بهترین مواد غذایی برای تقویت بینایی کودکان


تقویت بینایی, تقویت بینایی کودکان, غذاهای مفید برای تقویت بینایی  کودکان علاوه بر تغذیه باید هر روز چشم‌های خود را ورزش بدهند

 

غذاهای مفید برای تقویت بینایی کودکان

در عصر تکنولوژی و رایانه، تمرکز چشمان کودکان بر صفحه رایانه، تلفن همراه و تلویزیون روز به روز بیشتر می‌شود. این در حالی است که کودکان برای انجام سایر فعالیت‌های روزانه، خصوصا کودکانی که به مدرسه می‌روند، نیز به قوه بینایی خود نیاز زیادی دارند. از آثار نامطلوب فناوری‌های جدید بر چشمان کودکان که بگذریم، می‌رسیم به عوامل تقویت کننده این عضو مهم بدن. آیا عاملی وجود دارد که بتواند با آثار مخرب استفاده از وسایل عصر جدید مبارزه کند و چشمان کودکان را تقویت کند؟ پاسخ به این پرسش مثبت است – تغذیه.

 

کودکان علاوه بر تغذیه باید هر روز چشم‌های خود را ورزش بدهند، برای مدت زمان طولانی جلوی کامپیوتر ننشینند و به صفحه آن چشم ندوزند، برای برطرف شدن خستگی چشم‌ها، مدتی آنها را بسته نگاه دارند.

 

تغذیه مفید برای تقویت چشم ها

تقویت چشم با مصرف آجیل‌ها 
بادام، گردو، پسته، فندق و… همگی حاوی اسیدهای چرب امگا3 هستند. البته نه به اندازه ماهی اما نسبت به سایر مواد غذایی، امگا 3 بیشتری دارند. علاوه بر آن، آجیل‌ها حاوی ویتامین E نیز هستند. ویتامین E و امگا 3 هر دو باعث تقویت بینایی می‌شوند و از خشکی چشم و سایر بیماری‌های چشم در آینده جلوگیری می‌کنند. می‌توانید انواع آجیل‌ را با هم ترکیب کنید و هر روز یک مشت به کودکتان بدهید.

 

تقویت بینایی,تغذیه مفید برای تقویت بینایی کودکان, غذاهای مفید برای تقویت بینایی ویتامین E و امگا 3 موجود در آجیل باعث تقویت بینایی می‌شوند 

 

تقویت چشم با مصرف آووکادو 
آووکادو حاوی لوتئین است و مقدار لوتئین آن از سایر میوه‌ها بیشتر است.
لوتئین باعث بهبود بینایی چشم کودکان می‌شود و از به وجود آمدن آب مروارید جلوگیری می‌کند شما می‌توانید آووکادو را به صورت پوره نیز استفاده کنید.  آن را با فلفل دلمه‌ای ترکیب کنید و در سالاد و یا ساندویچ کودکتان بگذارید. پوره آووکادو را می‌توانید روی نان بمالید و به او بدهید تا به جای صبحانه بخورد.

تقویت چشم با مصرف زرده تخم‌مرغ
زرده تخم‌مرغ حاوی لوتئین است البته برای آنکه خواص آن حفظ شود، زرده تخم‌مرغ را نباید زیاد بپزید. بهتر است که از تخم‌مرغ‌های ارگانیک استفاده کنید. تخم‌مرغ‌های ارگانیک (رسمی) حاوی مواد مغذی بیشتری هستند. اگر بتوانید مقداری روغن مثل روغن زیتون، روغن نارگیل و یا حتی کره به زرده تخم‌مرغ اضافه کنید، میزان جذب آن بالاتر می‌رود.

 

تقویت بینایی,تغذیه مفید برای تقویت بینایی کودکان, غذاهای مفید برای تقویت بینایی مصرف تخم مرغ به تقویت چشم کودکان کمک می کند

تقویت بینایی با مصرف حبوبات کامل سبوس‌دار
زینک برای سلامت چشم‌ها بسیار ضروری است و در حبوبات کامل سبوس‌داری چون گندم کامل و برنج قهوه‌ای یافت می‌شود. حبوبات کامل سبوس‌دار همچنین سرشار از سایر مواد مغذی مفید برای چشم‌ها مانند نیاسین (niacin) و ویتامین E هستند بنابراین از دادن کربوهیدارت‌های سفید بدون سبوس مانند برنج سفید، ماکارونی و برنج ساده به کودک خودداری کرده و به جای آن‌ها از حبوبات کامل سبوس‌دار استفاده کنید.

چند توصیه برای تقویت چشم کودک
– روز کودک خود را با دادن تخم مرغ به او شروع کنید. تخم‌مرغ‌ حاوی پروتئین کافی است و زرده آن از بیماری‌های چشم جلوگیری می‌کند.
– سیر یک نوع ماده غذایی فوق‌العاده است. سیر از عدسی چشم محافظت می‌کند. هرگز نسبت به دریافت آب و مایعات کافی در بدن کودکتان بی‌توجه نباشید.

– فرزند شما باید هر روز مقدار کافی آب بنوشد تا از خشکی چشم‌ها جلوگیری شود. شکلات تلخ نیز حاوی فلوونوئید است که توانایی محافظت از رگ‌های چشم کودکتان را دارد.

 

تقویت بینایی, تقویت بینایی کودکان, غذاهای مفید برای تقویت بیناییداشتن یک سبک زندگی سالم کلید حل تمام مشکلات مربوط به بینایی است

 عادات سالم روزمره

برخی از عادات سالم روزمره که می‌توانند به شما برای تقویت بینایی کودک کمک کرده و سبب اطمینان از بهتر شدن کیفیت بینایی او شوند شامل موارد زیر است:

– به او غذاهای سالم بدهید. از دادن غذاهای فست فودی، حاضری و نوشیدنی‌های دارای رنگ‌های مصنوعی به کودک خودداری کنید و نیز تا حد امکان از شکر دوری کنید.

– همیشه اطمینان حاصل کنید که هنگام مطالعه کودک نور کافی یا نور طبیعی در فضای محیط وجود داشته باشد.

– به طور جدی از استفاده طولانی مدت کودکتان از کامپیوتر یا سایر تجهیزات دارای صفحه نمایش جلوگیری کنید. کودک را تشویق کنید در فواصل زمانی تعیین شده به چشمانش استراحت بدهد.

– اطمینان پیدا کنید که کودکتان به قدر کافی می‌خوابد و استراحت کافی نیز دارد زیرا این موارد به حفظ سلامتی چشمانش کمک خواهند کرد. استراحت دادن به چشم‌ها نیز درست به اندازه تغذیه مناسب و ورزش مرتب مهم است.

– داشتن یک سبک زندگی سالم کلید حل تمام مشکلات مربوط به بینایی است و عاملی برای تقویت بینایی کودک محسوب می‌شود. به چشمانتان اجازه دهید غذاهای سالم بخورد، خوب بخوابد و جهت داشتن بینایی قوی و مشخصا یک بدن سالم به طور مرتب ورزش کنید.


منابع:

salamatnews.com

 koodaket.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید