چرا نوزاد من به بالا نگاه می کند و آیا این طبیعی است؟


خیره شدن نوزاد به سقف, دلایل نگاه نوزاد به بالا, بالا نگاه کردن نوزاد و اوتیسم

دلایل نگاه نوزاد به بالا

 

بالا نگاه کردن نوزاد؛ فرایند طبیعی رشد یا نشانه اوتیسم؟ 

نوزادان موجودات فوق العاده ای هستند، آنها ممکن است برای مدت طولانی به یک نقطه خیره بمانند. گاهی مادران متوجه نگاه خیره ی نوزاد به بالا می شوند، این فرآیند جزئی از مراحل تکامل بینایی نوزاد محسوب می شود، البته باید توجه کرد که این خیره گی تا ۴ ماهگی ادامه دارد و وجود آن بعد از ۴ ماهگی ممکن است نشانه ای از بیماری باشد.

نگاه کردن نوزاد به سمت بالا:

نوزادان موجودات کنجکاوی هستند، آنها دائما درحال جستوجو برای کشف چیزهای جدیدی هستند و این موضوع کاملا در ذات آنها نهادینه شده، اما گاهی مادران متوجه نگاه خیره ی نوزادان به سمت بالا می شوند به شکلی که نوزاد سر خود را کاملا صاف کرده و بالا می برد و به شکل مستقیم بدون اینکه پلک بزند به سقف خیره می شود، گاهی نیز تلاش می کند چشمان خود را بالا برده تا بالای سرش را هم ببینید، این حرکات معمولا در همه ی نوزادان دیده می شود و ممکن است ۳ الی ۴ ماه ادامه داشته باشد، که کاملا طبیعی است و نشانه ای از تکامل بینایی نوزاد به حساب می آید.

 

ذهن نوزاد فعال است و رشد زیادی دارد، او بعد از اینکه ۹ ماه را در تاریکی مطلق گذرانده، با خروج از رحم مادرش؛ وارد دنیایی پر از رنگ و نور می شود، بنابراین این رفتار برای ارضای حس کنجکاوی او، کاملا منطقی و قابل انتظار است و به مرور زمان با عادی شدن محیط اطراف کاهش می یابد.

 

حدود ۴ ماه طول می کشد تا نوزاد بتواند رنگ ها را تشخیص دهد و حرکات را تجزیه کند و در نهایت سیستم بینایی او تکامل نهایی پیدا کند. در چهار ماهه ی اول زندگی نوزاد؛ عضلات چشم ضعیف هستند بنابراین او تمایل پیدا می کند که تنها به تصویر مقابلش خیره شود و به پشت خواباندن نوزاد این موضوع را تشدید می کند چون تنها تصویر مقابل او سقف است.

 

با ورود نوزاد به هفته ی دوازدهم عضلات چشم قوی تر می شوند و نوزاد می تواند با مادرش ارتباط چشمی برقرار کند، یا به رنگ های مختلف واکنش دهد. در صورت عدم مشاهده ی این واکنش ها در نوزاد بعد از ۴ ماهگی حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

بالا نگاه کردن نوزادان, نگاه کردن نوزادان به بالا, علت بالا نگاه کردن نوزاد

نگاه کردن نوزاد به بالا بعد از ۴ ماهگی 

 

چه زمانی باید پزشک مراجعه کرد؟

اشاره کردیم به بالا نگاه کردن نوزاد تا ۴ ماهگی او کاملا قابل انتظار و طبیعی است، اما اگر این رفتار بعد از ۱۲ هفتگی همچنان ادامه داشت نیازمند بررسی توسط متخصص است تا تشخیص نهایی داده شود.

 

در صورتی که نوزاد بعد از ۱۲ هفتگی علاوه بر خیرگی به سقف علائم دیگری از جمله؛ بی توجهی به انواع رنگ های شاد یا نور، بی توجهی به حرکات، عدم تمایل به برقراری ارتباط داشته باشد می تواند نشانه ای غیر طبیعی باشد.

 

لازم به ذکر است با توجه به رشد ذهنی نوزادان در دوازده هفتگی باز هم خیرگی ممکن است در آنها دیده شود، اما در صورت مشاهده ی این رفتار از طرف کودک باید به پزشک مراجعه شود. برخی پزشکان معتقد هستند علت این بی توجهی و ادامه داشتن خیرگی نوزاد می تواند نشانه ای از صرع، اوتیسم و یا نارسایی بینایی باشد.

 

علائم مشکوک عبارتند از:

• بی توجهی به نور، حرکات و رنگ های درخشان و روشن

 

• عدم تمایل برای برقراری ارتباط

 

• گاهی با وجود واکنش به رنگ های شاد باز هم خیره شدن به سقف برای آنها جذابیت بیشتری دارد.

 

پزشک با معاینه ی کامل و دقیق تشخیص قطعی را اعلام می کند. باید توجه داشت تشخیص هرگونه اختلال و یا بیماری در نوزادان به علت اینکه هنوز در مرحله رشد هستند دشوار است، بنابراین برای اطمینان از هرگونه بیماری و یا اختلال پزشک از والدین درخواست می کند برای بررسی پیشرفت، رشد و تعیین علائم جدید چندین بار به او مراجعه کنند.

 

مادران باید از مقایسه ی نوزاد خود با دیگران پرهیز کنند، فرایند رشدی هیچ دو نوزادی به هم شبیه نیست، بنابراین متفاوت بودن نوزاد به معنی بیمار بودن او نیست. باید از نگرانی بیش از حد درباره ی این موضوع پرهیز کرد.

 

یکی از توصیه های پزشک برای تحریک بیشتر نوزاد استفاده بیشتر از رنگ ها است، او پیشنهاد می کند نوزاد را در معرض رنگ های مختلف قرار دهند. در صورتی که بیماری خاصی تشخیص داده شود پزشک برای نوزاد دارو تجویز می کند.

 

خیره شدن نوزاد به سقف, دلایل نگاه نوزاد به بالا, بالا نگاه کردن نوزاد و اوتیسم

به بالا نگاه کردن نوزاد علامتی از اوتیسم است

 

بالا نگاه کردن نوزاد می تواند نشانه ی کدام بیماری باشد؟

•خطر ابتلا به اوتیسم:

هنوز علت اصلی بیماری اوتیسم شناخته نشده، اما مجموعه ای از دلایل ازجمله؛ وراثت، محیط و… می تواند سبب ایجاد این بیماری شوند. برای تشخیص قطعی این بیماری عجله جایز نیست.

 

در این شرایط پزشک نوزاد را به خوبی در طی چندین جلسه معاینه می کند و دائما او را تحت نظر دارد و سپس رای نهایی را صادر می کند. باید توجه کرد که؛ تشخیص قطعی اوتیسم قبل از ۱۸ ماهگی نوزاد غیرممکن است. فاکتورهایی که می توانند خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهند عبارتند از:

• جنسیت: این بیماری در پسران شیوع بیشتری دارد.

 

• وراثت: وجود بیمار مبتلا به اوتیسم در خانواده؛ احتمال تولد نوزاد اوتیسم را افزایش می دهد.

 

• والدین با سن بالا و یا پایین: اگر یکی از والدین سن بالای ۳۵ سال داشته باشد و یا مادر سن کمی داشته باشد؛ احتمال تولد نوزاد مبتلا به اوتیسم افزایش می یابد.

 

• زایمان زودرس: اگر مادری در موعد مقرر زایمان نکند و زایمان زودرس داشته باشد؛ احتمال این اختلال را افزایش می دهد.

 

• شرایط نامطلوب در هنگام بارداری: در صورتی که مادر شرایط خوبی در طول بارداری نداشته باشد می تواند خطر ابتلا جنین به اوتیسم را افزایش دهد.

 

نشانه‌ های اوتیسم: علاوه بر خیره شدن نوزاد به سقف بعد از ۴ ماهگی نشانه های دیگری نیز وجود دارند که قبل از دو سالگی می توانند علائمی از اوتیسم باشند از جمله ی این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• عدم علاقه نوزاد برای برقراری ارتباط با دیگران بعد از ۵ ماهگی.

• نوزاد تمایلی برای برقراری ارتباط چشمی با دیگران ندارد.

• نوزاد تا شش ماهگی نمی خندد.

• معمولا نوزادان مبتلا به اوتیسم صداهایی که نوزادان دیگر تولید می کنند را ایجاد نمی کنند.

• خیلی دیر می توانند صحبت کنند.

• نمی توانند یک جمله معمولی را بسازند.

 

بالا نگاه کردن نوزادان, نگاه کردن نوزادان به بالا, علت بالا نگاه کردن نوزاد

نگاه کردن نوزاد به بالا نشانه ای از بیماری صرع است

 

• خطر ابتلا به صرع:

اختلال در پیام های عصبی در مغز می تواند باعث تشنج، سنگ کوب و یا غش در نوزادان شود که به این حملات صرع گفته می شود. این بیماری بسیار پراهمیت است و باید به سرعت رسیدگی شود.

 

تشخیص قطعی این بیماری نیز مانند اوتیسم دشوار است و برای تشخیص قطعی پزشک باید برای یک دوره ی طولانی نوزاد را تحت نظر بگیرد. در صورتی که نشانه های زیر را مشاهده شد حتما باید نوزاد را برای معاینه نزد پزشک برد:

• نگاه کردن نوزاد به بالا برای مدت طولانی بعد از ۱۲ هفتگی

• حرکات غیرطبیعی چشم مانند پلک زدن مداوم

• بی قراری، بی تابی غیر عادی و دست و پا زدن شدید

• تمایل برای تکان دادن سر

بیماران مبتلا به صرع باید دائما تحت نظر پزشک باشند تا با اقدامات مناسب بتوان بیماری را کنترل کرد.

 

علت بالا نگاه کردن نوزاد, نگاه نوزاد به بالا, نگاه کردن نوزاد به سمت بالا

بالا نگاه کردن نوزادان از نشانه های مشکل بینایی است

 

 نارسایی و عدم تکامل بینایی:

یکی دیگر از بیماری هایی که می توان برای نگاه کردن نوزاد به بالا بعد از ۴ ماهگی به آن مشکوک بود؛ ضعف بینایی است. این ضعف در اثر تکامل ناقص بینایی اتفاق می افتد. مشکلات بینایی معمولا در سنین پایین قابل درمان و یا کنترل هستند در صورتی که نوزاد دارای نشانه های زیر باشد باید به پزشک مراجعه کرد:

• انحراف مردمک یک یا هر دو چشم

• عدم توجه به رنگ های محیط

• عدم توانایی برای تشخیص چهره آشنا

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید