آیا صندلی ماشین نوزاد ایمن است؟


فایده صندلی ماشین

بعضی از از نوزادان وقتی در صندلی ماشین می مانند مشکلات تنفسی برایشان ایجاد می شود

 

یکی از این دغدغه های والدین شیوه عادت دادن کودک به صندلی ماشین کودک و پس از آن خود صندلی اتومبیل ها است. ولی در مورد نوزدان این مورد متفاوت است . مطالعات نشان داده است بچه های کوچک نباید در صندلی ماشین بیش از ۳۰ دقیقه بنشینند. این یکی از قواعد عمومی در برخی کشورها هست که وقتی سفر می کنید کودک را عادت به صندلی ماشین بدهید. و در برخی دیگر از کشورها موردی ندارد که وقتی شخص دیگری رانندگی می کند مادر کودک را در بغل خودش روی پایش بنشاند. به خاطر دلایل امنیتی در برخی از کشورها این مورد قابل قبول نیست. وقتی شما در یک سفر جاده ای هستید تا به مقصد برسید، شما باید هر چقدر می توانید زمان آن را کمتر کنید- بیشتر از ۳۰ دقیقه نشودکه نوزادتان داخل صندلی ماشین می نشیند.

بله ، یافته های جدیدی از دانشگاه بریستون، بیمارستان بزرگ غربی NHS، دانشگاه ساوتهپتون انگلستان اظهار دارند که تعداد کمی از نوزادان وقتی در صندلی ماشین می مانند مشکلات تنفسی برایشان ایجاد می شود.

از طرفی دیگر، مطالعات بالینی که توسط محققان روی ۴۰ نوزاد انجام شده، که ۲۱ تا از آن ها نوزادان نارس و ۱۹ تا از آن ها به موقع به دنیا آمدند، همه تا زیر سن دو ماهگی در صندلی ماشین رو به عقب نشانده می شدند. با شبیه سازی رانندگی در سرعت ۳۰ متر بر ساعت در جاده ی صاف ، دانشمندان ضربان قلب و سطح اکسیژن خون کودک را نظارت کردند. اینجور به نظر رسید که سطح اکسیژن خون کودک از ۹۵% حد طبیعی به ۸۵% کاهش یافت.

ما باید این نکته را درک کنیم که نوزادان عظلات محکمی در ناحیه گردن ندارند که کمک کند سرشان را برای مدت طولانی وقتی ماشین در حال حرکت است، نگه دارند. برای همین کارشناسان معتقدند هر چه کمتر کودک داخل صندلی ماشین بشیند بهتر است.این یافته ها هم توسط متخصصان اطفال تایید شده که از سفرهای غیر ضروری با نوزادان اجتناب بشود.

از طرفی دیگر، محققان امیدوارند که سازندگان صندلی ماشین به توصیه های آنان در مورد مدت زمانی که کودک در ماشین می گذراند،توجه کنند، مخصوصا اگر نوزاد کوچکتر از ۴ هفته باشد.تعدادی از سازندگان صندلی ماشین مدعی هستند که نوزادان تا ۲ ساعت می توانند داخل صندلی ماشین بمانند.

فایده صندلی ماشین

مطالعات نشان داده است بچه های کوچک نباید در صندلی ماشین بیش از ۳۰ دقیقه بنشینند

 

یافته ها ممکن است والدین را وحشت زده بکند، و یا اینکه بخواهند در کل کودک را داخل ماشین نگه دارند. اگر چه مواردی هست که شما می توانید با نوزادتان سفر کنید.

-در طول حرکت چندین بار توقف کنید :این می تواند فکر خوبی باشد که هر نیم ساعت در طول حرکت یک استراحتی بکنیم. پس شما می توانید مسیر را به زمان های مساوی تقسیم کنید و کودک را در حالت خوابیده صندلی ماشین بخوابانید تا به مقصد برسید.

-مجاور کودک بشینید تابتوانید او را کنترل کنید

-از دکتر کودکتان بپرسید که آیا می تواند کودکتان سفر کند؟

این یافته ها مطمئنا نگرانی مادرانی که مجبورند بیشتر اوقات با ماشین سفر کنند را بیشتر می کند. اگر شما یک مادر شاغل هستید، بهتر است که به دنبال یک مرکز مراقبت از کودکی باشید که بیشتر از نیم ساعت با ماشین تا آنجا راه نباشد.

اگر باید مسافت طولانی سفر کنید، بهتر است صبر کنید تا کمی نوزادتان بزرگتر بشود. همیشه اول ایمنی کوچولویتان را  در نظر بگیرید.

منبع: blog.bccstyle.comمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید