از چه زمانی می توان به نوازد آب و آب میوه داد؟


آب دادن به نوزاد, از چه زمانی می توان به نوزاد آب داد, آب دادن به کودک

بسیاری از مادران دغدغه این را دارند که آب دادن به نوزاد باید از چند ماهگی باید آغاز شود

 

هیچ راهنما و دستورالعملی برای میزان آبی که نوزاد باید بنوشد وجود ندارد ولی در کل گفته میشود با چند قاشق غذاخوری در روز آغاز شود.

آب سالم ترین نوشیدنی برای بچه ها و بزرگسالان است ولی در آغاز زندگی یعنی زمان نوزادی توصیه میشود آب به نوزاد داده نشود. 

 

بهترین ماده غذایی که میتوانید در شش ماه نخست تولد به کودک بدهید شیر است. شیر، کودک را از آب و مایعات دیگر مثل گلوکز، آب قند و نبات یا آبمیوه بی‌نیاز میکند ، برای این که 88 درصد شیر مادر از آب تشکیل یافته و نیاز فرزند شما را به آب از بین می برد.

 

بسیاری از مادران دغدغه این را دارند که آب دادن به نوزاد باید از چند ماهگی یا چند هفتگی آغاز شود. احتمالا در یک روز گرم تابستانه هنگامی که مادری آب می خورد این فکر را میکند که باید کمی آب به نوزاد چهار ماهه خود دهد تا خنک شود ولی آیا این کار بدون ضرر خواهد بود؟ 

 

از چه زمانی میتوان به نوازد آب داد؟

به طور کلی آب دادن به کودک را باید از 6 ماهگی آغاز کرد. تا رسیدن به این زمان بچه می تواند آب مورد نیاز بدنش را از شیر مادر یا شیر خشک دریافت کند. در این سن کودک به آب خنک نیازی ندارد و درصورتی که سر خود پیش از 6 ماهگی به فرزندتان آب بدهید دستگاه گوارش وی نمیتواند مواد مغذی را از شیر جذب کند. بعلاوه آب با پر کردن حجم معده کودک اشتهای او را برای خوردن شیر کاهش می دهد. در موارد نادر دادن آب به نوزاد زیر 6 ماه باعث مسمومیت آبی می شود که خطر بی هوشی و چه بسا اغما را بهمراه دارد. این وضعیت زمانی رخ می دهد که شیرخوار آب زیادی خورده و غلظت سدیم در بدنش پائین آمده باشد. در این صورت اعتدال بین الکترولیتهای بدن برهم خورده و بافتها متورم میشوند.

 

آیا رقیق کردن شیر خشک، کودک را در خطر مسمومیت آبی قرار می دهد؟

هیچوقت تلاش نکنید که شیر خشک را با آب بیش تر رقیق کنید. حتماً دستور روی جعبه شیرخشک را مطالعه کرده و  به همان میزان گفته شده آب استفاده کنید. اضافه کردن آب بیشتر به شیر خشک نه تنها کودک را در خطر ابتلا به مسمومیت قرار میدهد ، بلکه سبب کاهش دریافت ریز مغذی ها توسط بدن کودک میشود .حتما برای  تهیه شیرخشک، از دستور نوشته شده روی بسته آن استفاده کنید. 

 

آب دادن به نوزاد,دادن آبمیوه به نوزاد,آب دادن به کودک

 به نوزاد حتما آب جوشیده شده بدهید

 

نوزاد  چقدر آب احتیاج دارد؟

هیچ راهنما و دستورالعملی برای میزان آبی که نوزاد باید بنوشد وجود ندارد ولی در کل گفته میشود با چند قاشق غذاخوری در روز آغاز شود و در حدود یک سالگی به یک چهارم تا نیم فنجان برسد. درصورتی که نوزاد شما اندکی بیش تر یا کم تر هم آب بخورد جای نگرانی نیست. آب پاکیزه شهری یا آب معدنی بدون افزودنی برای نوزاد کافی است و نیازی به تصفیه کردن یا خالص کردن آن نیست و فقط بهتر است جوشانده شود. هیچ وقت آب مقطر یا آب نرم شده (یعنی حذف کلسیم با شیوه های گوناگون) به نوزاد ندهید زیرا زیان آور هستند. هیچوقت از آب های گازدار یا کربناته به نوزاد ندهید زیرا گازدار شدن معده مضر است. چه بسا در فروشگاه ها آب اختصاصی نوزاد عرضه میشود که مفید بودن آنها بی اساس است.

 

بهترین وسیله برای آب دادن به نوازاد 

– از یک فنجان دسته دار استفاده کنید. 

– کودک خود را برای نگهداری فنجان اموزش دهید. 

– سپس فنجان را به میزان کافی شیب دهید تا آب بطور پیوسته جریان یابد. 

– شما باید این کا را بطور مرتب انجام دهید تا زمانیکه بچهبتواند فنجان را بدون کمک نگه دارد.

 

چه زمانی میتوان به نوزاد آبمیوه داد؟

این که شما از شش ماهگی به بعد میتوانید به نوزاد آب دهید به این معنی نیست که دادن هر نوشیدنی دیگر هم مشکلی ندارد. آبمیوه در کل ضروری نیست زیرا دارای شکر میوه است و درصورتی که هم قرار است آبمیوه داده شود مطمئن شوید که آبمیوه طبیعی و جدید باشد نه آبمیوه دارای مواد نگهدارنده. اندازه آبمیوه هم بهتر است از ۱۰۰ گرم در روز بیش تر نشود. در ۶ ماهگی که آب دادن به نوزاد را آغاز می کنید صرفا آب بدهید نه آب طعم دار یا شیرین شده با شکر، پس از گذشت چند ماه دیگر میتوانید آبمیوه را آغاز کنید.

 

نکاتی برای آب دادن به نوزاد

– آب چشمه و حتی آب های تصفیه شده داخل بطری هم باید جوشانده شوند.

 – آب جوشیده را میتوان در مقدار کم و در یک ظرف استریل درب دار نگهداری کرد.

 – آب جوشیده به مدت دو تا سه روز در یخچال و 24 ساعت در دمای محیط قابل نگهداری است.

 – جوشاندن آب، سبب حذف مواد شیمیایی و یا معدنی آب نخواهد شد.

 

منابع: 

yjc.ir

koodaket.com

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید