رنگ اتاق خواب کودک و نوجوان را با نظر روانشناسان کودک انتخاب کنیم

این روزها با توجه به گسترش علم و شناخت انسان از لحظه لحظه های سنین انسان روانشناسان با بررسی موشکافانه ابعاد مختلف رشد کودک به دستاوردهای بزرگی دست یافته اند که در این مقاله بحث انتخاب رنگ اتاق کودک را برای شما برگزیده ایم تا شما فرزند خود را در آرامشی مثال زدنی بزرگ کنید  تا سرویس خواب بشیک در اتاق خواب کودک شما جلوه ی متفاوتی را برای او ایجاد کند بهترین رنگ اتاق کودک و نوزاد (پسر و دختر) از نظر روانشناسی رنگ محیط اطراف همیشه تاثیر زیادی بر حس و حال افراد در هر فضایی دارد. کودکان نسبت به بزرگسالان حساسیت و ادراک بیشتری نسبت به محیطشان دارند و رنگ‌ها تاثیر بیش‌تری روی آن‌ها دارد. به همین دلیل، اگر قصد دارید دکوراسیون اتاق خواب کودک خود را تکمیل کنید، احتمالا به فکر رنگ بندی اتاق خواهید بود. خرید سرویس خواب کودک نیز از این امر جدا نیست، چرا که دکوراسیون داخلی تاثیر مستقیمی بر روحیه کودک می‌گذارد.

بنابراین در این مقاله، شما را با روانشناسی رنگ اتاق کودک آشنا می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چگونه بهترین رنگ را برای اتاق خواب کودکتان انتخاب کنید. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی با تاثیر رنگ گرم و سرد در اتاق کودک آشنا شوید، بلکه بهترین رنگ اتاق کودک دختر و بهترین رنگ اتاق کودک پسر را بشناسید.

روانشناسی رنگ اتاق کودک و تاثیر آن بر خلق و خو
تاثیر رنگ‌ها بر روحیه و خلاقیت کودک قابل مشاهده است. عصب شناسان معتقدند کودک در اولین مراحل همه چیز را به صورت توده‌های خاکستری شکل می‌بیند که شناخت سطوح توپولوژیک نامیده می‌شود. بعد از مدتی سیر تکامل شناخت رنگ‌ها در کودک صورت می‌گیرد.

پژوهش‌ها نشان داده که نوزاد در ماه‌های اول زندگی فقط می‌تواند سایه‌هایی از رنگ‌های خاکستری و سیاه را ببیند به این دلیل یک تم رنگی پر از اشکال و الگو، نوزاد تازه متولد شده را به بهترین شکل بر می‌انگیزد. استفاده از رنگ‌های مختلف یا اشکال مختلف قوی‌ترین سیگنال‌ها را به مغز نوزاد می‌فرستد.

 

سرویس خواب فلورنس بشیک

روانشناسی رنگ اتاق کودک

انتخاب تعادل بین رنگ‌ها می‌تواند روی فرزند شما اثر بسیار خوبی داشته باشد و کودکان در حال رشد نیاز دارند در معرض رنگ‌های متفاوتی قرار بگیرند. بنابراین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی موضوعی پراهمیت در دکوراسیون اتاق محسوب می‌شود. شما برای دکوراسیون اتاق و چینش تخت خواب یا میز تعویض پوشک نوزاد باید با تاثیر انواع رنگ اتاق کودک از نظر روانشاسی آشنا باشید.

تاثیر رنگ گرم در اتاق کودک
رنگ‌های گرم معمولا ذهن را تحریک می‌کند، انرژی بدن را افزایش می‌دهد و فضایی خوشایند و پر حرارت به وجود می‌آورد. اما استفاده از رنگ گرم برای اتاق کودکان پر‌انرژی و فعال مناسب نیست. در ادامه ما چند رنگ گرم را نام می‌بریم و درباره هرکدام توضیح می‌دهیم.

ام دی اف

رنگ نارنجی برای اتاق کودک
نارنجی یک رنگ پرحرارت، گرم و انرژیک است. استفاده از این رنگ در برخی قسمت‌های اتاق جالب توجه است اما استفاده زیاد از آن، به خصوص نارنجی پررنگ، زیاد جالب نیست و فضا را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

رنگ قرمز برای اتاق کودک
رنگ قرمز نماد شور و هیجان است و استفاده از این رنگ به تنهایی و در مقدار زیاد توصیه نمی‌شود. اما این رنگ برای کودکانی که تحرک و انرژی کمی دارند، می‌تواند بسیار کاربردی و مفید باشد. لذا استفاده از این رنگ در کنار رنگ‌های خنثی مثل طوسی و سفید، ‌انرژی و شادابی کودک را افزایش خواهد داد.  رنگ طوسی آبی محصولات سرویس خواب بشیک نیز تولید شده است که شما می توانید در محصول سرویس خواب لئو بشیک آن را مشاهده کنید

قرمز و طوسی، رنگ اتاق کودک پسر

اتاق کودک به رنگ زرد
زرد یک رنگ خوشایند و انرژی بخش است. زرد جلوه‌ای درخشان به اتاق می‌بخشد و رنگی است که نام آن با شادی گره خورده است. بسته به شدت و سایه رنگ زرد، رنگ زرد پررنگ تمرکز را افزایش می‌دهد و رنگ زرد کم رنگ باعث تحریک حافظه می‌شود.

رنگ صورتی برای اتاق خواب کودک
صورتی در بیشتر مواقع به عنوان یک رنگ دخترانه شناخته می‌شود. چرا که این رنگ آرام بخش است و با احساسان لطیف دخترانه تطابق دارد. البته به این نکته نیز توجه کنید که صورتی شاید در ابتدا رنگی آرام بخش باشد اما از نظر روانشناسی رنگ اتاق کودک استفاده بیش از حد آن موجب اضطراب می‌شود.

تاثیر رنگ سرد در اتاق کودکان
رنگ‌های سرد از نظر روانشناسی رنگ اتاق کودک در برابر رنگ‌های گرم قرار می‌گیرند. رنگ‌های سرد اثری آرام بخش روی ذهن و بدن دارند. همپنین استفاده از رنگ سرد در اتاق کودک و معمولا باعث می‌شوند که اتاق بزرگ‌تر و راحت‌تر به نظر برسد. البته باید در استفاده از سایه‌های تیره و رنگ‌های سرد زیاده‌روی نکرد تا فضا غم انگیز نشود. در ادامه چند رنگ سرد را نام می‌بریم و درباره آنها توضیح می‌دهیم.

رنگ آبی برای اتاق کودک
آبی نقطه مقابل قرمز است. رنگی که تاثیری آرام بخش دارد و فشارخون را کاهش می‌دهد. این رنگ از اضطراب جلوگیری می‌کند و مکانی امن و آرام در خانه ایجاد می‌کند. استفاده از رنگ‌هایی همچون طوسی در کنار آبی فضایی دوست داشتنی و زیبا ایجاد خواهد نمود.

آبی و طوسی، بهترین رنگ اتاق کودک پسر

استفاده از رنگ سبز برای اتاق خواب کودک
سبز همواره با طبیعت، سلامت و خوشی همراه بوده و اثری تسکین دهنده روی بدن دارد. استفاده از رنگ سبز در اتاق، تمرکز کودک را افزایش می‌دهد. گفته می‌شود که رنگ سبز یکی از مناسب‌ترین رنگ‌ها برای فضاهایی است که در آن‌ها یادگیری و مطالعه اتفاق می‌افتد.

رنگ بنفش برای اتاق کودک
بنفش رنگی لوکس به حساب می‌آید و همراه مفاهیمی همچون خرد و معنویت است. سایه‌های ملایم و کم‌رنگ بنفش نیز همانند رنگ آبی اثری آرام‌بخش دارد.

رنگ سفید برای اتاق کودک
رنگ سفید یکی از رنگ‌های پر طرفدار در طراحی دکوراسیون منزل است. این رنگ به دلیل القای حس آرامش و سادگی طرفداران بسیاری دارد.

 

بهترین رنگ برای اتاق خواب کودک دختر
همان اندازه که رنگ آبی برای اتاق خواب پسران رنگ کلیشه‌ای است،‌ رنگ صورتی برای اتاق خواب دخترانه رنگ کلیشه‌ای حساب می‌شود. برخی رنگ‌ها در بین دختران محبوب‌تر هستند و از نظر روانشناسی رنگ اتاق کودک مناسب هستند. البته به طور کلی قاعده‌ای وجود ندارد و بهتر است کودکان را در معرض انتخاب‌های کلیشه‌ای قرار ندهیم و این نکته را به علایق کودک بسپاریم. برخی رنگ‌های محبوب و مکمل در اتاق خواب دخترانه شامل موارد زیر می‌شود:

ترکیب رنگ سفید، صورتی و بنفش
ترکیب رنگ‌های آبی، سفید و صورتی
ترکیب رنگ زرد،‌ سفید،‌ نارنجی وقرمز
ترکیب رنگ سفید، آبی،‌ طوسی و بنفش
صورتی و کرم، بهترین رنگ اتاق کودک دختر

بهترین رنگ اتاق خواب کودک پسر
بعضی افراد به صورت کلیشه‌ای فکر می‌کنند بهترین رنگ برای یک اتاق خواب پسرانه رنگ آبی است. آبی با داشتن طیف رنگی گسترده کلاسیک‌ترین ایده انتخاب رنگ است. امروزه اما هزاران رنگ دیگر را در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه می‌توان استفاده کرد. برای این کار لازم است سن کودک و علایق او در نظر گرفته شود. رنگ‌های خنثی و رنگ‌های آرام بخش به صورت مکمل انتخاب خوبی برای اتاق خواب پسرانه محسوب می‌شوند. مثلا ترکیب رنگ سفید و طوسی رنگ بسیار محبوبی برای اتاق خواب پسران است. اگر از رنگ‌های گرم مانند زرد و نارنجی در ترکیب اتاق استفاده کنید بسیار بهتر و جذاب تر خواهد بود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با روانشناسی رنگ اتاق کودک آشنا کنیم تا برای دکوراسیون اتاق کودکتان و انتخاب بهترین رنگ اتاق کودک راحت باشید. همچنین بهترین رنگ اتاق کودک پسر و بهترین رنگ اتاق کودک دختر را به شما معرفی کردیم؛ اما در پایان همه چیز به زیبایی شناسی و سلایق شما باز می‌گردد.

شما با انتخاب سرویس خواب بشیک از بسیاری جهات با اطمینان بالا خرید می‌کنید. سرویس خواب‌های نوزادی بالسا به گونه‌ای طراحی می‌شود که کودک دلبندتان در ۲۴ ماه اول زندگی خود به راحتی در آن جا به جا شود. کیفیت بالای سرویس خواب کودک برند بالسا، سلامت کودک را تضمین کرده و طراحی ویژه این محصولات زیبایی شناسی دکوراسیون داخل اتاق را افزایش می‌دهد