کتاب خواندن برای نوزاد و نوپا


 کتاب خواندن برای کودک

کتابخوانی برای نوزاد، فرصتی برای در آغوش گرفتن و محبت کردن به اوست

 

چه زمانی کتاب خواندن برای کودکم را شروع کنم هیچ‎گاه برای این کار زود نیست.

در حقیقت جنین از زمانی که در رحم قرار دارد، صدای مادرش را تشخیص می‎دهد.

پس چرا این کار را از زمانی که باردار هستید آغاز نکنید؟ 

انجمن متخصصان اطفال سفارش می‎کنند از زمانی که نوزاد به دنیا می‎آید، کتاب خواندن برای او ضروری است. در این زمان کودک شما معنی کلمات را متوجه نمی‎شود اما شنیدن صدای شما، توجه او را نسبت به اصوات برمی‎انگیزاند و به او کمک می‎کند تا مهارت‎های شنیداری‎اش را توسعه دهد. گذشته از آن، در هر سنی که کودک شما قرار دارد.

کتابخوانی برای او، فرصتی برای در آغوش گرفتن و محبت کردن به اوست. با قرار دادن کتابخوانی به عنوان یک برنامه مداوم در میان سایر فعالیت‎های روزانه کودک خود، کتاب جزئی از زندگی او خواهد شد که با آن اوقات خوشی را نیز سپری می‎کند.
    
چرا کتابخوانی برای کودکان مفید است؟

  کتابخوانی به ساخت دایره لغات کودک شما کمک می‎کند، قدرت تجسم او را تحریک می‎کند و منجر به پیشرفت توانایی برقراری ارتباط در او خواهد شد.

در حقیقت هر چه بیشتر برای صحبت کردن با کودک‌تان زمان بگذارید، پیشرفت و رشد او نیز سریع‎تر خواهد شد. زمانی که برای پیاده روی رفته‎اید با کودک خود حرف بزنید.

زمانی که او را حمام می‎برید اعضای بدنش را به او نشان دهید و نام آن‎ها را بگویید.

کتاب‎های حمام به شما کمک می‎کنند تا حرف بیشتری برای گفتن با او داشته باشید.

عکس‎های حیوانات را به او نشان دهید و نام‎شان را بلند تکرار کنید.

این‎ها راه‎های خوبی برای حرف زدن با کودک نوزاد و نوپاست.

خواندن کتاب برای او نیز، هم مفرح است و هم فرصت تعاملات گفتاری شما را افزایش می‎دهد. خواندن برای نوزادتان او را با مفهوم داستان‎ها، اعداد، حروف، رنگ‎ها و اشکال آشنا می‎کند و اطلاعاتی درباره جهان اطرافش در اختیار او قرار خواهد داد.

این کار همچنین حافظه و مهارت‎های گفتاری او را تقویت می‎کند.

زمانی که او یک‎ساله شد تمام صداهایی را که برای صحبت کردن به زبان مادری اش به آن‎ها نیاز دارد خواهد آموخت. هر قدر کلمات بیشتری بشنود، بهتر می‎تواند صحبت کند. با مطالعه هفته ۵۲ از رشد نوزاد، در مورد تواناییهای نوزاد خود در یک سالگی بیشتر بدانید. هفته صد و یکم رشد نوپا اطلاعات کاملی در رابطه با افزایش مهارت زبانی کودک در پایان دو سالگی به شما می‌دهد.
    
برای نوزادم باید چه بخوانم؟ 

برای چند ماه اول زمانی که شما صحبت می‎کنید، نوزادتان به جای مفهوم، آهنگ زبان را می‎آموزد.

تکرار بسیار خوب است زیرا به نوزاد کمک می‎کند که مهارت‎های زبانی خود را رشد دهد.

زمانی که برای نوزاد کتاب می‎خوانید برای حفظ علاقه کودک می‎توانید صداهای مختلفی از شخصیت‎های مختلف دربیاورید و نوع صدای‎تان را تغییر دهید. نوزاد بیشتر جذب کتاب‎هایی می‎شود که عکس‎هایی با رنگ‎های درخشان و تضاد رنگی بالا دارند.

بسیاری از این کتاب‎ها را می‎توانید در کتاب‎فروشی‎ها پیدا کنید. از همه مهمتر این‎که نوزاد بین چیزهایی که دوست دارد در ذهنش ارتباط برقرار می‎کند، یعنی آغوش شما و صدای‎تان با کتاب! یعنی کتاب نیز به مرور زمان مانند شما و صدای‎تان برای او مهم خواهد شد. مجبور نیستید تمام روز برای نوزاد کتاب بخوانید.

تنها چند دقیقه کتاب خواندن با صدای بلند و در زمان‎های مناسب می‎تواند تغییر مثبت زیادی بر مهارت‎های گفتاری نوزادتان ایجاد کند. 
 
منبع: tebyan.netمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید