میزان رشد ، مراقبت و تغذیه در هفته شانزدهم نوزاد


تغذیه نوزاد در هفته شانزدهم, خواب نوزاد در هفته شانزدهم, نوزاد در 16 هفتگی

مراقبت از نوزاد شانزده هفته

 

رشد هفته به هفته کودک؛ مراحل هفته شانزدهم رشد کودک

نوزاد شما در هفته شانزدهم رشد کافی کرده و پیشرفت ذهنی و جسمی او کاملا مشهود است. شیرخواران در این بازه سنی بیشتر از دستان خود استفاده می کنند آنها می توانند اسباب بازی های خود را در دست بگیرند و یا به نشانه اعتراض گریه کنند. در ادامه به تفسیر نکات مربوط به هفته شانزدهم نوزادی می پردازیم.

میزان رشد نوزاد در هفته شانزدهم

نوزاد در هفته شانزدهم می تواند کارهای زیادی با دستانش انجام دهد، او توانایی حرکت یک اسباب بازی مانند جغجغه را بدست آورده. نوزاد ممکن است به موهای شما، اجسام رنگی یا درخشان حتی گوشواره یا گردنبند شما جذب شود حتی ممکن است آنها را بکشد بنابراین در این سن احتمال این وجود دارد که کودک هر جسمی را که می تواند بلند کند را به دهان ببرد، بنابراین والدین باید مراقب این مورد باشید.

 

در این سن سر به حالت ثبات رسیده و نوزاد می تواند سر و گردن خود را نگه دارد به گونه ای که در حالت نشسته می تواند سر خود را نگه دارد و در حال دراز کشیده می تواند روی شکم را بالا نگه دارد. توانایی غلت زدن از حالت دمر در نوزاد شانزده هفته دیده می شود همچنین او می داند که چگونه باید با پای خود ضربه بزند.

 

وضعیت خواب او به حالت کامل درآمده یعنی حدود هفت یا هشت بدون وقفه می خوابد و خیلی کم در طول شب بیدار می شود. در پایان چهارماهگی نوزاد به منظور ارتباط با اطرافیان می خندد، لبخند می زند و صدا در می آورد.

 

هوشیاری نوزاد در این هفته نسبت به گذشته ببیشتر شده، به عنوان مثال اگر توپی را در معرض دید او پرتاب کنید با چشم کاملا آن را دنبال می کند. 

وزن نوزاد به دو برابر وزن هنگام تولد رسیده ولی اگر این تغییر در نوزاد شما دیده نمی شود باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

رشد بینایی نوزاد در هفته شانزدهم

نوزاد شانزده هفته می تواند به راحتی اجسام را با چشم خود دنبال کند، البته خارج از محدوده دیدش نمی تواند اشیاء را دنبال کند. نوزاد با دنبال کردن اجسام؛ مفهوم شکل، اندازه، رنگ حتی تغییر زاویه دید با تغییر فاصله را یاد می گیرد.

 

یکی از راه های تقویت قوه بینایی نوزاد به این شکل است که؛ توپی را در ناحیه دید کودک پرتاب کنید تا فرزندتان آن را تماشا کند یا اسباب بازی ها را در دامنه دید او با سرعت کمی حرکت دهید و مشاهده کنید که چگونه با چشم آنها را دنبال می کند.

باید اشاره کرد دایره حرکات چشم گسترش می یابد همچنین حرکات چشم، هماهنگی سر و دستان و هماهنگی چشم ها به تدریج بهبود پیدا می کند.

 

 فعالیت در هفته شانزدهم, هفته شانزدهم نوزاد, هفته شانزدهم رشد نوزاد

تغذیه نوزاد در شانزده هفتگی

 

تغذیه نوزاد در هفته شانزدهم

بهتر است تغذیه نوزاد تا ۶ ماهگی شیرمادر یا شیر خشک باشد، اما ممکن است بنابر نظر پزشک طبق رشدی که نوزاد دارد، تغذیه جامد را زودتر آغاز کرد. قبل از اینکه تغذیه جامد را شروع کنید بهتر است از موضوع گردن گیری کامل نوزاد اطلاع پیدا کنید.

 

در صورتی که مادر قبل از بارداری شاغل بوده و در چهارماهگی قصد بازگشت به محیط کار خود را دارد، شاید به او پیشنهاد شود که از تغذیه جامد برای کودک خود استفاده کند، در هر صورت باید توجه کرد شیر مادر تنها غذایی است که می تواند تمام احتیاجات رشدی نوزاد را فراهم کند. برای شروع تغذیه دیگری ابتدا باید نوزاد را آماده کنید، برای این کار می توانید با استفاده از قاشق مقداری شیرخشک یا شیر مادر را به بچه دهید، با این تمرین می توانید عضلات دهانی او را برای تغذیه جامد تقویت کنید.

 

در هفته شانزدهم می توانید موضوع تغذیه جامد، غلات یا سرئال را مجدد بررسی کنید. اگر فرزند شما به خوبی شیر می خورد و رشد درستی دارد نیازی نیست که بحث تغذیه تکمیلی را آغاز کنید مگر اینکه تشخیص پزشک متخصص در غیر این صورت باشد.

 

اگر غذای کودک را خیلی زود آغاز کنید؛ ممکن است مشکلاتی برای کودک به همراه آورد، بعضی از شیرخواران با غذاهای جامد به مشکلات گوارشی مثل یبوست دچار می شوند. علائم آلرژی مانند؛ آبریزش بینی، بثورات پوستی و… نیز ممکن است اتفاق بیوفتد. در هر صورت باید قبل از شروع غذای کمکی با پزشک متخصص مشورت کرد چون بهترین غذای کودک در شش ماه اول زندگی شیرمادر یا شیرخشک است بعضی کودکان حتی در ۶ ماهگی نیز آماده دریافت غذای کمکی نیستند.

 

اولین غذایی که به کودک داده می شود با غلات غنی شده با آهن و شیر مادر یا شیر خشک ترکیب شده باشد، ممکن است نوزاد نسبت به این غذا واکنش نشان دهد. برخی نوزادان در هفته شانزدهم انقباضات دهانی خوبی دارند و برخی ممکن است هنوز آماده نباشند به این شکل که اگر قاشق را به دهان او بگذارید آن را به بیرون هل می دهد در این صورت بهتر است یک الی دو هفته دیگر نیز صبر کنید. سپس تغذیه جامد را مجددا تکرار کنید.

 

هفته شانزدهم رشد نوزاد, رشد نوزاد در هفته شانزدهم, بینایی نوزاد در هفته شانزدهم

خواب نوزاد در شانزده هفتگی

 

خواب نوزاد در هفته شانزدهم:

نوزاد در هفته شانزدهم تقریبا خواب کاملی دارد، در طول شب به ندرت یا خیلی کم بیدار می شود و می توانند بین ۷ الی ۸ ساعت بدون وقفه بخوابند. ممکن است نوزاد شانزده هفته ۲ بار در طول روز بعد از هر وعده شیر چرت بزند، نوزاد در این محدوده سنی باید روزانه ۱۴ تا ۱۶ ساعت بخوابد. خواب کلی نوزاد تحت تاثیر عوامل زیادی است برای مثال؛ فعالیت های او در طول روز، مقدار خوابی که در طول روز داشته، ساعت خواب و…

 

والدین بهتر است قبل از خواب در جهت داشتن خوابی خوب برای نوزاد از تکنیک های آرام سازی کنید. یکی از این تکنیک ها می تواند شامل ماساژ باشد، اگر این کار در ساعت خواب کودک باعث تحریک او می شود می توانید از موسیقی آرام و ملایم، خواندن آواز یا خواندن کتاب استفاده کنید.

 

در صورتی که از کتاب برای خواباندن نوزاد استفاده کنید می توانید توانایی، یادگیری و اطلاعات او را در این سن افزایش دهید، این نکته را مورد توجه قرار دهید که باید از کتاب های مناسب سن کودک استفاده کرد.

 

حس کنجکاوی که نوزاد در این بازه سنی دارد سبب می شود از خوابیدن مکرر خسته شود، او دوست دارد به چیزی اتکا کند و با دقت به اطراف نگاه کند. در صورتی که نگران وارد شدن آسیب به نوزاد در حین کنجکاوی هستید؛ نگرانی خود را کاهش دهید و مراقب او باشید. او نمی تواند به صورت کامل صاف بنشیند و به جلو یا پهلو خم می‌شود زیرا ماهیچه های نوزاد برای انجام این کار هنوز به میزان لازم قدرت کافی ندارند.

 

اگر نوزاد شما می خواست که صاف بنشیدند نگران نباشید زیرا بعد از مدتی خودش خسته می شود و با غر زدن یا خم کردن خودش به سمت جلو این کار را نشان می دهد. این موضوع یک تمرین برای نشستن در آینده است، اما باید کاملا مراقب او باشید که در این مورد به بدنش ضربه نخورد.

 

 خواب نوزاد در هفته شانزدهم, نوزاد در 16 هفتگی, شانزده هفتگی نوزاد

بازی نوزاد در هفته شانزدهم

 

بازی و فعالیت در هفته شانزدهم

از آنجایی که کودک می‌تواند مدت زمان بیشتری، سرش را نگاه دارد، می‌توانید با او بازی های مختلفی انجام دهید. یکی از این بازی ها استفاده از حباب‌های صابون است. حمام جای مناسبی برای انجام این بازی است؛ زیرا مقدار زیادی آب و صابون در حمام وجود دارد، البته باید در ابتدا مطمئن شوید که کودک به درستی روی صندلی جای گرفته و محلی که بر آن قرار دارد کاملا امن است، سپس حباب‌ها را در هوا پخش کنید تا کودک معلق شدن آنها را در هوا ببیند.

 

بعضی از حباب‌ها را در هوا بترکانید یا آنها را در دست کودک قرار دهید تا لمسش کند. آهنگ و موسیقی هم کودک را به هیجان می آورد. می‌توانید آهنگی بسازید و کلمات مامان و بابا را در آن بگنجانید و برای کودک بخوانید تا بشنود.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید