری هستند، و کمبودشان می تواند مشکل ساز باشد.

 

ویتامین k یکی از ویتامین های محلول در چربی است و برای بدن کودکان بسیار مفید است. این ویتامین در فرایند لخته شدن خون، هنگام زخمی شدن بدن کودکان، نقش مهمی را ایفا می کند. ناگفته نماند که یون کلسیم نیز در این فرایند به همراه ویتامین k شرکت می کند، و همانطور که پیش تر گفتیم، خرما از منابع کلسیم برای کودکان است.

 

ویتامین A، یکی دیگر از ویتامین هایی است که در خرما وجود دارد و محلول در چربی است. این ویتامین دستگاه ایمنی کودکان را به شکل قابل توجهی تقویت می کند. همچنین این ویتامین، می تواند بر روی رشد کودکان نیز تأثیر مثبتی به همراه داشته باشد.

 

ویتامین های گروه B، از جمله ویتامین های بسیار مهم و ضروری برای بدن کودکان هستند. ویتامین هایی که از گروه B در خرما وجود دارند، ویتامین های B1،B2 و ویتامین B6 هستند.

 ویتامین های گروه B به فرایند رشد کودکان، کمک بسیاری می کنند. این ویتامین ها همچنین در تقویت هوش و حافظه، و سوخت و ساز بدن مؤثر هستند و خرما منبع بسیار مهمی برای تأمین آنها به حساب می آید.

 

نیاسین یا همان ویتامین B3، یکی دیگر از ویتامین های گروه  B است که در تنظیم چربی خون، میزان کلسترول و تقویت مغز و اعصاب نقش مهمی را دارد. همچنین در کودکان به سلامت دستگاه گردش خون و قلب و عروق کمک بسزایی می کند.

 

فواید خرما برای کودک یک ساله , فواید خوردن خرما برای کودکان , خواص شیره خرما برای کودکان

از فواید خرما برای کودکان، غنی بودن آن از ویتامین B3 است

 

فواید مهم خرما برای کودکان و سلامت آنها

همانطور که پیش تر گفته شد، خرما یک منبع غذایی بسیار مهم برای کودکان است، و فواید زیادی برای بدن کودکان، و همچنین رشد بدن و مغز آنها دارد. در ادامه، از فواید مهم خرما برای کودکان، به شما خواهیم گفت.

 

از فواید خرما برای کودکان پیشگیری و درمان زخم معده  

خرما به دلیل اینکه منبع مهمی از موادی است که به درمان زخم معده کمک می کنند، می تواند برای کودکانی که دچار زخم معده شده اند، به عنوان یک راه حل در نظر گرفته شود. برای اینکه از دچار شدن کودکان به زخم معده جلوگیری شود، بهتر است که خرما در برنامه غذایی کودکان گنجانده شود.

 

فواید خرما برای کودکان استحکام استخوان ها 

همانطور که گفته شد، خرما منبعی غنی برای تأمین کلسیم مورد نیاز کودکان است. کلسیم، در ماده زمینه ای استخوان ها رسوب می کند و باعث استحکام بیشتر آنها می شود.

 در صورتی که کودکان دچار کمبود کلسیم باشند، خرما می تواند منبع مهمی برای دریافت آن باشد و از پوکی استخوان جلوگیری کند.

 

استحکام دندان های کودکان با مصرف خرما

دندان ها، از جنس استخوان هستند. بنابرین کلسیم موجود در خرما، می تواند به مقدار قابل توجهی، به استحکام دندان های کودکان بیفزاید.

 

رشد و تقویت مغز و اعصاب کودکان با خرما

مغز، بخشی از دستگاه عصبی مرکزی است و کارکرد صحیح آن، برای کودکان بسیار ضروری است. ویتامین های موجود در خرما، به همراه روی و مواد دیگر، موجب می شوند که کارکرد مغز و اعصاب در کودکان بهبود یابد.

 

مواد مغذی خرما نظیر روی، ویتامین ها و… می توانند رشد مغز و اعصاب را نیز تنظیم کنند. کمبود این مواد می تواند از سرعت رشد مغز در کودکان بکاهد، بنابرین مصرف خرما و مواد غذایی که حاوی روی، ویتامین های گروه B و… هستند، ضروری است.

توجه داشته باشید که کودکان با مصرف خرما، می توانند ضریب هوشی خود را توسعه داده، و سرعت یادگیری آنها بالاتر می رود.

 

ویتامین های خرما , فواید خرما برای کودکان , خرما برای کودکان

کمبود روی در بدن کودک میتواند رشد اعصاب را تحت تأثیر قرار دهد

 

درمان کم خونی در کودکان با مصرف خرما

خرما می تواند آهن مورد نیاز برای ساخت هموگلوبین در کودکان را تأمین کند. هموگلوبین نوعی پروتئین است که به مقدار فراوانی در گلبول های قرمز وجود دارد؛ وظیفه هموگلوبین انتقال گاز های تنفسی است.

 

برای ساخته شدن گلبول های قرمز، وجود هموگلوبین ها به عنوان یک شرط است. در نتیجه کمبود خرما، باعث کاهش تولید هموگلوبین و در نتیجه، گلبول قرمز می شود. در این حالت کودکان به کم خونی دچار می شوند.

خرما برای درمان کم خونی در کودکان بسیار ضروری است، و آهن مورد نیاز جهت ساخت گلبول های قرمز را تامین می کند.

 

درمان یبوست در کودکان با خرما

یکی دیگر از موادی که در خرما به فراوانی یافت می شود، فیبر خوراکی است. این فیبر، آب فراوانی جذب می کند و باعث افزایش حجم مدفوع می شود. در نتیجه از ایجاد یبوست، جلوگیری می کند و معده کودک را روان می کند.

 

حفاظت از کبد کودکان با مصرف خرما

کبد، به عبارتی مظلوم ترین عضو بدن شناخته می شود. سم هایی که در بدن تولید می شوند در کبد ذخیره و یا به مواد دیگر تبدیل می شوند.

در کودکان ممکن است این عضو بدن درگیر عفونت شود. این عفونت می تواند منجر به بروز زردی یا یرقان در بافت های بدن شود.

 

خرما موادی دارد که می توان به کمک آنها، از بروز عفونت و مشکلات ناشی از آن، در کودکان، جلوگیری کرد. در نتیجه برای پیشگیری از بیماری های ناشی از کبد، می توان خرما را در رژیم غذایی کودکان قرار داد.

 

فواید خرما برای کودک یک ساله , فواید خوردن خرما برای کودکان , خواص شیره خرما برای کودکان

یکی دیگر از فواید خرما برای کودکان، درمان زخم معده است

 

از بین بردن انگل در کودکان با خرما

خرما دارای ریز مغذی های فراوان و موادی است، که می توانند در مقابله با انگل ها، به کودکان کمک کنند. البته برای جلوگیری از ورود انگل به بدن کودکان، نیاز است که بهداشت فردی آنها به بهترین شکل ممکن رعایت شود، و از غذاهای بهداشتی استفاده شود.

 

درمان سوء هاضمه در کودکان با مصرف خرما

کمبود باکتری های مفید در روده، یکی از مشکلاتی است که امروزه در بسیاری از کودکان به چشم می خورد و در طولانی مدت می تواند نگران کننده باشد.

خرما می تواند باکتری های مفید موجود در روده ها را پرورش داده و مشکلات سوء هاضمه مربوط به کمبود باکتری های مفید را جبران کند.

توجه داشته باشید که یکی از علت های کاهش باکتری های مفید بدن، مصرف بیش از حد پادزیست ها، یا همان آنتی بیوتیک ها می باشد.

 

آیا خرما برای کودکان ضرری هم دارد؟

ممکن است که بعضی کودکان به خرما حساسیت داشته باشند. در این صورت مصرف خرما می تواند مشکل ساز باشد. در کودکانی که قند خون بالا دارند، خرما ممکن است که مشکلات قندی نظیر دیابت را به وجود بیاورد.

در نتیجه باید دقت داشت که کودکان حساسیتی به خرما و مواد موجود در آن نداشته باشند، و یا اینکه کودکان قند بالایی نداشته باشند.

 

سخن پایانی

خرما، یک ماده بسیار مغذی است که در هر سنی، از کودکان تا بزرگسالان، می توانند آن را مصرف کنند و از آن لذت ببرند.

متأسفانه امروزه، رژیم غذایی کودکان، بیشتر از تنقلات تشکیل می شود که نمی توانند نیاز های غذایی بدن کودکان را به طور کامل پوشش دهند، و همچنین خطر ابتلا به بیماری های قندی را افزایش می دهند.

تلاش کنید خرما را در رژیم غذایی کودکان و حتی رژیم غذایی خودتان، قرار دهید؛ زیرا این ماده فواید بسیار زیادی برای بدن دارد و توسط پزشکان نیز به افراد توصیه می شود.

 

گرداوری: بخش کودکان بیتوته

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید