انواع مدفوع نوزادان با تصویر


مدفوع نوزاد,انواع مدفوع نوزاد,مدفوع واقعی نوزاد
به نظر اغلب والدین مدفوع کودک بسیار عجیب است! این عکس ها نشان می دهد مدفوع طبیعی نوزاد چه شکلی است و با رشد نوزاد، مصرف شیر مادر یا شیر خشک، و خوردن جامدات چه تغییری می کند. بنابراین متوجه می شوید چه زمانی باید نگران شوید. مدفوع سیاه، سفید و قرمز به معنی مراجعه فوری به دکتر است.

هشدار: اینها تصاویری از مدفوع واقعی هستند! لطفا فقط اگر با آن راحت هستید و حالتان بد نمی شود نگاه کنید.

مدفوع نوزاد تازه به دنیا آمده(مکونیم)

مدفوع نوزاد,انواع مدفوع نوزاد,مدفوع واقعی نوزاد مدفوع نوزاد تازه به دنیا آمده چرک سبز، سیاه و سفید و چسبنده می باشد

انتظار می رود یک چرک سبز، سیاه و سفید و چسبنده مانند روغن موتور در پوشک نوزاد ظاهر شود. از آنجایی که مكونیم از مایع آمنیوتیك، مخاط، سلول های پوستی و سایر چیزهایی كه در داخل رحم مصرف می شود ساخته شده است، بویی ندارد – به همین دلیل متوجه نمی شوید چه زمانی باید پوشک را عوض کنید.

هنگامی که کودک شما 2 تا 4 روزه باشد، مدفوع او روشن تر و چسبنده تر می شود. این مدفوع به معنی هضم شیر مادر یا شیر خشک است و نشان می دهد دستگاه گوارش خوب کار می کند.

مدفوع نوزاد سالم شیر خوار

مدفوع نوزاد,انواع مدفوع نوزاد,مدفوع واقعی نوزاد مدفوع نوزاد شیرخوار معمولا مانند خردل دیژون و پنیر مخلوط است

 

مدفوع سبز نوزاد می‌تواند یک اتفاق شایع در نوزادان و کودکان باشد. اگر کودک شما شیر مادر می خورد، مدفوع او زرد یا کمی سبز می شود و خامه ای شکل است. ممکن است غلظت آن مانند حالت اسهال باشد. مدفوع نوزاد شیرخوار معمولا مانند خردل دیژون و پنیر مخلوط است و ممکن است دارای دانه هایی باشد. بوی آن نیمه بد است.

اگر در پوشک نوزاد مدفوع سبز و خلطی روشن دیدید، تقریبا مانند جلبک، او احتمالا شیر کم کالری که در ابتدا خارج می شود را به مقدار زیاد دریافت کرده است – و شیر با چربی بالا و فوق العاده مغذی دریافت نکرده است. این به این معناست که شما به اندازه کافی از هر سینه به او شیر نمیدهید.

مدفوع نوزادی که شیر خشک سالم می خورد

مدفوع نوزاد,انواع مدفوع نوزاد,مدفوع واقعی نوزاد مدفوع نوزادانی که شیر خشک می خورند شبیه کره بادام زمینی می باشد

نوزادانی که شیر خشک می خورند دارای مدفوع شبیه کره بادام زمینی هستند که طیف رنگی قهوه ای دارند: قهوه ای، زرد قهوه ای یا قهوه ای سبز. این مدفوع خیلی تیزتر از مدفوع نوزادانی که شیر مادر می خورند و کمی تیزتر از مدفوع نوزادانی که غذای جامد می خورند است، اما بوی آن قابل تشخیص است.

مدفوع نوزاد غنی از آهن

مدفوع نوزاد,انواع مدفوع نوزاد,مدفوع واقعی نوزاد مدفوع نوزادی که مکمل آهن مصرف میکند سبز تیره یا سیاه می باشد

اگر به کودک مکمل آهن میدهید، مدفوعش ممکن است سبز تیره یا تقریبا سیاه شود.

نکته: اگر مدفوع کودک شما سیاه است و مکمل آهن مصرف نمی کند، ایده خوبی است که با پزشک تماس بگیرید تا مطمئن شوید که ملنا یا خون هضم نشده نیست.

مدفوع  نوزاد با غذاهای جامد

مدفوع نوزاد,انواع مدفوع نوزاد,مدفوع واقعی نوزاد مدفوع نوزاد بعد از مصرف مواد غذایی جامد تغییر میکند

هنگامی که شما شروع به تغذیه کودک با مواد غذایی جامد می کنید- غلات، موز خالص و غیره – بلافاصله متوجه تغییر در مدفوع می شوید.

مدفوع غذاهای جامد قهوه ای یا قهوه ای تیره و غلیظ تر از کره بادام زمینی است. این مدفوع نیز بو می دهد.

مدفوع نوزاد با غذای هضم شده

مدفوع نوزاد,انواع مدفوع نوزاد,مدفوع واقعی نوزاد گاهی در مدفوع نوزاد قطعه غذایی قابل شناسایی می باشد

گاه مدفوع نوزاد شما دارای یک قطعه غذای قابل شناسایی در آن است و یا با یک رنگ شگفت انگیز از رنگین کمان، مانند قرمز، نارنجی یا آبی تیره رنگ دیده می شود. قرمز می تواند چغندر باشد، نارنجی هویج را نشان میدهد و آبی تیره زغال اخته است(همچنین می توانید پوست زغال اخته را در آن مشاهده کنید).

نگران نباشید! احتمالا این مواد به خاطر هضم جزئی یا عبور سریع غذا از روده می باشد که زمان لازم برای شکستن و تجزیه نداشته اند. همچنین این حالت زمانی رخ می دهد که کودک از یک نوع غذا زیاد بخورد یا قبل از قورت دادن به خوبی نجود.

اگر به طور مداوم در مدفوع کودک مواد هضم نشده بود با پزشک تماس بگیرید. پزشک بررسی می کند ببینید روده های کودک غذا و مواد مغذی را جذب می کنند یا خیر.

مدفوع اسهالی نوزاد

مدفوع نوزاد,انواع مدفوع نوزاد,مدفوع واقعی نوزاد اسهال نوزاد زرد، سبز یا قهوه ای است

 
در نوزادان اسهال بسیار آبکی و روان است و بیشتر دارای آب است تا جامد. اسهال نوزاد زرد، سبز یا قهوه ای است و می تواند از پوشک بیرون بزند.

 

اسهال می تواند نشانه ای از عفونت یا حساسیت باشد، و اگر مدت طولانی بدون درمان بماند، می تواند منجر به کم آبی شود. اگر کودک شما  نوزاد 3 ماهه یا کمتر است، بیش از دو یا سه پوشک پر از اسهال، یا بیش از یک یا دو روز اسهال نگران کننده است و باید با پزشک تماس بگیرید.

اگر اسهال کودک شما حاوی خون قابل مشاهده یا مخاط است، با پزشک تماس بگیرید. ( غذای کودک مبتلا به اسهال)

یبوست نوزاد

مدفوع نوزاد,انواع مدفوع نوزاد,مدفوع واقعی نوزاد اگر کودک شما دارای سه یا بیشتر مدفوع سفت بود بهتر است با پزشک تماس بگیرید

 
اگر مدفوع کودک شما سفت است و به نظر می رسد مانند سنگریزه های کوچک است احتمالا یبوست دارد. کودک در هنگام دفع اذیت می شود و حتی ممکن است مدفوع همراه با خون خارج شود.

یک یا دو پوشک با مدفوع سفت نگرانی نیست، اما اگر کودک شما دارای سه یا بیشتر مدفوع سفت بود بهتر است با پزشک تماس بگیرید. یبوست در نوزادانی که غذاهای جامد می خورند اغلب اتفاق می افتد. گاهی می تواند نشانه ای از حساسیت شیر یا پروتئین سویا یا عدم تحمل به چیزی در شیر مادر یا شیر خشک باشد. دکتر توصیه می کند به کودک آب ، آب گلابی و یا آب نمک بدهید تا راحت تر مدفوع دفع شود. این مقاله ” برای یبوست نوزاد چه باید کرد؟” را بخوانید.

مدفوع نوزاد با مخاط

مدفوع نوزاد,انواع مدفوع نوزاد,مدفوع واقعی نوزاد مخاط غلیظ در مدفوع نشانه عفونت یا حساسیت است

 
مدفوع سبز با رشته های درخشان نشان دهنده وجود مخاط در آن است.

اما مخاط غلیظ نشانه عفونت یا حساسیت است. اگر این شکل مدفوع با علائم دیگری همراه است یا دو روز یا بیشتر در پوشک کودک دیده شد، با پزشک تماس بگیرید.

 

مدفوع خونی نوزاد

مدفوع نوزاد,انواع مدفوع نوزاد,مدفوع واقعی نوزاد خون قرمز روشن به دلایل مختلف در مدفوع نوزاد دیده می شود

 
گاهی اوقات خون در مدفوع کودک قرمز روشن است، و گاهی اوقات سیاه (که به معنی هضم است).

خون قرمز روشن به دلایل مختلف در مدفوع نوزاد دیده می شود. اگر علائم زیر را دیدید با پزشک خود تماس بگیرید:

– مدفوع طبیعی با خون قرمز رنگ که اغلب نشانه ای از آلرژی پروتئین شیر است.
– مدفوع یبوستی با خون قرمز، به علت پارگی یا خراش در مقعد.
– اسهال با خون قرمز که می تواند نشانه عفونت باکتریایی باشد.

هنگامی که خون سیاه در پوشک بچه ظاهر می شود اغلب به این دلیل است که کودک با شیر مادر تغذیه می شود و خون را از نوک سینه های ترک خورده و خونریزی مادر می کشد. با این حال، شما باید با دکتر تماس بگیرید تا اطمینان حاصل شود که چیزی جدی و نگران کننده نیست.

و اما در آخر
اما مدفوع نوزاد خود را چک کنید. اما دراینباره وسواس نباشید و در صورت بروز مشکل و یا تغییر مدفوع نوزاد با پزشک تماس بگیرید.

 

منبع: ooma.org

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید