تغذيه بچه ها در تعطيلات تابستان


 

تغذیه بچه ها در تعطیلات تابستان

 

 

گرچه این روزها، ایام تابستان و تعطیلی مدارس است، اما کودکان نباید عادات غذا خوردن سالم را تعطیل کنند.در این روزها، کودکان پس از خسته ‌شدن از سایر کارها و بیکار شدن، ممکن است یکسره به سراغ یخچال بروند و فکر کنند که گرسنه هستند، اما در واقع تنها حوصله‌شان سر رفته است …

همچنین ممکن است بیشتر از سایر روزها، بستنی، کیک، چیپس و … مصرف کنند که مصرف زیاد این مواد غذایی منجر به اضافه وزن خواهد شد.

باید مراقب باشید در بیرون از منزل هله هوله نخورند.

 


برای جلوگیری از اضافه وزن کودک خود در طول تابستان به این نکات توجه کنید:

 

*اطمینان حاصل کنید که بچه‌ها به اندازه کافی می ‌خوابند.

پژوهش‌ها نشان داده است که دیر خوابیدن هنگام شب‌ و بیدار ماندن در رختخواب از عوامل خطرساز شناخته‌شده برای افزایش وزن هستند. هنگامی که کودکان تا دیروقت بیدار می‌ مانند، تلویزیون تماشا می ‌کنند و هله هوله می‌ خورند، در معرض چاقی قرار می ‌گیرند.

به علاوه خواب کوتاه شبانه تولید لپتین(هورمونی که احساس سیری را به وجود می ‌آورد) را مهار می‌ کند. مقدار کم لپتین به معنای آن است که کودکان احساس گرسنگی بیشتری می‌ کنند و به سرعت به طرف غذاهای پرکربوهیدرات و پرکالری روی می ‌آورند.

 

*صبحانه ی کاملی به کودک خود بدهید.

هنگامی که کودکان از خواب برمی‌ خیزند، آنها را تشویق کنید که صبحانه سالمی بخورند که می تواند شامل شیر، عسل، تخم مرغ ، نان سبوس دار ، پنیر و گردو، آب‌میوه و سبزیجات(مثل پنیر با خیار و گوجه فرنگی) باشد.

 

*خوردن غذاهای آماده را تعطیل کنید.

به جای رفتن به پیتزافروشی ها و ساندویچی ها و خوردن فست فودها ، با تهیه ی غذایی سالم در خانه مانند ساندویچ گوشت یا مرغ و سالاد، به پارک یا مکان های تفریحی بروید.

 


* به مقدار کافی غذاهای پروتئین دار مصرف کنید.

مسئله مهم مصرف کافی پروتئین در هر رژیم غذایی است، زیرا باعث آزادسازی انسولین(هورمونی که از لوزالمعده آزاد می شود و تنظیم کننده ی قند خون است) به صورتی آهسته‌تر می ‌شود و میزان قند خون و انرژی شما را در سراسر روز ثابت نگه می دارد. منابع غذایی پروتئین شامل گوشت ها، تخم مرغ، لبنیات و حبوبات است.

 

 

* زیاد شیرینی و شکلات و کیک و … نخورید.

 

والدین نباید بگذارند کودکان در طول تابستان، زیاد شیرینی بخورند، زیرا این مواد غذایی دارای انرژی بالایی هستند و در صورت مصرف بیش از حد، در بدن تبدیل به چربی شده و باعث افزایش وزن نابجا می شوند.

 


* کودک را به انجام ورزش و فعالیت بدنی تشویق کنید.

با این کار سوخت و ساز بدن بالا می رود و انرژی حاصل از مواد غذایی را می سوزاند، لذا از بروز چاقی جلوگیری می کند.

 

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید