چگونه کودکی که خواب است را ایمن نگه دارید؟


خواب کودک, خواب ایمن کودکان , جلوگیری از خفگی کودک

خواب ایمن خوابی است که کودک را از خفگی در خواب دور می کند

 

نکات ایمنی فضای خواب برای کودک 

خواب ایمن به این معناست که کودک خود را به روشی بخوابانید که بتواند از او در برابر خطراتی مانند خفگی و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد همچنین (SIDS) محافظت می کند. (SIDS) مرگ غیر قابل توضیح یک نوزاد کوچکتر از یک سال است. (SIDS) معمولا زمانی اتفاق می افتد که نوزاد خواب است. گاهی اوقات به آن مرگ گهواره می گویند زیرا کودک اغلب در گهواره خود می میرد.

خواب ایمن چیست؟

خواب ایمن می تواند به محافظت از کودک شما در برابر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد همچنین (SIDS) و سایر خطرات مانند خفگی کمک کند.

 

• کودک خود را به پشت روی یک سطح صاف و سفت بخوابانید ، مانند گهواره یا تخت، این کار را هر بار که کودک می خوابد، از جمله چرت زدن انجام دهید.

 

• کودک خود را در تختخواب خود نخوابانید. خوب است که یک اتاق با کودک خود به اشتراک بگذارید، اما یک تخت مشترک نداشته باشید.

 

• از حالت دهنده های خواب مانند بالش های ضد غلت استفاده نکنید. آنها می توانند باعث توقف تنفس کودک شما شوند.

 

• ضربه گیرهای تخت، ملافه های شل، اسباب بازی ها و سایر اشیا نرم را از تخت کودک خود دور نگه دارید.

 

مکان امن برای خواب کودک , گهواره ی کودک , سندرم مرگ ناگهانی

امن ترین مکان برای خواب کودک شما تنها در یک گهواره است

 

نوزاد شما چقدر به خواب نیاز دارد؟

نوزادان تازه متولد شده حدود 16 ساعت در روز، معمولا در دوره های 3 تا 4 ساعته می خوابند. کودک شما باید هرچند ساعت یکبار غذا بخورد، به همین دلیل است که برای مدت زمان طولانی تری نمی خوابد. اگر کودک شما به اندازه کافی نخوابد، ممکن است بد خلق یا بیش از حد خسته شود.

 

تعجب نکنید اگر کودک شما نمیتواند یک یا دو ساعت بیدار بماند. با گذشت زمان، بدن او به یک الگوی خواب تبدیل می شود، او شروع به خوابیدن طولانی تری می کند، حتی در طول شب. اگر در مورد خواب کودک خود نگران هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی او صحبت کنید.

 

مکان خواب کودک, زمان خواب کودک , خواب نوزاد تازه متولد شده

خواب ایمن در کودک 

 

کودک شما کجا بخوابد؟

امن ترین مکان برای خواب کودک شما تنها در یک گهواره است. اگر چند قلو (دو قلو، سه قلو یا بیشتر) دارید، هر کودک را در گهواره یا گهواره خودش قرار دهید. در اینجا بایدها و نباید هایی در مورد ایمن کردن فضای خواب کودک آورده شده است:

کودک خود را به پشت روی یک سطح صاف و سفت بخوابانید، مانند تشک تختی که با ملحفه ای محکم پوشیده شده است. فقط از تشک ساخته شده برای تخت کودک خود استفاده کنید. تشک باید به خوبی در گهواره قرار گیرد تا هیچ فاصله ای بین تشک و چارچوب تخت وجود نداشته باشد. شکل تشک باید محکم بماند حتی زمانی که با یک ملحفه یا روکش، تشک محکم پوشیده شده باشد.

 

کودک خود را در گهواره یا تخت خود بخوابانید، تخت خود را به اشتراک نگذارید این برای زمانی است که نوزادان و والدین باهم دریک تخت میخوابند. استفاده از تخت مشترک شایع ترین علت مرگ در نوزادان کمتر از 3 ماه است. تخت نوزاد خود را نزدیک تخت خود قرار دهید تا کودک شما در طول شب نزدیک باشد. آکادمی اطفال آمریکا(AAP) توصیه می کند که شما و کودکتان در سال اول زندگی کودکتان در یک اتاق بخوابید، اما نه در یک تخت.

 

مطمئن شوید که گهواره، یا حیاط بازی کودک شما استانداردهای ایمنی فعلی را رعایت می کند. 

سیم های آویزان پرده پنجره یا سیم های برق را در نزدیکی محل خواب نوزادتان بر دارید، نوزادان ممکن است در آنها گیر کرده و خفه شوند.

 

اتاق را در دمای راحت نگه دارید، اگر کودک شما عرق می کند یا سینه او گرم است، ممکن است که بیش از حد اتاق گرم باشد.

از پوزیشن های خواب استفاده نکنید. گاهی اوقات به این بالش ها لانه یا بالش های ضد غلت می گویند. آنها اغلب تشک  با بالش در دو طرف هستند تا به نگه داشتن کودک شما در جای خود کمک کنند. سازمان غذا و دارو  هشدار می دهد که وضعیت خواب می تواند باعث مرگ نوزادان به دلیل خفگی شود.

 

اجازه ندهید کودکتان در کریر، زنجیر، صندلی ماشین یا کالسکه بخوابد. نوزادانی که در این وسایل میخوابند ممکن است خفه شوند. اگر کودک شما در یکی از آنها به خواب رفت، او را بیرون بیاورید و در اسرع وقت او را در گهواره خود قرار دهید.

 

تخت خواب کودک,ایمن نگهداشتن کودک,لباس خواب کودک

برای داشتن خواب ایمن کودک او را در یک سطح محکم بخوابانید

 

کودک خود را روی سطوح نرم مانند تخت آبی، مبل  یا کوسن  نخوابانید

ضربه گیر های تخت، ملافه های شل، اسباب بازی ها یا سایر اشیا نرم را در تخت کودک خود قرار ندهید. آنها کودک شما را در معرض خطر به دام افتادم افتادن، خفه شدن یا خفگی قرار می دهند.

 

از تخت خواب یا ریل های کناری استفاده نکنید. نرده های تخت قابل حمل را روی تخت معمولی قرار ندهید. نوزادان ممکن است در ریل گیر کرده و خفه شوند، سعی نکنید گهواره ای را که قطعات شکسته یا گم شده دارد را تعمیر کنید.

 

چگونه کودک خود را با خیال راحت بخوابانید

در اینجا نحوه کمک به ایمن نگه داشتن کودک در هنگام خواب آورده شده است:

کودک خود را تا یک سالگی هر بار به پشت بخوابانید، خوابیدن نوزاد به پهلو یا شکم برای نوزاد بی خطر نیست. اگر کودک شما می تواند از پشت به پهلو یا شکم بغلتد و دوباره به عقب برگردد، و موقع خواب وضعیت خود را تغییر می دهد اشکالی نداد.

 

لباس خواب سبک به کودک بپوشانید، هرگونه بند یا کراوات را از لباس خواب در آورید و سر او را نپوشانید. یک تخت خواب پتویی می تواند به گرم نگه داشتن کودک شما بدون پوشاندن سر یا صورت او کمک کند.

 

لباس های نرم کودک, خطر (SIDS) در نوزادان

برای داشتن خواب ایمن کودک بهتر است از لباس خواب های نرم استفاده کنید

 

به کودک خود پستانک بدهید. پستانک ممکن است به محافظت در برابر(SIDS) کمک کند. اگر شیر می‌ دهید، قبل از دادن پستانک به نوزادتان صبر کنید تا ۳ تا ۴ هفتگی یا تا زمانی که به شیر دادن عادت کند. اگر کودک شما پستانک نمیگیرد، آن را مجبور نکنید. اگر پستانک هنگام خواب از دهان کودکتان بیفتد اشکالی ندارد. پستانک را به گردن کودک خود آویزان نکنید یا پستانک را به لباس کودک یا حیوان عروسکی وصل نکنید. برای چرت زدن و هنگام خواب به کودک خود پستانک بدهید.

 

از مانیتورهای قلبی تنفسی خانگی به عنوان راهی برای کاهش خطر(SIDS) استفاده نکنید. این مانیتورها ضربان قلب و تنفس کودک را ردیابی می کنند. برخی از نوزادان به دلیل مشکلات پزشکی به این نوع مانیتور نیاز دارند، اما این نادر است. هیچ مدرکی مبنی بر کمک به کاهش خطر (SIDS) در نوزادان سالم وجود ندارد.

 

شیردهی چه تأثیری بر خواب ایمن دارد؟

تغذیه با شیر مادر حداقل در 6 ماه اول زندگی کودک شما می تواند خطر (SIDS) را در کودک شما کاهش دهد.

شیردادن به نوزادان در رختخواب اشکالی ندارد. قبل از شروع تغذیه، در صورتی که به خواب رفتید، ملافه و بالش را از تخت خود خارج کنید. اگر خوابتان می آید، به محض اینکه از خواب بیدار شدید، کودکتان را به گهواره یا تختش ببرید. شیردادن به نوزاد در رختخواب بی خطر تر از روی مبل یا صندلی بالشتکی است.

 

نوزادان اغلب هنگام شیردهی به خواب می روند، به خصوص زمانی که سیر می شوند. اگر فکر می کنید کودکتان خواب است و شیر خوردنش تمام نشده است سعی کنید، او را به آرامی با ماساژ دادن پشتش، قلقلک دادن پاها، آروغ زدن یا جا به جایی او به سینه دیگر بیدار کنید.

 

از مشاور شیردهی خود کمک بخواهید که به شما کمک کند تا مطمئن شوید که کودک شما چفت خوبی دارد. چفت زمانی است که دهان کودک شما برای شیر دادن به ناحیه اطراف نوک سینه شما محکم وصل می شود.

 

واکسن های کودک , کاهش خطرات خواب کودک

روتین قبل از خواب می تواند به داشتن خواب ایمن کودک کمک کند

 

آیا راه های دیگری برای کمک به کاهش خطرات خواب کودک شما از جمله (SIDS) وجود دارد؟

بله موارد زیر چیزهایی هستند که شما می توانید انجام دهید:

• اطمینان حاصل کنید که کودک شما تمام واکسن های خود را دریافت می کند. این واکسن ها از او در برابر بیماری های جدی دوران کودکی محافظت می کند و ممکن است به پیشگیری از (SIDS) کمک کند. همه کودکان باید برای سلامتی خود واکسینه شوند تا عفونت را به دیگران سرایت ندهند.

 

• سیگار نکشید و کودک خود را از سایر افراد سیگاری و دود دست دوم ( دود ناشی از سیگار، قلیان و پیپ دیگران ) دور نگه دارید. نوزادانی که با افراد سیگاری زندگی می کنند در معرض خطر (SIDS) هستند، خانه و ماشین خود را بدون دود نگه دارید.

 

• در دوران بارداری سیگار نکشید، الکل ننوشید یا از داروهای مضر استفاده نکنید. نوزادان مادرانی که این کار را انجام می دهند در معرض خطر ابتلا به (SIDS) هستند.

 

• به تمام معاینات مراقبت های دوران بارداری خود مراجعه کنید، نوزادان مادرانی که مراقبت های دوران بارداری منظمی دریافت نمیکنند در معرض خطر(SIDS) هستند.

 

آیا روتین قبل از خواب می تواند به خواب کودک شما کمک کند؟

بله، برنامه خواب کودک شما با گذشت زمان تغییر می کند، اما رعایت یک برنامه روتین می تواند زمان خواب را برای هر دوی شما آسان تر کند. زمانی که کودک شما حدودا 4 تا 6 ماهه است، برنامه خواب خود را تنظیم کنید.

 

در اینجا نحوه آماده کردن کودک برای خوابیدن آمده است:

• تمام سرگرمی های زمان بازی را کاهش دهید.

• گوشی، تلویزیون و غیره را خاموش کنید.

• به نوزادتان حمام آب گرم بدهید.

• به آرامی پشت کودک خود را نوازش کنید.

• به کودک خود پستانک بدهید.

• برای کودک خود آواز بخوانید یا موسیقی ملایم پخش کنید.

• یک داستان قبل از خواب برای کودکتان بخوانید.

 

تا جایی که می توانید به برنامه خواب کودک خود پایبند باشید. از قبل برنامه ریزی کنید اگر روال زندگی کودک شما ممکن است نیاز به تغییر موقت داشته باشد، مثلا اگر به مسافرت خارج از شهر می روید یا در مهمانی های خانوادگی شرکت می کنید، زمان خواب او را تا جایی که می توانید تغییر دهید اما سعی کنید هر چه زودتر به برنامه و روال خود بازگردید.

 

نتیجه پایانی

نوزادان در روزهای بدو تولد خود روزهای بسیار حساسی را پشت سر می گذارند، آگاهی داشتن از نحوه مراقبت ، تغذیه و پوشش دهی نوزاد شما موجب می شود که نوزاد شما سالم تر و در معرض خطر کمتری باشد، پس مراقبت ها و توصیه ها را نادیده نگیرید تا نوزاد  سالمی داشته باشید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید