تغییر الگوی خواب بچه‌ها در سن 15 تا 18 ماهگی


الگوی خواب بچه ه

 اگر فرزندتان در طول روز زیاد بخوابد، شب‌ها راحت به خواب نمی‌رود

 

الگوی خواب بیشتر بچه‌ها بین یک سال و سه ماهگی تا وقتی یک سال و نیمه شوند عوض می‌شود. مثلا از دو بار خوابیدن در طول روز به یک بار کاهش پیدا می‌کند. بنابراین باید نسبت به این مسئله آگاه شوید تا بتوانید خوابشان را مدیریت کنید.

ساعت خواب؛ قبل از دو بعد از ظهر
 اگر بگذارید فرزندتان در طول روز زیاد بخوابد، شب‌ها به اندازه‌ی کافی خسته نمی‌شود و راحت به خواب نمی‌رود. خواب فرزندتان را به حداکثر سه ساعت در طول روز محدود کنید. ضمنا به خاطر داشته باشید خواب بعد از ساعت دو بعد از ظهر ممنوع است مگر اینکه نشود جلوی آن را گرفت. دلیلش هم این است که خواب بچه‌ها در طول روز هر چقدر زودتر باشد برای شب خسته‌تر می‌شوند. در غیر این صورت بچه‌ای که ساعت سه بعد از ظهر بخوابد و پنج عصر بیدار شود، نمی‌تواند ساعت هشت شب توی تختش باشد و خمیازه بکشد!
 
جایشان را عوض نکنید
جای خواب بچه‌ها را عوض نکنید و بگذارید تختشان باشد که آن‌ها را یاد خوابیدن می‌اندازد. نگذارید روی مبل، روی زمین یا در تخت شما به خواب بروند و به خوابیدن در جایی به جز تختشان عادت کنند. 

الگوی خواب کودک,مشکلات خواب کودک

الگوی خواب بیشتر بچه‌ها بین یک سال و سه ماهگی تا وقتی یک سال و نیمه شوند عوض می‌شود

 

 سن تعویض تخت
خیلی از والدین فکر می‌کنند سن عوض کردن تخت بچه‌ها دو سالگی است و بعد از این می‌توانند آن‌ها را داخل تخت بچه‌های بزرگتر بگذارند؛ تختی که حفاظ ندارد اما اشتباه می‌کنند. کافی است خودتان را جای بچه‌ی دو ساله‌تان قرار دهید تا متوجه شوید عوض کردن تخت او به معنی دزدیدن بهشت از اوست! تا زمانی که فرزند خردسالتان یاد نگرفته از میله‌های تختش بالا برود و دردسر ایجاد کند تخت او را عوض نکنید و این سن معمولا سه سالگی است. بنابراین می‌توانید تا سه سالگی دست نگه دارید.
 
هیجان زده‌اش نکنید
قلقلک دادن کودک و سر به سر گذاشتنشان حتما برای پدر و مادر شیرین است، اما این کار از یک ساعت قبل از ساعت خواب کودک ممنوع است. این ساعت را به فعالیت‌های آرامش بخش اختصاص دهید. برای فرزندتان کتاب بخوانید، آهنگ ملایم بگذارید یا حتی خودتان برایش ترانه زمزمه کنید. او را آنقدر آرام کنید تا بتواند سر ساعت، با آرامش پا به دنیای رویاها بگذارد.

قانون بگذارید
بعضی از بچه‌ها بعد از اینکه تخت حفاظ‌‌دارشان عوض می‌شود، ممکن است چند روزی بد خواب شوند، هر ‌از ‌گاهی توی خانه راه بیفتند و یا به اتاق شما بیایند. هر بار که این اتفاق می‌افتد اول مطمئن شوید حال فرزندتان خوب است و مشکلی ندارد. بعد بلافاصله او را تا اتاقش همراهی کنید و توی تخت بخوابانید. در عین حال می‌توانید قانونی بگذارید که به او اجازه نمی‌دهد برای پیدا کردن شما از تختش بیرون بیاید، اما اگر کاری داشت می‌تواند صدایتان بزند.

 

منبع:ninisite.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید