آيا آب‌ميوه کودکان را چاق مي‌کند؟


 

آیا آب‌میوه کودکان را چاق می‌کند؟

 

یکی از سوالاتی که در مورد تغذیه کودکان مطرح است، مساله آب‌میوه‌هاست. با وجودی که آب‌میوه‌ها منبع از ویتامین‌ها هستند، بعضی والدین نگران آن هستند که آب‌میوه کودکان‌شان را چاق کند….

این والدین نباید خیلی نگران باشند. تحقیقات اخیر ثابت کرده که نوشیدن مقادیر متعادل آب‌میوه که مواد افزودنی دیگری نداشته باشد، بر وزن کودک تاثیر چندانی ندارد. البته آب‌میوه هم مانند هر غذا یا نوشیدنی دیگری مقداری کالری دارد و مصرف بیش از حد آن ممکن است وزن را بالا ببرد.

اگر می‌خواهید برای کودکتان آب‌میوه انتخاب کنید، از آب‌میوه‌های صددرصد طبیعی به جای آب‌میوه‌‌های شیرین‌شده یا مخلوط آب‌میوه با نوشیدنی‌های دیگر استفاده کنید.

حتی اگر آب‌میوه طبیعی و آب‌میوه شیرین‌شده مقدار کالری یکسانی داشته باشند، کودک شما با مصرف آب‌میوه طبیعی ویتامین‌ها ومواد مغذی بیشتر و مواد افزودنی کمتری دریافت خواهد کرد.


برای اینکه اطمینان حاصل کنید کودک‌تان بیش از حد آب‌میوه مصرف نکرده باشد، این نکته‌ها را رعایت کنید:

از تولد تا شش ماهگی: به کودک آب‌میوه ندهید.

 

  بیشتر بخوانید: رژیم چاقی برای کودکان لاغر

از 6 ماهگی تا 12 ماهگی: تا حداکثر 118 میلی‌‌لیتر (حدود نصف لیوان) در روز که باید آن را با فنجان نه با شیشه به او بدهید (برای جلوگیری از پوسیدگی دندان).

از 1 سالگی تا 6 سالگی: تا حداکثر 177 میلی‌لیتر (حدود سه چهارم لیوان) در روز.

از 7 سالگی به بعد: تا حداکثر 355 میلی‌لیتر (حدود یک لیوان و یک سوم لیوان) در روز.

هر 118 میلی‌لیتر آب‌میوه طبیعی معادل یک وعده از آن میوه است. البته آب‌میوه فیبر موجود در میوه را ندارد. گرچه مصرف مقدار منطقی آب‌میوه در روز برای اغلب کودکان خوب است، به یاد داشته باشید، مصرف میوه کامل گزینه حتی بهتری است.منبع: Mayoclinic

 

کودکان, تغذیه کودکان, تغذیه کودک, چاقی در کودکان, چاقی, کودکان چاق, آیا آب‌میوه کودکان را چاق می‌کند, آبمیوه کودکان, تغذیه کودکان, تغذیه کودک, چاقی در کودکان, چاقی, کودکان چاق, آیا آب‌میوه کودکان را چاق می‌کند, آبمیوهمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید