بی ‏اشتهایی در کودکان


 

 

بی ‏اشتهایی در کودکان

 

حتما برای‌تان پیش آمده كه خواستید به کودک‌تان غذا بدهید اما او از خوردن غذا سر باز زده یا اینکه بعد از خوردن زورکی چند لقمه، یا دیگر غذا نخورده یا همان یکی‏دو لقمه‏ای را هم که خورده، از دهانش پس داده است. خوب است بدانید این اختلال، یکی از شایع‌ترین اختلال‌های رفتاری است که در کودکان مشاهده می‏شود و به بی‌اشتهایی معروف است. دانستن نکات هشت‌گانه زیر درباره بی‌اشتهایی کودکان، به شما کمک می‌کند به نحو موثرتری با آن برخورد کنید.

 

1 – روش‌های نادرست مادر در تغذیه کودک

اگر کودک‌تان غذا نمی‏خورد‌ یا بی‌اشتهاست، دلایل زیادی دارد‌ از جمله‌ روش‌های نادرست مادر، در تغذیه کودکش که باعث لجبازی کودک و خودداری او از خوردن می‌شود و با کاهش رشد کودک نسبت به گذشته همراه خواهد شد. بی‌اشتهایی کودکان علل جسمی و روحی دارد. چنانچه شرایط روحی و روانی کودک و نحوه تغذیه از بدو تولد مناسب باشد، معمولا نباید شاهد بی‌اشتهایی کودک باشیم.

 

2 – خوردن یا نخوردن

این مشکل از ابتدای تولد کودک ظاهر می‏شود و اگر دلیل آن به خاطر بیماری جسمی نباشد، نشانه‏هایی از لجبازی یا عکس‌العمل شیرخوار است. چون رابطه کودک با محیط اطراف با نحوه غذا خوردن او مشخص می‌شود یعنی کودک هر اعتراض یا مشکلی دارد با طرز خوردن خود(پرخوری، نخوردن غذا یا خوردن غذاهای کم‌ارزش) نشان می‌دهد. مثلا بی‌اشتهایی که از پنج ماهگی شروع می‌شود، گاهی به این دلیل است که کودک می‌خواهد با عکس‌العمل خود هشدار ‌دهد با رفتار زورگویانه مادر در همه زمینه‌ها به خصوص اجبار پدر و مادر در غذا خوردن و رفتار اضطراب‌گونه مادر، مشاجره والدین، جدایی و تولد خواهر و برادر کوچک‌تر مخالف است. لازم است بدانید کودک به همه این شرایط، حق اعتراض دارد.

 

3 –  کودک‌تان را مجبور به غذا نخورن نکنید

شما نباید برای آنکه کودک‌تان را به خوردن غذا ترغیب کنید‌ او را تهدید، تنبیه و حتی تشویق کنید. مضرات این کار بیش از فوایدش است؛ چون اوضاع غذا‌خوردن کودک را بدتر می‌کند. شرایط را باید به گونه‌ای فراهم کنید تا کودک هنگامی که گرسنه می‌شود، خودش به طرف غذا بیاید. در اکثر موارد غذا نخوردن کودکان دوره‌ای گذراست. از والدین تقاضا می‌شود آرامش خود را در این‌گونه موارد حفظ کنند.

 

4 – استفاده از روش‌های نادرست

هستند تعدادی از مادران که برای غذا دادن به کودک‌شان از روش‌های نادرستی بهره می‌گیرند مثل التماس کردن، پرت کردن حواس کودک، تصاویر تلویزیون، دویدن دنبال کودک، با سرنگ غذا دادن، تهدید، با فشار دهان کودک را باز کردن و تجویز شربت اشتهاآور که البته هیچ‌کدام موثر نیست.

 

5 – زمان تغذیه کودک وسایل بازی او را جمع کنید

عواملی که در غذا نخورن کودک دخالت دارد و بی‌اشتهایی را برای کودک به همراه دارد، رعایت نکردن نظم در غذا خوردن، پر کردن بیش از حد ظرف غذا، رعایت نکردن تنوع و نرم کردن بیش از حد غذا‌ست. موقع غذا خوردن کودک با دیگران صحبت نکنید. غذا را در میز یا سفره جای مناسب قرار دهید و پیشنهاد کنید غذا بخورد. موقع تغذیه کودک تلویزیون را خاموش و وسایل بازی او را جمع کنید. برای غذا خوردن، زمان معینی تعیین کنید. باقی‌مانده غذای کودک را بدون اینکه در مورد آن با او بحث کنید، از سر سفره بردارید.

 

6 – موقع غذا خوردن کنار کودک بنشینید

ظرف‌های مخصوص غذا خوردن برای کودک و در عین حال کنار خانواده بودن، کودک را به غذا خوردن ترغیب می‌کند؛ چون کودک به دقت از عادت غذایی خانواده تقلید می‌کند. چنانچه والدین طعم غذایی را دوست ندارند، نباید در حضور کودک مطرح کنند. کودک را با هم‌سن ‌و ‌سال خودش مقایسه نکنید‌ زیرا رشد و میزان اشتها در کودکان مختلف متفاوت است. موقع غذا خوردن کنار کودک بنشینید و در مورد غذا با او صحبت کنید و از او بپرسید چه غذاهایی برای شام یا روز بعد دوست دارد.

 

7‌- کودک را سرزنش نکنید

هیچ‌وقت کودک را مجبور به غذا خوردن نکنید. بگذارید با میل و رغبت خودش غذا را میل کند و چنانچه مقداری از غذا را در اطراف پخش كرد، او را سرزنش نکنید. با شادی میل به غذا خوردن را در کودک ایجاد کنید.

 

8‌– تبلیغاتی که برای کودک ضرر دارد

به کودک یاد بدهید که خوردن پفک، چیپس و نوشابه‌های گازدار برای او مضر است و اگر دلیل تبلیغ این محصولات را‌ جویا شد، به نوعی او را متقاعد کنید.

 

همچنین توصیه به خانواده‌ در عدم مصرف غذاهای فست‌فود آماده رستورانی که پرکالری هستند و ارزش غذایی کمتری دارند، اهمیت دارد.منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید