چه زمانی نوزادان می توانند چهره و اشیاء را تشخیص دهند؟


تشخیص اشیا و چهره ها،شناخت نوزادان، زمان شناخت نوزادان

تشخیص چهره ها و اشیای اشنا توسط نوزادان یک فرایند تدریجی است

 

کودک از چه زمانی چهره خود و دیگران را می‌شناسد؟  

 آیا می دانید که کودک شما چه زمانی خرس عروسکی و چهره خودش را می شناسد؟  جای تعجب نیست که آنها به دنبال یافتن چهره و تخشیص اشیاء باشند. البته تشخیص چهره ها و اشیاء خاص از جمله شما و سایر اعضای خانواده و خودش یک فرایند تدریجی است که آشکار شدن آن زمان بر می باشد.

 

شناخت تدریجی نوزادان, شناخت چهره های اشنا توسط نوزاد, روند تشخیص اشیاء در کودکان

نوزادان با گذشت زمان اشیا، چهره ها، اسباب بازی ها و چهره ی خود را خواهند شناخت

 

نگاه های نوزاد شما با مهارت های تشخیص چهره و اشیاء متولد شده است که در طی چند ماه تیزتر هم خواهد شد. همانطور که نوزاد شما شروع به گذراندن زمان بیشتری در بیداری و هوشیاری می کند، جهان اطراف خود را مشاهده می کند، با گذشت زمان، او اسباب بازی های مورد علاقه، افراد و اشیاء آشنا، و در نهایت خودش را خواهد شناخت.

 

• هنگام تولد، مطالعات نشان داده است که نوزادان تازه متولد شده با اینکه شما را نمی شناسند مطمئنا از ظاهر شما خوششان می آید، نوزادان با بینایی محدود به 12 اینچ، ترجیح می دهند به چهره های آشنا به خصوص چهره مادر نگاه کنند.

 

• 2 تا 4 ماه بعد از تولد، کودک شما در طی این بازه شروع به تشخیص چهره مراقبان اصلی خود می کند و تا 4 ماهگی، چهره ها و اشیاء آشنا را از راه دور تشخیص می دهد.

 

• ماه ششم از زندگی نوزاد یعنی در نیمه سال اول زندگی کودک شما، چهره های آشنا را می شناسد و جالب است بدانید نوزاد می فهمد کسی غریبه است یا خیر.

 

• ماه نهم، در 9 ماهگی کودک شما احتمالا اسباب بازی و اشیاء مورد علاقه اش را خواهد داشت و می تواند آن ها را بشناسد و حتی زمانی که آنها را پیدا نمی کند می گردد تا آن ها را پیدا کند.

 

• ماه 15 تا 18، خود شناسی برای اکثر کودکان تا سنین 1 تا 2 سالگی ایجاد نمی شود. بنابراین حتی اگر افراد آشنا دیگری را تشخیص دهد کمی طول می کشد تا بتواند تصویر خود را زمانی که در آینه نگاه می کند تشخیص بدهد که آیا این من هستم یا نه؟!

 

بینایی نوزاد, سن تشخیص رنگ در کودکان, شناخت اشیا و چهره های آشنا توسط نوزادان

خود شناسی نوزادان تا سن 2 سالگی ممکن نخواهد بود

 

فعالیت هایی برای کمک به کودک شما در تشخیص چهره ها و اشیاء

• نزدیک شدن : به نوزادتان فرصت های زیادی بدهید تا چهره شما را از نزدیک ببیند، در اوایل از فاصله 8 تا 12 اینچی ،این فاصله ای است که او شما را بهتر می بیند. خیره شدن  یکی از سرگرمی های مورد علاقه نوزاد شماست.

 

• از چهره های بامزه او تقلید کنید، احتمالا همه شما این کار را انجام می دهید، چه کسی میتواند در برابر حرکات با مزه نوزاد خودهیجان زده نشود؟

 

• از آینه ها استفاده کنید، کودک شما دوست دارد حتی قبل از این که خودش را بشناسد، خودش را در آینه نگاه کند. ( از آینه های نشکن و ایمن استفاده کنید. ) آینه را در مقابل کودک قرار دهید. ( رو به روی کالسکه یا میز تعویض لباس او می توانید آینه قرار دهید. )

 

• زمان بازی را به فرصتی برای نزدیک شدن به او تبدیل کنید. با چیدن اسباب بازی های مورد علاقه کودکتان در کنار هم در مورد آنها یک به یک صحبت کنید. ( این خرس جسیکا است، خرس جسیکا قهوه ای است و… )

 

• آلبوم های عکس را نگاه کنید، برای نوزادان و کودکان نوپا، یکی دیگر از راه های سرگرم کننده برای ارتقای خودشناسی و شناخت سایر چهره های خانواده، این است که آلبوم های عکس را نگاه کنید و به عکس های فرزندتان و سایر اعضای خانواده خود همراه با صحبت کردن و نام بردن اسم آنها اشاره کنید.

 

شناخت نوزاد از مادر, شناخت نوزاد, تشخیص اشیا و چهره ها در نوزاد

نگاه کردن به آلبوم های عکس به خود شناسی نوزادان کمک می کند

 

چه چیزی نباید نگران کننده باشد؟

همانطور که کودک شما یاد می گیرد اسباب بازی ها و چهره های آشنا را تشخیص دهد، ممکن است ترجیحات شدیدی نسبت به موارد مورد علاقه خود نشان دهد. بسیاری از نوزادان از حدود 6 ماهگی شروع به نشان دادن اضطراب جدایی و ترس از غریبه می کنند درست زمانی که تشخیص اشیاء و ماندگاری اشیاء ، هر دو شروع به تاثیر گذاری واقعی در مغز کودک می کنند.

 

البته که این موضوع طبیعی است که این احساسات بین 8 تا 12 ماهگی تشدید شوند، زیرا کودک شما شروع به تبدیل شدن به یک کودک نوپا مستقل می شود.

البته اگر در مورد رشد کودک خود نگرانی دارید، موضوع نگرانی خود را با پزشک اطفال خود در میان بگذارید. به طور خاص، اگر به نظر می رسد که کودک شما نمی تواند افراد آشنا را در 9 ماهگی تشخیص دهد، به پزشک اطلاع دهید.

امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد.

 

بخش کودکان بیتوته 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید