برنامه غذایی 7 ماهگی کودک


تغذیه کودک در هفت ماهگی,7 ماهگی کودک,غذای کودک در 7 ماهگی

غذای کودک در 7 ماهگی

 

نوزاد 7 ماهه شما در این دوره از زندگی خود نیاز به تغذیه شدن با مواد غذایی جامد دارد تا معده خود را پر کند. همچنین، این دوره، زمانی است که نوزاد شروع به رشد دادن شخصیت خود نموده و نیاز به توجه بیشتر والدین دارد. معرفی طیف گسترده‌ی غذاها با طعم‌های جدید به نوزادان، از 7 ماهگی شروع می‌شود. با آغاز هفت ماهگی، نوزاد تفاوت‌های موجود در بافت‌ها و طعم‌های مختلف مواد غذایی را حس کرده و از آن‌ها لذت می‌برد.

غذای کودک هفت ماهه

هفته اول:

فرنی آرد برنج و سپس حریره بادام

اولین غذای کمکی که به شیرخوار داده می‌شود، باید نرم، ساده و با کمترین امکان ایجاد آلرژی باشد به همین دلیل معمولا از برنج استفاده می‌شود که آن را به صورت فرنی آرد برنج تهیه می‌کنند. در هفته اول ابتدا فرنی آرد برنج و سپس حریره بادام دو غذای کودک خواهد بود. فرنی و حریره بادام را می توانید با شیر گاو تهیه کنید و مشکلی ندارد.

 

حریره بادام غذای مناسبی است و اکثر کودکان مزه آن را دوست دارند. حساسیت به بادامی که حریره از آن تهیه می‌شود بسیار کم است و آنچه بچه‌ها ممکن است به آن حساسیت داشته باشند، بادام زمینی و بادام هندی است.

 

در اولین روز از هفته اول ماه هفتم باید از یک تا دو قاشق مربا خوری در یک وعده شروع کنید که ترجیحا این وعده در صبح بعد از شیر خوردن نوزاد باشد. در روز بعد بجای یک وعده، دو وعده به نوزاد بدهید. از روز سوم تا هفتم بتدریج بر تعداد قاشق ها اضافه کنید تا در آخر اولین هفته حدود 10 تا 12 قاسق مرباخوری کودک غذا بخورد.

تغذیه کودک در 7 ماهگی,7 ماهگی کودک,غذای کودک زیر یک سال

فرنی آرد برنج و حریره بادام، غذای کمکی مناسب برای شیرخوار

 

مواد لازم برای تهیه فرنی آرد برنج: 

آرد برنج : یک قاشق غذاخوری

شیر مادر یا شیر گاو: 2 قاشق غذاخوری

آب: یک فنجان

 

هفته دوم:

سوپ را به غذای کودک اضافه کنید

برنامه قبلی کودک بهمراه سوپ در هفته دوم قرار دارد. سوپ را از روزی 2 قاشق مرباخوری شروع کرده و سپس جایگزین وعده فرنی در ظهر شود و فرنی در وعده صبح مصرف شود، سپس تعداد قاشق را افزایش دهید. در این مرحله سوپ کودک حاوی انواع گوشت: گوشت گوسفند، مرغ و یا بوقلمون + هویج ، جعفری، گشنیز و سیب زمینی می باشد. 

 

مواد لازم برای تهیه سوپ:

گوشت ماهیچه گوسفندی  (یک تکه متوسط خورشتی معادل ۳۰ گرم)

برنج (یک قاشق مرباخوری)

هویج (یک عدد کوچک)

 سیب زمینی (یک عدد کوچک)

غذای کودک در هفت ماهگی,7 ماهگی کودک,غذای کمکی شیرخوار

برنامه غذایی مناسب برای کودک هفت ماهه

 

هفته سوم:

پوره ها

در این هفته پوره ها به برنامه غذایی قبلی کودک اضافه میشود. تعداد وعده‌‌های غذا در هفته سوم به سه بار در روز افزایش پیدا می‌کند و شیرخوار علاوه بر فرنی و سوپ، از پوره انواع سبزی‌ها مانند پوره سیب‌زمینی، هویج و … هم استفاده می‌کند. بهتر است پوره ها، عصر به کودک  داده شود.

 

هفته چهارم:

تهیه سوپ با مواد متنوع تر

در این هفته سوپ را متنوع تر کنید. این هفته زمان استفاده از انواع سبزی‌ در تهیه سوپ کودک است. به عنوان مثال می توانید از کدو حلوایی و کرفس در سوپ استفاده کنید. تعداد وعده‌‌های غذا سه بار در روز بوده و مانند هفته سوم می‌توان صبح‌ها فرنی، ظهرها سوپ‌‌های متنوع با انواع سبزی‌ها و عصرها نیز پوره یکی از انواع سبزی‌ها را به کودک داد.

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید