چه توقعاتی باید از نوزاد 10 ماهه داشته باشیم؟


نوزاد 10 ماهه,تغذیه نوزاد 10 ماهه,مهارتهای نوزاد 10 ماهه

مهارت های نوزاد ده ماهه

 

نوزاد 10 ماهه با حوادث جدیدی روبرو خواهد بود. حدود نصف کودکان در ماه دهم توانایی برداشتن گام‌های نخست خود را دارند. بخاطر همین باید انتظار رخدادهای شگفت‌آوری، در زندگی کودک را داشته باشید.

هفته اول ده ماهگی
چنانچه کودک شما به تازگی گام‌های ابتدایی خود را برمی‌دارد، به‌ طور حتم شما باید نظاره‌گر افتادن او باشید. ولی نباید این مسئله را از یاد ببرید که زمانی که فرزند شما گام‌های ابتدایی خود را برمی‌دارد، تنها از نزدیک مراقب او باشید، ولی زمانی که زمین خورد به او اجازه دهید تا خودش از زمین برخیزد تا بدین صورت با مفهوم واژه استقلال آشنا شود. چنانچه پس از هر بار زمین خوردن، به‌طرف او بدوید و او را از زمین بلند کنید، موجب شده تا او بیشتر از قبل به شما احساس وابستگی کند و در بزرگسالی هم نتواند به استقلال مورد نیاز و مدنظر شما برسد. باید بوسیله تشویق، او را ترغیب و تحریک کنید تا قدم‌های خود را بردارد.

شما و همسرتان می‌توانید کمی دورتر از کودک بایستید و تنها او را به گام برداشتن ترغیب کنید تا بوسیله گام‌هایش خود را به آغوش شما یا همسرتان برساند و یا با نشان‌دادن محرک‌هایی از قبیل خوراکی یا اشیا مورد علاقه‌اش او را به سمت خودتان جذب کنید. با این عمل هم او را برای راه‌رفتن تشویق کرده‌ای و هم او، عشق و علاقه شما را نسبت به خودش، با تمام وجود درک می‌کند.

هفته دوم ده ماهگی
کودک در این ماه‌ متوجه شده چنانچه در پی چیزی می‌رود و آن شی پشت چیز دیگری مخفی می‌شود، به معنی از بین رفتن آن نیست. این مسئله در زندگی فرزند شما این یک مرحله تازه است. او متوجه این موضوع می‌شود که باید برای پیدا کردن آن وسیله، به جستجو بپردازد.

به همین دلیل، می‌توانید یک وسیله را به او نشان دهید و سپس آن را جایی مخفی کنید تا او به جستجو بپردازد و آن را پیدا کند. این عمل برای تقویت مغز کودک شما بسیار مفید است.

اگر فرزند شما از فهم این موضوع عاجز است، نباید نگران باشید. زیرا کودکان در این سن می‌توانند به‌سرعت تغییر کنند، برای این کار لازم است فقط کمی این عمل را به او یاد دهید. کودک ده ماهه به آرامی مسائل مختلف را در ذهن خود طبقه‌بندی می‌کند و وسایل بازی، تخت و محیط منزل را به آسانی تشخیص می‌دهد. به همین خاطر این احتمال وجود دارد که وابستگی خاصی بین او و وسایلش به‌وجود آید. مثلا: زمانی که می‌خواهد بخوابد تنها با پتوی خود به‌خواب می‌رود یا زمان بازی از اینکه اسباب‌بازی‌اش را در دست ندارد ابراز ناراضایتی می‌کند و آن را از شما درخواست می‌کند. چنانچه این موارد را در فرزندتان مشاهده نمی‌کنید لازم نیست برچسب کند ذهن بودن به او بزنید.
 

نوزاد 10 ماهه,علاقه نوزاد ده ماهه به موسیقی, موسیقی مناسب برای نوزاد ده ماهه

وسایل موسیقی مناسب برای نوزاد 10 ماهه

 
هفته سوم ده ماهگی
در این زمان کودک به موسیقی علاقه‌مند شده و در حالت‌های مختلف به آن واکنش می‌دهد. در این زمان ممکن است کودک با پیام‌های بازرگانی مخصوص کودکان کف بزند و مقداری به حرکات موزون بپردازد. البته او توانایی بروز رقصی همانند بزرگسالان را ندارد. تنها تلاش می‌کند تا به خودش حرکت دهد و لبخند به لب بزند. به همین خاطر از رسیدن صدای موسیقی به کودکان جلوگیری نکنید.

سعی کنید برای کودک ده ماهه خود، موسیقی های کودکانه پخش کنید. تا باتوجه به سنی که در آن قرار دارد به شیندن موسیقی بپردازد. کودک در این سن، توانایی گوش دادن به موسیقی با صدای بلند و ریتم تند ندارد و موجب خستگی او خواهد شد. شما می توانید برایش آهنگ بخوانید. کودکان در این سن، از شندین ترانه از زبان اطرافیان مخصوصا از زبان مادر بسیار لذت می برد.

هفته چهارم ده ماهگی
فرزند شما از این ماه به بعد برای جویدن غذا، توانایی بیشتری خواهد داشت. حال این امکان برای شما وجود دارد که غذای سفت‌تری به او بدهید. کودکان در این سن علاقه‌ مند هستند تا در محیط های شلوغ باشند و از این شلوغی اطراف خود بسیار لذت می‌برند. همچنین کودک مایل است تا در فعالیت‌های خانگی همکاری کند و دائما بخندد. چنانچه شما به او روی خوش و مثبت نشان دهید مجدد شروع به خنده می‌کند.

کودکان در این سن از اینکه اشیا اطراف خود مخصوصا اسباب‌بازی‌شان را به جایی بکوبند و صدایی تولید کنند بسیار لذت می‌برند. گاها آنقدر این کار را تکرار می‌کند تا شما را مجبور کنند به او واکنش نشان دهید. همچنین کودکان در این سن مایلند اشیا را به اطراف پرت کنند تا توجه شما را به خودشان جلب کنند و شما به او روی خوش نشان دهید.
 

نوزاد 10 ماهه,مهارت های حرکتی کودک ده ماهه,توانایی حرکتی نوزاد ده ماهه

مهارت های حرکتی کودک ده ماهه

 
مهارت های حرکتی “نوزاد 10 ماهه”
نوزادان در  10ماهگی با به‌دست‌آوردن توانایی‌های حرکتی گوناگون از جمله: جستجو و کشف، لذت بسیار زیادی می‌برند. در این سن نوزادان این توانایی را دارند که بخزند یا به‌صورت چنباتمه بنشینند و با تلاش و راهنمایی دیگران گام بردارند یا جایی را با دستان خود بگیرند و به راه بیوفتند و در محیط دور و اطراف خود چرخی بزنند. تمامی این قابلیت‌های حرکتی نوزادان، در مقایسه با دیگر ماه‌هایی که پشت‌سر گذاشته است، با سرعت و قدرت بیشتری به وقوع می‌پیوندد. پدر و مادر کودکان در این سن می‌بایست انتظار گام برداشتن کودک را به‌ صورت مستقل داشته باشند. خبر خوب این است که در این روزها کودک شما می‌تواند به تنهایی عمل راه رفتن را آغاز کند.

افزون بر توانایی هایی که ذکر کردیم، کودکان در ماه دهم از زندگی، از نظر حرکتی شرایط بسیار بهتری را تجربه می‌کنند. کودکی که به ده‌ماهگی رسیده مهارت به‌دست گرفتن اشیا را به خوبی یاد گرفته است. به همین دلیل به پدر و مادرانی که کودکانی در این سن دارند یادآور می‌شویم که بسیار بیشتر از قبل از کودک خود مراقبت کنند زیرا در این سن احتمال خفگی کودکان بسیار زیاد است. در ده ماهگی کودکان متوجه می‌شوند که اشیا کوچک‌تر در اشیا بزرگ‌تر جای می‌گیرند، بخاطر همین مسئله به‌شدت تلاش می‌کنند تا لیوان‌ها را درون یکدیگر قرار دهند. در ماه دهم از زندگی، کودکان این مهارت را پیدا می‌کنند تا با یک دست وسیله را در دست بگیرند و با دست دیگر فعالیتی دیگر را انجام دهند.

تغذیه نوزاد 10 ماهه
در این ماه پزشکان به والدین توصیه می‌کنند تا با دادن انواع زیادی از میوه‌ها، سبزیجات، غلات، ماست و گوشت، ذائقه کودک خود را گسترش داده و این کار را ادامه دهند. در این ماه کودکان از دندان‌های بیشتری برخوردارند و می توانند غذاهایی را که کمی سفت هستند راحت تر از قبل بخورند. بخاطر همین پدر  ومادران می‌توانند گستره مواد خوراکی که به کودک می‌دهند را افزایش دهند.

چنانچه به کودک خود تا این سن اجازه نداده‌اید که به تنهایی غذا بخورد، اکنون زمان مناسبی است که اجاره تجربه اینکار را به او بدهید. برای راحتی بیشتر می توانید قاشقی به او بدهید که به آسانی بتواند آن را در دست بگیرد. در ابتدا ممکن است خودش را کثیف کند، به‌هرحال می‌بایست این استقلال را به کودک بدهید تا غذا خوردن را آغاز نماید. در اصل غذا خوردن کودک به صورت آزادانه یک قابلیت مهم جهت یادگیری به‌حساب می‌آید.

بخاطر اینکه در 10ماهگی هنوز احتمال خفگی کودک از بین نرفته. توصیه می‌شود جهت جلوگیری از وقوع چنین حوادثی از دادن خوراکی‌های مثل ذرت بو داده، کشمش، آجیل و آب‌نبات اجتناب کنید. بهتر است که به‌جای آن‌ها از خوراکی‌های تازه و سرشار از مواد مغذی استفاده شود.

نحوه برقراری ارتباط نوزاد 10 ماهه
از جمله موارد مهمی که می‌بایست به آن توجه داشته باشید نحوه تعامل و ارتباط‌گیری کودک ده ماهه است. در این سن کودکان از اطرافیان خود بخصوص والدین الگوبرداری می‌کنند و اکثر کارهای آنان را تکرار می‌کنند. پاسخ دادن به تلفن، مسواک زدن، صحبت‌کردن و… از جمله این موارد است. این کودکان به اصواتی که دیگران از آن استفاده می‌کنند با دقت گوش داده و واکنش ها را با تمام توجه خود درنظر می‌گیرند. برای نمونه چنانچه اطرافیان کودک یک فیلم غم‌انگیز را مشاهده کنند و پای آن اشک بریزند، حالات و رفتار کودک نیز غم‌انگیز می‌شود.

یک نوزاد 10 ماهه می‌تواند دستورات یک‌بخشی را اجرا نماید. برای نمونه چنانچه به‌آن‌ها گفته شود که دست بزن یا خداحافظی کن، او متوجه این امر می شود و این کار را اجرا می کند. این کودکان قادرند نسبت بین واژگان و مفاهیم را درک کنند. برای نمونه چنانچه از آن‌ها پرسیده شود که عروسک خود را از لابلای دیگر وسایل خود پیدا کند، او درک می‌کند و سریعا این دستور را انجام خواهد داد.

 

نوزاد 10 ماهه,ایده های غذایی برای نوزاد ده ماهه,غذاهای مناسب برای کودک ده ماهه

غذای مناسب برای نوزاد ده ماهه

 
ایده های غذایی برای نوزاد 10 ماهه
•    افزایش مصرف کوکتل‌های شیری در غذای کودک 10ماهه:
از جمله غذاهای مفید و ضروری که برای کودکان بسیار لذیذ است کوکتل‌های شیری است، برای درست کردن چنین غذایی می‌توانید توت ‌فرنگی یا زغال اخته را با شیره طبیعی میوه‌ها میکس کنید و یک مخلوط خوش‌ طمع را برای فرزند خود تهیه کنید. بهتر است که برای برای تهیه کوکتل شیری از شکر استفاده نکنید. چون نوزاد شما به کالری نیاز ندارد، تلاش کنید تا شیرینی لازم را از میوه‌ها به‌دست آید. استفاده از عسل نیز برای نوزادان مفید نیست زیرا باکتری‌های موجود در عسل لثه و دندان‌های کودکان را که در حال رشد هستند خراب می کنند.
 

نوزاد 10 ماهه,آجیل غذای مناسب نوازد ده ماهه,آجیل خوراکی مفید برای کودک ده ماهه

مصرف آجیل برای نوزاد ده ماهه

 
کودک 10ماهه را به مرور به خوردن آجیل عادت دهید:
آجیل یکی از موادی مغذی است که سرشار از پروتئین و ویتامین است و موجبات رشد مناسب کودکان را نیز فراهم می‌آورد. بیشتر کودکان در سن 10ماهگی فاقد دندان هستند و نمی‌توانند مواد سفت و محکمی مثل آجیل را بخورند. به همین خاطر، بهتر است که آجیل را پودر کرده و باید قاشق مربا خوری همراه با ماست میکس کنید، همچنین مخلوطی از بادام، پسته، گردو و .. را استفاده کنید. مخلوط این مواد مزه بسیار خوبی را برای کودک به ارمغان می‌آورد.
 

نوزاد 10 ماهه,نخود فرنگی غذای مفید برای کودک ده ماهه,نخود فرنگی میان وعده مناسب برای نوزاد ده ماهه

نخود فرنگی پنیری غذای کودک ده ماهه

 
نخود فرنگی پنیری مناسب غذای کودک 10ماهه
تنها تعداد کمی از کودکان که دندان دارند می توانند از نخود فرنگی پخته شده استفاده کنند. مصرف بلند مدت آن، موجب دلزدگی کودک می شود. به همین خاطر، می‌توانید از پنیر نرم استفاده نمایید تا در طعم و مزه نخود فرنگی تنوع دهید. در یک کاسه کمی نخود فرنگی و پنیر بریزید و آن‌ها را با هم میکس کنید. این غذا را می‌توانید برای کودک خود به عنوان یک میان وعده در نظر بگیرید. به کودک خود آزادی عمل بدهید تا خودش شروع به خوردن کند، زیر این کار موجب گسترش مهارت‌های حرکتی کودکان می‌گردد.

نکات مهم در ده ماهگی کودک
در این زمان کودک شما می‌بایست از نظر وزنی به 8 کیلو و 400 گرم رسیده باشد. در اصل هر روز باید به وزن کودک 10 گرم افزوده شده باشد. باید این نکته را متذکر شد که این اعداد برای کودکانی است که با وزن 2کیلو و 250 گرم متولد شده‌اند.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید