ترشحات واژن در نوزاد چیست و چه علتی دارد؟


ترشحات زرد رنگ واژن نوزاد دختر, واژن نوزاد تازه متولد شده, ترشحات واژن در نوزاد

ترشحات واژن در نوزاد در روزهای اول تولد امری کاملا طبیعی است

 

ترشحات واژن در نوزاد دختر، نشانه چیست؟  

ممکن است به عنوان یک مادر متوجه ترشحات واژن در نوزادتان شوید. اگر تا کنون نگران بودید لازم است بدانید این امر کاملا طبیعی است و تنها در یک شرایط غیر طبیعی جلوه می کند. در ادامه به صورت کامل در مورد ترشحات واژن نوزاد دختر توضیح خواهیم داد. همراه ما باشید.

ترشحات واژن نوزاد چه علتی دارد؟

جنین در رحم مادر از طریق بافتی به نام جفت تغذیه می کند. مادر هورمون های لازم را برای رشد طبیعی جنین از طریق همین بافت و بند ناف وارد بدن جنین می کند. سطح این هورمون ها برای جنین بالاست و زمانی که متولد می شود نبود این هورمون ها باعث تغییراتی در بدن نوزاد می شود.

 

ترشحات زرد رنگ واژن نوزاد دختر, واژن نوزاد تازه متولد شده, ترشحات واژن در نوزاد

رنگ ترشحات واژن در نوزاد سفید متمایل به خاکستری است

 

یکی از تغیرات حاصل از دست دادن هرمون های مادر همین ترشحات واژن نوزاد است. اگر بخواهیم تاثیر این افت هورمون ها را در پسر ها مثال بزنیم ، متورم شدن اطراف پستان ها یکی از آن هاست. البته لازم به ذکر است این حالت در نوزادان دختر نیز وجود دارد.

بنابراین تا الان متوجه شده اید که ترشح واژینال در نوزادان دختر چه دلیل دارد و خودتان پی برده اید که این حالت در نوزادان طبیعی است. اما آنچه که بسیار اهمیت دارد تمیز کردن این ترشحات واژن نوزاد است.

 

ترشحات واژن نوزاد را حتما تمیز کنید!

یکی از اشتباهات رایج میان مادران در هنگام شست و شوی کودک این است که از صابون برای این کار استفاده می کنند! لازم به ذکر است از صابون برای شست و شوی نوزاد های استفاده نکنید این کار پوست کودک را تحریک می کند و توازن واژن را به هم می ریزد. از طرفی باعث خارش های متعدد در ناحیه پوشک نوزاد خواهد شد.

 

 ترشحات واژن در نوزاد دختر, ترشحات واژن نوزاد, علت ترشح واژن نوزاد

استفاده از صابون برای پاکسازی ترشحات واژن در نوزاد باعث خارش های پوستی میشود

 

برای اینکه ترشحات واژن در نوزاد را به خوبی بشویید از آب گرم یا دستمال مرطوب مخصوص نوزاد استفاده کنید و در هنگام تمیز کردن حتما تمامی نواحی حتی تا باسن را نیز تمیز کنید.

تمیز کردن لبه های واژن را فراموش نکیند! اگر لبه های واژن را بعد از ترشحات واژن تمیز نکنید ، باعث به هم جوش خوردن پوست خواهد شد. نیازی نیست از شست و شوی لبه های واژن زیاد نگران باشید، فقط کافیست این کار را با دستمال مرطوب نوزاد با دقت انجام دهید.

  

ترشحات واژن نوزادان به چه رنگ هایی دیده می شود؟

مایعی که از واژن نوزادان ترشح می شود ، غلیظ و معمولا سفید متمایل به خاکستری است. اما ممکن است رنگ این ترشحات را زرد و خون آلود ببینید. در این حالت نیازی نیست نگران باشید.

 

در چه شرایطی لازم است به پزشک مراجعه کنیم؟

 

 ترشحات واژن در نوزاد دختر, ترشحات واژن نوزاد, علت ترشح واژن نوزاد

ادامه دار شدن ترشحات واژن در نوزاد بیشتر از ده روز مستلزم مراجعه به پزشک است

 

ترشحات واژن در نوزادان حدودا 10 روز ادامه خواهد یافت. اگر متوجه شدید که این ترشحات بیش تر از 2 هفته طول کشیده است ، لازم است با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

 

متورم شدن واژن یکی دیگر از آثار افت هورمون ها

همانطور که گفتیم تغییر میزان هورمون های فرزند در دوران جنین و نوزادی ، باعث می شود که تغیراتی در بدن و ترشحاتی از واژن را در دختران مشاهده کنید. یکی دیگر از این تغیرات که در نوزادان دختر رخ می دهد متورم شدن واژن است. البته لازم است بدانید این تورم در قسمت خارجی واژن شکل گرفته است.

 

جمع بندی و خلاصه مطالب 

همانطور که گفتیم ، ممکن است حدود 16 روز بعد از زایمان ، ترشحاتی از واژن نوزاد دختر خود مشاهده کنید که رنگ و غلظت آن غیر طبیعی است. تا زمانی که این ترشحات بیش تر از 2 هفته طول نکشد جای نگرانی نیست اما اگر چنین حالتی رخ داد حتما به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

 

در یک توضیح مختصر ، ترشح مایع از واژن نوزاد ، به خاطر تغییراتی است که بر اثر کاهش ناگهانی هورمون های بدن اتفاق می افتد. درواقع این افت هورمون ها به این خاطر است که فرزند تا زمانی که در رحم مادر بود ، به مقدار زیادی هورمون از مادر دریافت می کرد تا اندام های او شکل گیرد و نوزاد رشد کند. به خاطر همین بعد از تولد این هورمون ها در بدن او کاهش یافته است.

 

بخش کودکان بیتوته 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید