آنچه که باید درباره نوزاد یازده ماهه بدانید!


نوزاد یازده ماهه,نوزاد 11 ماهه,یازده ماهگی نوزاد

توانایی های نوزاد 11 ماهه

 

کودک شما ماه دیگر یک ساله می‌شود. او در این ماه دید تازه‌ای نسبت به اشیا پیرامون خود پیدا می‌کند، او در این ماه می‌فهمد که می‌تواند اشیا را به هم ربط دهد. با نزدیک شدن کودک به سن یک سالگی برنامه غذایی او نیز تغییر میکند. در این مقاله قصد داریم شما را با دنیای نوزادان 11 ماهه بیشتر آشنا کنیم.

نوزاد یازده ماهه در هفته اول
در یازده ماهگی نوزاد واژه هایی توسط او گفته می شوند و او می تواند کلمات را به شکل معنی داری استفاده کند. همان گونه که مغز او رشد می کند، قدرت حرف زدن او نیز افزایش می یابد. شما نیز می توانید حرف زدن او را تشویق کنید و به حرف های او توجه کنید.

در این سن نوزاد توانایی تقلید کلمات نیز دارد. همچنین هنگامی که به او می گویید کاری انجام دهد متوجه منظور خواهد شد. سعی کنید دستورات را مرحله به مرحله و با حرکات به او آموزش دهید. 

این مراحل را  فراموش نکنید. مهارت های ارتباطی نوزاد در این مرحله از زندگی او ظاهر می شوند. بنابراین مهم ترین مهارت ها را در این مرحله یاد می گیرد.

 

نوزاد یازده ماهه,نوزاد 11 ماهه,یازده ماهگی نوزاد

مهارت های نوزاد یازده ماهه

 
“نوزاد یازده ماهه” در هفته دوم
در این سن کودک ورق زدن کتاب ها را دوست دارد و از این کار لذت می برد. به وسیله کتاب ها می توانید رنگ های گوناگون را به کودک نشان دهید. برای اینکه در نشان دادن رنگ ها به کودکتان تنوع وجود داشته باشید از کتاب های مختلفی استفاده کنید.

کودک در طی این مدت به شما وابسته شده و از اینکه شما او را ترک کنید دچار نگرانی می شود. برای اینکه خروجتان آسان باشد، سعی کنید خداحافظی شما کوتاه باشد. خداحافظی طولانی هم برای شما و هم کودک عذاب آور است. پس از این که شما از دید کودک خارج شدید گریه های او به اتمام می رسد. می توانید با دوری از کودک، به او احساس استقلال بدهید. البته او هنوز هم به شما نیازمند است. پس اگر به اتاق دیگری رفتید چند دقیقه صبر کنید تا دنبال شما بگردد و از همان اتاق با او صحبت کنید.

نوزاد یازده ماهه,نوزاد 11 ماهه,یازده ماهگی نوزاد

توانایی های نوزاد 11 ماهه در هفته دوم

نوزاد یازده ماهه در هفته سوم
در این هنگام واژه های کودک محدود به ماما و بابا می باشد. اما کودک قادر است چند جمله نامفهوم هم بگوید. سعی کنید طوری رفتار کنید که انگار حرف های او را می فهمید. کودک قادر است به سوالات آسان پاسخ دهد مخصوصا اگر با حرکات دست او را راهنمایی کنید. ممکن است برای پاسخ به سوالات شما از روش خود استفاده کند؛ به عنوان مثال: کودک برای نه گفتن ممکن است سر خود را تکان دهد.

آموزش برقراری ارتباط میان اشیا و نیز نام آن ها وظیفه شما است. پس هر چقدر این کار را بیشتر تکرار کنید کودک با سرعت بیشتری کلمات را یاد می گیرد. با کودک حرف بزنید و به اشیا اشاره کنید. وقتی از پله ها بالا می روید آن ها را بشمارید و به رنگ ها، نام میوه ها و سبزیجات نیز اشاره کنید. برای کودک کتاب دارای عکس خوانده و از او بخواهید به اسم ها اشاره کند.

از او سوال کنید دوست دارد جوراب آبی بپوشد یا قرمز یا دوست دارد با حلقه ها بازی کند یا بلاک ها. فقط دو گزینه به او نشان دهید و هر دو گزینه را جلوی او بگذارید. شاید کودک جوابی ندهد اما بعدا شما را غافلگیر خواهد کرد.

 

نوزاد یازده ماهه,نوزاد 11 ماهه,یازده ماهگی نوزاد

توانایی های نوزاد 11 ماهه در هفته سوم

نوزاد یازده ماهه در هفته چهارم
قدم های اول
در صورتی که فرزند شما هنوز قدم های اول را برنداشته است به زودی شروع به راه رفتن خواهد کرد. با روش هایی مانند باز کردن دست ها جلوی او، وی را به راه رفتن تشویق کنید. همچنین می توانید دست های او را گرفته و او را وادار به راه رفتن به سمت خود کنید. نوزاد را روی سطحی نرم بگذارید و مراقب او باشید و هنگام راه رفتن او را تنها نگذارید.

گذر از پستانک
کارشناسان گفته اند الان زمان مناسبی برای گرفتن پستانک از کودک می باشد. هر قدر نوزاد از پستانک بیشتر استفاده کند جدا کردن پستانک از او نیز سخت تر است. اما دلیل دیگر برای جدا کردن پستانک از کودک شروع رشد گفتاری کودک است. هنگامی که پستانک در دهان کودک است کمتر صحبت می کند.

فراموش کردن پستانک برای کودک کاری بسیار سخت است. پس پستانک را کم کم از او دور کنید. در طول روز استفاده از آن را کم کنید و در طول شب به کودک اجازه استفاده کردن از آن را ندهید. همچنین می توانید پستانک را با اسباب بازی او معاوضه کنید.
 

نوزاد یازده ماهه,نوزاد 11 ماهه,یازده ماهگی نوزاد

نوزاد یازده ماهه

 

وزن نوزاد یازده ماهه:

کودک شما در این ماه باید وزنی در حدود 8 کیلو و 600 باشد. او باید روزی 8 گرم اضافه کند. البته این وزن متوسط برای یک کودک است.

 

تغذیه نوزاد یازده ماهه:
نوزاد ۱۱ ماهه را باید کم کم با غذای خانواده آشنا کرد، زیرا نوزاد شیر خوار در این دوران تا حدودی توانایی جویدن مواد غذایی را خواهد داشت، در این دو ماه ، تنوع غذا را در تهیه سوپ، کته، پوره و… رعایت کنید. همچنین با توجه به اشتهای کودک می توانید به مقدارغذای هر وعده او اضافه کنید. توصیه می کنیم که بهتر است در این دو ماه هم از دادن غذاهای سفره خانواده به کودک خود، به علت داشتن نمک و چاشنی، خودداری کنید.

 

نوزاد یازده ماهه,نوزاد 11 ماهه,یازده ماهگی نوزاد

تغذیه نوزاد 11 ماهه

 

بازی با نوزاد یازده ماهه:
– کودک اکنون با سرعت حیرت آوری در حال رشد و یادگیری است. هر پیشرفتی را که دیدید با صدای بلند تشویق کنید.این کار به فرزندتان کمک می کند که باور کند آنچه دارد انجام می دهد کار بزرگی است.

– در 11 ماهگی کودک آمادۀ دیدن چیزهای جدید، پیدا کردن دوستان جدید و مشاهدۀ مکان های جدید می باشد. او اکنون بیشتر چیزهایی را که شما می گویید، می فهمد و می تواند دستورات ساده ای را که به او داده می شود، انجام دهد.

– بگذارید کودک با افراد بزرگتر دوست شود؛ اگرچه او هنوز دوست دارد تا شما همیشه جلوی چشمش باشید، اما از پیدا کردن دوستان جدید نیز لذت می برد.

– کودک تان را بخندانید. در این سن، حس شوخ طبعی در کودک در حال رشد است. مثلاً اگر ببیند که شما از شیشۀ او می خورید و یا کفش او را پای تان کرده اید، برایش جالب بوده و می خندد. شما می توانید بازی را عوض کنید و این دفعه پای او را در کفش خودتان کنید و او را بخندانید.

– با راه افتادن، بچه ها از اینکه مهارت های جدید خودشان را حین حرکت به کار ببندند خوشحال می شوند. اسباب بازی های ورزشی مانند فوتبال، بسکتبال و بازیهای دیگر (مخصوص بچه ها)به کودک این شانس را می دهند که بگیرد، غلت دهد، پرتاب کند و مهارت های محرک را تمرین کنند و ضمنا از اعتماد به نفسی که در اثر تشویق های شما و پدرش در او ایجاد می شود لذت ببرد.

– کودک شما دست های ماهرتری پیدا کرده و مشتاق است که  ازآنها استفاده کند. اسباب بازی هائی که باید آنها را به هم چسباند و جدا کرد به خوبی این نیاز را بر آورده می کنند.معمولا این اسباب بازی ها صدا دار هستند.به کودک نشان دهید که چگونه دانه ها یا زنجیرها هنگامی که آنها را از هم جدا می کنید صدای جالب تولید می کنند.

– به محض اینکه کودک بتواند تعادل خود را حفظ کند، اسباب بازی های هل دادنی و کشیدنی به او این انگیزه را می دهد که سعی کند کار های جدیدی را امتحان نماید

 

نوزاد یازده ماهه,نوزاد 11 ماهه,یازده ماهگی نوزاد

بازی های مناسب با نوزاد 11 ماهه

 

آموزش دستشویی رفتن به کودک یازده ماهه
آیا زمان آموزش به کودک برای دستشویی رفتن فرا رسیده است؟
هنوز نه، بهتر است آموزش را از 18 الی 24 ماهگی شروع کنید. اکثر والدین این آموزش را از 2 یا 3 سالگی آغاز می کنند؛ زمانی که کودک می تواند مثانه خود را کنترل کند.

چگونه متوجه شویم وقت آموزش دستشویی رفتن رسیده است؟
باید به دو نکته توجه کرد: فیزیکی و عاطفی. لازم است که فرزند شما به آگاهی فیزیکی درباره روده و مثانه خود رسیده باشد،  همچنین باید از نظر احساسی آمادگی داشته باشد.
برخی از نشانه هایی که نشان می دهد فرزند شما از نظر جسمانی آمادگی لازم را دارد عبارتند از:
حرکات منظم و قابل پیش بینی شکم و روده، داشتن توانایی دو ساعت نگه داشتن ادرار، توانایی خالی کردن کامل مثانه هنگام ادرار، توانایی کمک به شما برای در آوردن و پوشیدن شلوار، توانایی نشستن و برخاستن از روی سنگ توالت، متوجه شدن معنی کلمات مربوط به توالت، توانایی پیروی از دستورالعمل های آسان.

از نظر آمادگی عاطفی، کودک باید آگاهی خود را در عدم استفاده از پوشک را به والدین نشان دهد. با توجه به این موارد کودک 11  ماهه قادر است این مهارت را یاد بگیرد.

 

نوزاد یازده ماهه,نوزاد 11 ماهه,یازده ماهگی نوزاد

آموزش دستشویی رفتن به نوزاد یازده ماهه

 
انگشت خوردن نوزاد یازده ماهه
آیا بابت اینکه کودک انگشت خود را می خورد نگران باشیم؟
خیر، انگشت خوردن نوزاد کاری طبیعی ست که نوزاد جهت آرام کردن خود، دست به این کار می زند.

آیا انگشت خوردن مشکلات دندانی ایجاد می کند؟
به گفته برخی پزشکان نوزاد ممکن است تا دو سالگی انگشت خود را بمکد و هیچ اثری روی دندان ها نداشته باشد. بعضی پزشکان نیز گفته اند این کار تا 4 یا 5 سالگی مشکلی به وجود نمی آورد.

آیا پستانک بهتر از انگشت خوردن است؟
روشی دیگر برای آرام شدن نوزاد پستانک است اما روش بهتری نیست. نوزاد یاد می گیرد وقتی پستانک افتاد، به شما وابسته باشد. در حقیقت این تصمیم با نوزاد  است و شما نمی توانید برای نوزاد تصمیم گیری کنید.

 

نوزاد یازده ماهه,نوزاد 11 ماهه,یازده ماهگی نوزاد

مکیدن انگشت نوزاد یازده ماهه

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید