مصرف داروی دیفن هیدارمین برای نوزادان و کودکان


دادن دیفن هیدارمین به نوزاد,مصرف دیفن هیدارمین برای نوزاد,عوارض دیفن هیدارمین برای نوزاد

مصرف دیفن هیدارمین برای نوزادان و کودکان

 

متاسفانه یکی از اشتباهات رایج در بین والدین دادن خودسرانه دارو به نوزاد است. یکی از این داروها دیفن هیدارمین که اغلب برای سرماخوردگی به نوزاد می‌دهند. این داروها می‌تواند اختلالات جدی و مهمی برای کودکتان ایجاد کرده و خطر آفرین باشد. در این بخش از بیتوته به بررسی عوارض مصرف داروی دیفن هیدارمین برای نوزادان پرداخته‌ایم.

بررسی تاثیر دیفن هیدارمین در نوزادان و کودکان

بیماری های ویروسی که باعث شیوع بیماری های تنفسی و گوارشی می‌شود، بیماری های تنفسی با علائمی مانند آبریزش بینی،عطسه، سرفه، خارش حلق و ترشحات و بیماری های گوارشی به شکل اسهال خود را نشان می دهد، در نوزادان زیاد اتفاق می‌افتد. والدین برای درمان سرماخوردگی کودکانشان نباید خودسرانه دارو تجویز کنند.

 

متأسفانه مشاهده می‌شود که خانواده‌ها برای سرماخوردگی و خواباندن کودکی که بی‌قراری می‌کند از دیفن‌هیدرامین استفاده می‌کنند اما باید به عوارض جدی این داروها توجه داشته باشند، زیرا مصرف داروی دیفن هیدارمین می‌تواند موجب اختلال در یادگیری کودکان در آ‌ینده شود همچنین مواردی از مرگ ناگهانی به دلیل مصرف این داروها گزارش شده است.

 

استفاده از این دارو نیز باید تحت‌نظر پزشک متخصص انجام شود و خانواده‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشندکه این داروها بعضاً به صورت بدون نسخه در اختیار آنها قرار می‌گیرد، که توجه به هشدارهای دارویی در زمینه مصرف آنها جدی است. 

 

عوارض داروی دیفن هیدارمین برای نوزادان و کودکان

مصرف دیفن هیدارمین برای کودکان,داروی خواب آور نوزاد,عوارض دیفن هیدارمین برای کودکان

عوارض دیفن هیدارمین برای نوزادان

 

– اختلال در یادگیری

گاهی والدین خودسرانه شربت دیفن هیدرامین را به کودک خود می‌دهند. در صورتی که 100درصد ممنوع است و باید بدانند اگر به کودک زیر 6 ماه این شربت را بخورانند اختلال در یادگیری را برای کودک رقم می‌زنند. کودک زیر 6ماه با مصرف شربت دیفن هیدرامین در درسهایی مانند ریاضی و فیزیک در آینده دچار مشکل می‌شوند.

 

– غلیظ شدن و چسبندگی ترشحات راه هوایی

دیفن هیدرامین جزو داروهایی است که باعث غلیظ شدن و چسبندگی ترشحات راه هوایی در بچه های زیر دو سال می شود و به همین دلیل احتمال مرگ ناگهانی را در آنها افزایش می دهد،‌ پس بهتر است از مصرف خودسرانه آن برای نوزاد بپرهیزید و در مواقع اضطراری دوز لازم را زیر نظر پزشک دریافت کنید. مصرف داروی دیفن هیدارمین برای نوزاد می‌تواند عوارض تشنج را نیز به همراه داشته باشد.

 

– ضایعات مغزی

مصرف شربت هایی که خواب آلودگی را در کودک تشدید می‌کند بسیار خطرناک است و به هیچوجه نباید برای خواب کردن کودک از دارو و مواد خواب آور استفاده کنند. عوارضی مانند ضایعات مغزی حتی کوتاه مدت حاصل مصرف این داروهاست.

 

– مقاوم شدن بدن نوزاد به آنتی بیوتیک

زمانی که علائم سرماخوردگی مانند عطسه و… در کودکان وجود دارد و تا زمانی که ترشحات بینی شفاف است و تب شدیدی وجود ندارد. نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست.اما اگر در چنین شرایطی والدین آنتی بیوتیک به کودکان بدهند بنیه کودک ضعیف شده و مقاومت دفاعی او در آینده تضعیف می‌شود چرا که میکروبها نسبت به آنتی بیوتیک مقاوم شده و دارو اثر لازم خود را از دست می‌دهد.

دیفن هیدارمین,مصرف دیفن هیدارمین,عوارض دیفن هیدارمین

مصرف دیفن هیدارمین می‌تواند موجب اختلال در یادگیری کودکان در آ‌ینده شود

 

توصیه‌های مهم در مصرف داروی دیفن هیدارمین برای نوزادان و کودکان

• به طور کلی در باره مصرف خانواده داروهای آنتی‌هیستامین به خصوص آنهایی که از دوز دارویی قوی‌تری برخوردار هستند و علایم خواب‌‌آوری در آنها مشاهده می‌شود هشدارهایی وجود دارد و توصیه می‌شود که افراد زیر 5 سال اقدام به مصرف آنها نکنند.

 

• مصرف داروی دیفن‌هیدرامین برای کودکان زیر 6 ماه ممنوع است و توصیه می‌شود افراد زیر 2 سال قبل از مصرف این دارو با نظر پزشک استفاده کنند.

 

• والدین بهتر است چنانچه حال عمومی کودکشان بد و دچار بی قراری شد سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

 

• شیرخوارها اکثرا از یک تا چهار ماهگی دل درد دارند، با بغل کردن، تکان دادن آرام نوزاد و صدای سشوار و جاروبرقی می توانید دل درد نوزاد را بهبود بخشید.

 

گیاه بارهنگ جایگزین دیفن هیدرامین برای نوزاد و کودک

بارهنگ، اثر قابض و نرم کنندگی دارد و به عنوان تب‌بر، تصفیه کننده‌ی خون، آرام‌کننده و رافع تحریکات مجاری تنفسی و ادراری مطرح است همچنین بارهنگ در رفع ناراحتی‌های آسم آمفیزم، اسهال‌های ساده و صفراوی، خون‌ریزی‌های دستگاه گوارش، ورم مخاط دهان، درد دندان و حتی درد گوش، موثر است. بارهنگ همانند مصرف شربت دیفن هیدرامین برای نوزادان، استفاده می شود و با مالیدن آن بر روی لثه باعث التیام درد دندان و لثه نوزاد می شود.

 

گیاه بارهنگ برای نوزادان می تواند بر کاربردهای زیر مورد استفاده قرار بگیرد:

-درد دندان

-التیام زخم

-بهبود انواع سرفه

-جایگزین دیفن هیدرامین برای نوزاد

و …

 

• در کل این گیاه فوق العاده می تواند در مواردی که در متن گفته شد موثر باشد ولی باید نیم نگاهی به عوارض احتمالی مصرف آن برای نوزاد نیز داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. بنابر این بهتر است در این مورد با پزشک مشورت کنید.

 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید