علل وجود خون در مدفوع نوزاد + روش های درمانی


خون در مدفوع نوزاد,علل خون در مدفوع نوزاد,درمان خون در مدفوع نوزاد وجود خون در مدفوع نوزاداندلایل مختلفی دارد که باید بررسی شود
 
بدون شک، همه‌ی پدر و مادرانی که در مدفوع نوزاد خود خون مشاهده کرده‌اند در ابتدا وحشت‌زده شده‌اند. دلایل این مشکل از مسائل ساده تا حاد را در بر می‌گیرد؛ پاسخ آلرژیک و عفونت و گاهی حتی شیر مادر می‌توانند از دلایل ظهور خون در مدفوع باشند. این مقاله به معرفی مسائلی می‌پردازد که هر پدر و مادری باید در این باره بدانند.

گاهی اوقات، وجود خون در مدفوع نوزادان به دلیل مصرف برخی از غذاها می باشد. اما، در برخی موارد نیز ممکن است به دلیل عفونت و یا مشکلات مقعدی نوزاد باشد که در این مواقع می بایست برای بررسی دقیق تر به پزشک مراجعه کرد.

بنابراین هر گاه خون در مدفوع نوزادان مشاهده کردید، بهتر است دلیل آن را بررسی کنید. وجود مقدار کمی از ماده‌ی مخاطی در مدفوع نوزادان طبیعی است اما مقدار زیاد آن، به خصوص هنگامی که با خون همراه باشد باید بررسی گردد. چرا که می تواند ناشی از مشکلات گوارشی باشد یا از بروز عفونت خبر دهد.

علل وجود خون در مدفوع نوزاد :
1- یک علت شایع وجود خون در مدفوع نوزاد، پارگی جزئی مقعد است که به خاطر عبور مدفوع ایجاد می شود. مقدار کمی خون از شکاف مقعد به صورت خط قرمز در خارج از مدفوع دیده می شود.

2- علت دیگر وجود خون در مدفوع نوزادان، آلرژی غذایی است. آلرژن های اصلی عبارتند از محصولات شیر گاو و سویا.
3- سومین علت شایع: اگر نوک پستان مادر زخم باشد یا خونریزی داشته باشد، ممکن است کودک از خون مادر تغذیه کند و این خون در مدفوع او ظاهر شود.

4- گاهی پس از شروع مصرف قطره های ویتامین / فلوراید، خون یا مخاط در مدفوع نوزاد دیده می شود.

5- خون در مدفوع ممکن است به علت عفونت روده ای ناشی از یک مورد موقت عدم تحمل لاکتوز باشد.

6- انواع خاصی از اسهال عفونی می تواند باعث ایجاد خونریزی شدید در نوزادان شود؛ از جمله سالمونلا و C. Difficile. C. Difficile باکتری است که در روده رشد می کند؛ این سم باعث آسیب به مخاط و مدفوع خونی می شود.

 

  بیشتر بخوانید: بیماری اسهال در نوزادان و شیرخواران 

 

7- نوزادانی که شیر مادر می خورند کمتر این علائم را نشان می دهند زیرا شیر مادر مانع از رشد این باکتری ها می شود.

8- اشکال مختلف ورم مخاط روده بزرگ، گرفتگی عضلانی یا سایر اختلالات روده، علل دیگر می باشند.

 

خون در مدفوع نوزاد,علل خون در مدفوع نوزاد,درمان خون در مدفوع نوزاد اگر خون در مدفوع نوزاد باشد، باید با دکتر نوزاد صحبت کنید

 
در صورت وجود خون در مدفوع نوزاد نیاز به مراجعه به اورژانس است؟
اگر خون در مدفوع نوزاد باشد، باید با دکتر نوزاد صحبت کنید، اما مراجعه به اورژانس بستگی به شرایط فرزند شما دارد. اگر کودک خوشحال و به نظر سالم است، با پزشک تماس بگیرید. اگر کودک درد شکمی، خونریزی زیاد در مدفوع، اسهال، استفراغ و یا تب دارد، به اورژانس مراجعه کنید.

 درمان خون در مدفوع نوزاد:
نوع درمان کاملا به‌علت ایجاد مشکل بستگی دارد.

– پوست را می‌توان با افزودن شربت کارو به شیشه‌ی نوزاد و استفاده از شیاف طبی گلیسیرین یا روغن معدنی در مقعد، به‌منظور روان ساختن مسیر عبور مدفوع درمان نمود.

– استفاده از شیر خشک سویا یا دیگر شیر خشک‌های مخصوص، به درمان عدم تحمل لاکتوز یا شیر اضافی کمک خواهد کرد.

– عفونت، اسهال خونی یا مدفوع ژله‌ای مانند به ارزیابی پزشک و درمان با توجه به نتایج آزمایش نیاز دارد.

– در هم رفتگی روده نیازمند روند درمانی خاص یا جراحی است تا بتوان روده را به‌حالت اولیه بازگرداند. تأخیر در درمان این مشکل، نتایج جدی یا حتی مرگ را به‌همراه خواهد داشت.

هشدار در مورد وجود خون در مدفوع نوزاد:
مدفوع روان ژله‌ای مانند که دارای خون قرمز تیره باشد نشانه‌ای از درهم رفتگی روده به شمار می‌رود. اسهالی که بسیار خونی باشد نشان‌دهنده‌ی عفونت جدی است. اگر نوزاد بی‌توجه و بی‌حال شده است یا به‌نظر می‌آید که بدنش به آب نیاز دارد، همه‌ی این نشانه‌ها می‌توانند حاکی از وجود مشکلی در بدن باشند و به همین دلیل باید به پزشک مراجعه شود.

ooma.org

niniban.com

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید