چگونه بفهمیم نوزادمان در حال رشد طبیعی است؟


رشد کودک یک ماهه, ویژگی رشد کودک, چگونگی رشد کودک

تعویض 6 پوشک نسبتا سنگین در 24 ساعت نشان دهنده رشد خوب کودک است

 

چگونه از سلامت و رشد نوزاد خود باخبر شویم؟ 

وقتی نوزاد تازه متولد شده ای دارید، به خصوص اگر شیر می دهید ممکن است نگران دریافت شیر کافی باشید. بدون هیچ سنجش یا روشی برای اندازه گیری میزان مصرف روزانه نوزاد، می تواند کلا غیر ممکن به نظر برسد. ممکن است متوجه شوید که نگران دریافت شیر کافی کودکانتان هستید و به همین دلیل، ردیابی وزن کودکتان می تواند نشانگر خوبی باشد که او همانطور که باید شکوفا می شود و رشد می کند.

اما آیا باید وزن کودک خود را ردیابی کنید؟ آیا این روش درستی برای بررسی پیشرفت آنها است؟ هر چند وقت یکبار باید آنها را وزن کنید و آیا این به کاهش اضطراب شما کمک می کند یا در واقع آنها را بدتر می کند؟ دیگر چگونه می توانید بگویید که کودک شما در حال رشد است؟

 

چگونه بفهمیم کودکمان در حال رشد است, رشد کودک, نمودار رشد کودک

نوزاد سالم با رشد طبیعی معمولا آرام و راضی است

 

مهم نیست که وزن نوزاد شما چقدر کم یا زیاد باشد، بسیار معمول است که نوزادان در روزهای بعد از تولد کمی وزن کم کنند. به عنوان یک قاعده کلی،  2 هفته اول وزن تولد خود را به دست می اورند.

احتمالاً متوجه می ‌شوید که نوزادتان در هفته ‌های اول پس از تولد به ‌طور منظم وزن می‌ شود، اما وزن‌ کردن مداوم می‌ تواند به شما کمک کند رشد خوبی داشته باشد و آرامش خاطر را به شما بدهد. با این حال چند چیز وجود دارد که بهتر است هنگام وزن کردن نوزاد به آنها توجه کنید.

 

نیازی نیست هر هفته آنها را وزن کنید، در حالی که وزن نشانگر خوبی برای سلامت کودک شما است، به یاد داشته باشید که وزن کودک شما می تواند مانند وزن ما در نوسان باشد و اندازه گیری بیش از حد آنها می تواند باعث اضطراب غیر ضروری شما شود.

مقدار وزنی که کودک شما کوچک است نیز می تواند به زمانی از روز که را وزن می کنید بستگی داشته باشد، اگر اخیرا به نوزادتان شیر داده اید و شکمش پر است، می تواند وزن او را به طور قابل توجهی بیشتر کند.

 

سپس هفته بعد، اگر او فقط پوشک خود را کثیف کرده باشد یا قرار است غذا بخورد، به نظر می رسد که وزن او به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

وزن کمتر ( مانند یک بار در هر دو هفته یا یک بار در ماه ) روند رشد نوزادان را به وضوح نشان می دهد و کمتر تحت تاثیر نوسانات جزئی در صدک وزن قرار می گیرد.

 

راه های دیگری برای ردیابی سلامت کودک شما وجود دارد در حالی که وزن نشان دهنده خوبی است، که کودک شیر خوار شما شکوفا شده است، روش های مفید دیگری نیز وجود دارد که می توانید وضعیت کودکتان را به خوبی پیگیری کنید. 

 

رشد کودک یک ماهه, ویژگی رشد کودک, چگونگی رشد کودک

از دیگر نشانه های رشد کودک خوب وزن گرفتن است

 

– آرام و راضی، نوازد سالمی که به خوبی تغذیه می کند، معمولا بعد از شیر خوردن آرام و راضی خوهد بود و در طول شیرخوردن آرام می شود.

 

– بیدار و هوشیار، اگرچه نوزادان تازه متولد شده اغلب اوقات می خوابند اما وقتی بیدار هستند، یک نوزاد سالم هوشیار بوده و دنیای اطراف خود را مشاهده می کنند.

نشانه های فیزیکی وجود دارد که کودک شما شیر می خورد، گوش دادن به او در طول شیردهی می تواند راه خوبی برای بررسی اینکه آیا او به خوبی شیر می خورد یا خیر.

 

اگر می توانید ببینید که کودکتان در حال بلعیدن است و به صورت بصری شیر یا مایعی را در اطراف دهان می بینید، این نشان دهنده خوبی است که آنها به جای شیر خوردن فقط برای راحتی سینه را در دهان قرار می دهند.

 

چگونگی رشد کودک, مراحل رشد کودک از تولد, اشنایی با مراحل رشد کودک

خوب شیر خوردن از نشانه های خوب رشد کردن کودک است

 

در نهایت، شما همچنین می توانید مراقب پوشک کودک خود باشید تا ببنید آیا کودک شما در حال رشد است یا خیر. اینها نشانه خوبی است که  کودک شما مقدار مناسبی شیر مصرف می کند، و برای نوزادان خردسال، معمولا می توانید هر 24 ساعت حدود 6 پوشک خیس سنگین را عوض کنید.

 

ممکن است که کودک شما در دمای بالا کمتر ادرار کند، اما اگر پوشک خیس کمتر از حد معمول باشد، ممکن است بخواهید دفعات بیشتری به او شیر بدهید.

هیچ علم دقیقی برای ردیابی رشد کودک شما وجود ندارد، اما دانستن اینکه چه چیزی برای شما و کودک شما طبیعی است نیز مهم است.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید