علت و درمان سندروم قل ناپدید شده


سندرم قل ناپدید شده, سقط یک جنین در دوقلویی, از بین بردن یکی از جنین های دوقلو

سندرم ناپدید شدن دوقلو حالتی است که یکی از جفت ها ناپدید می شود

 

سندرم قل ناپدید شده چگونه تشخیص داده می شود و چه علل دارد؟

در برخی مواقع هنگامی که مادر بیش از یک جنین در رحم خود دارد یا در اصطلاح چند قلو باردار است ممکن است یک یا چند جفت از جنین ها ناپدید شوند که در اصطلاح به آن سندرم ناپدید شدن دوقلو یا سندرم قل ناپدید شده می گویند. در این مقاله به صورت کامل درباره این اختلال صحبت خواهیم کرد. همراه ما باشید.

سندرم ناپدید شدن دو قلو ( به انگلیسی : vanishing twin syndrome ) به حالتی اشاره دارد که شخص باردار در ابتدا 2 یا چند قل جنین در رحم خود دارد اما تا زمان فرا رسیدن تولد جنین از این تعداد کاسته شده و به اصطلاح جنینی سقط شود.

 

هنگامی که به نظر می رسد بیش از یک جنین در رحم شما در حال رشد است ، ممکن است به شما گفته شود که دوقلو دارید یا ممکن است بیش از 2 قلو داشته باشید.

با این حال در اواخر دوران بارداری ، یکی از جنین ها یا چند جنین ممکن است دیگر تشخیص داده نشود. جنینی که به طور کامل رشد نمی کند و قبل از تولد به شکل ناخواسته سقط می شود ، سندرم ناپدید شدن دوقلو می گویند.

 

پزشکان تا زمانی که اولتراسوند به وجود نیامده بود نمی توانستند تا قبل از به دنیا امدن نوزاد متوجه تعداد دفعات ناپدید شدن نوزادان شوند اما با پیشرفت تکنولوژی امروزه مادران نیز می توانند متوجه رشد جنین در رحم خود شوند و از این رو ناپدید شدن دو قلو بیشتر از قبل تشخیص داده می شود.

 

در واقع پس از ناپدید شدن دوقو در حال رشد ، بافت جنین توسط نوزاد و مادرش جذب می شود به همین دلیل به این اختلال ناپدید شدن دو قلو می گویند.

نکته قابل توجه ای که در این باره وجود دارد این است که دو قلوی ناپدید شده میتواند باعث ایجاد احساس سردرگمی، اضطراب و اندوه در افراد شود که به ان ها گفته شده حاملگی چند قلو هستند.

 

ناپدید شدن دو قلو و دو قلو انگلی 

سندروم ناپدید شدن دو قلو با آن چیزی که به آن دو قلو انگلی گفته می شود مرتبط است اما تفاوت هایی نیز دارند. در دو قلوی انگلی ، دو جنین با هم رشد می کنند اما از یک دیگر جدا نمی شوند و همانطور که به یکدگیر چسبیده اند ، رشد یکی از جنین ها متوقف می شود مانند سندرم ناپدید شدن دو قلو در هردوی این موقعیت ها ممکن است نوزاد با بافتی اضافه از قل دیگر (که رشد نکرده است) متولد شود و به آن متصل باشد.

 

نتایج تحقیقات و پژوهش سندرم ناپدید شدن دو قلو

 

سندرم قل ناپدید شده, سقط یک جنین در دوقلویی, از بین بردن یکی از جنین های دوقلو

در سندرم ناپدید شدن دوقلو ، جفت ناپدید شده جذب دیواره رحم مادر می شود

 

آمار به دست آمده از سندرم دوقلوی ناپدید شده متاسفانه آمار دقیق و متکی به یک بازه زمانی مناسب نیست ، عمده ترین دلیل آن نیز عدم پیشرفت تکنولوژی اولتراسوند می باشد چرا که این تکنولوژی نسبتا جدید است.

 

علاوه بر این مورد ناپدید شدن دوقلو می تواند قبل از اولین اولتراسوند اتفاق بیوفتد که معمولا در هفته 12 بارداری اتفاق می افتد مگر اینکه بارداری پر خطر در نظر گرفته شود. (بارداری پر خطر حالتی است که ناپدید شدن دوقلو را پزشکان و والدین تشخیص ندهند.

 

یکی از مطالعات معتبری که بر روی این اختلال انجام شده است ، نشان می دهد که احتمال سندرم ناپدید شدن دوقلو در لقاح های طبیعی بیشتر از لقاح های مصنوعی است. همین مطالعه همچنین نشان می دهد به طور تخمین 18.2 درصد از چندقولو هایی که بدون درمان بارداری شکل می گیرند ، یک قل ان ها در حال ناپدید شدن هستند. برخی از محققان این عدد را بیشتر می دانند به طوری که در برخی ازمایش ها این عدد به 30 درصد نیز رسیده است.

 

نکته: از دست دادن دو قلو در اواخر بارداری ، سندرم ناپدید شدن جنین تعریف نمی شود. در واقع این نوع از دست دادن جنین ، سقط جنین دیررس گفته میشود. عوامل و آمار به دست آمده از سقط جنین دیررس بسیار متفاوت با سندرم ناپدید شدن دو قلو.

 

علائم و نشانه های ناپدید شدن دو قلو چیست؟

 

علایم سندروم ناپدید شدن دو قلو, علت رشد نکردن یکی از دوقلوها, تشخیص سندروم ناپدید شدن دو قلو

خونریزی و گرفتگی از جمله شایع ترین علامت سندرم ناپدید شدن دوقلو است

 

برخی از علائم در بارداری وجود دارد که نشان دهنده سندرم ناپدید شدن دوقلو هستند. با این وجود به خاطر داشته باشید ، این علائم مطمئنا به دلیل ناپدید شدن دو قلو نیستند چرا که علائم بارداری برای اشخاص مختلف اند. همچنین به خاطر داشته باشید علائمی که در نوسان هستند یا از بین می روند نیز عمدتا دلیل برای نگرانی ندارند اما با این وجود باز هم مشورت با پزشک پیشنهاد می شود.

 

گرفتگی و خونریزی 

لکه بینی سبک که به آن خونریزی لانه گزینی می گویند در بسیاری از بارداری های سالم نیز رخ می دهد اما چیزی که مهم است این است که اگر شما حامل چند قلو هستید سپس علائم گرفتگی و مقداری خون ریزی را تجربه می کنید ، این امکان وجود دارد که رشد یکی از جنین ها متوقف شده باشد.

 

سطوح غیر طبیعی HCG

گنادوتروپین جفتی انسانی که به ان HCG نیز گفته می شود، هرمونی است که برای تشخیص باردار بودن شما ازمایش می شود. اگر باردار باشید به خصوص اگر چند قلو باردار باشید پزشک سطح HCG شما را کنترل می کند تا مطمئن شود انطور که باید بالا می رود. سطح HCG از بالا شروع می شود اگر سپس فلات وجود داشته باشد این می تواند نشان دهنده رشد یک جنین باشد.

 

علت سندرم ناپدید شدن دو قلو چیست؟

 

سندروم قل ناپدید شده, تشخیص سندروم قل ناپدید شده, سندروم ناپدید شدن دو قلو

اگر جنین نتواند به مقدار لازم از DNA نسخه کپی ایجاد کند سقط می شود

 

ناپدید شدن دو قلو ارتباطی به سبک زندگی مادر ندارد بر اساس انچه در مورد این وضعیت به دست امده است ، ناپدید شدن دوقلو ها به همان دلیل سقط جنین زودرس رخ می دهد یعنی چیزی به نام ناهنجازی کروموزومی.

 

زمانی که لقاح شکل می گیرد و سلول جنین شروع به رشد در رحم مادر می کند ، DNA او تکثیر می شود به طوری که در هر ثانیه چندین نسخه کپی از DNA ساخته می شود. در این فراید کروموزوم می تواند تغییر کنید و حتی ممکن است از سلول خارج شود.

 

بنابراین اگر جنین در فرایند تکثیر DNA به مشکل خورده و نتواند ان طور که باید از ان نسخه ایجاد کند سقط می شود.

هنگامی که شما دو قلو یا چند قلو باردار هستید ، به دلیل اینکه مجموعه های متعدد DNA مستقل از یکدیگر ایجاد می شوند ، یک جنین در صورتی که سقط شود تاثیری بر فرایند رشد دیگر نخواهد داشت.

 

سندرم ناپدید شدن دو قلو چگونه تشخیص داده می شود؟

سندرم ناپدید شدن دو قلو در جلسات سونوگرافی مشخص می شود. معمولا سونوگرافی بین هفته های 8 تا 12 بارداری انجام می شود. در این مدت هنگامی که برای اولین بار سونوگرافی انجام می دهید، پزشک می تواند تشخیص دهد که بیش از 1 ضربان در صفحه اولتراسوند نمایش داده می شود.

 

در صورتیکه در جلسات بعدی سونوگرافی پزشک با اطلاعات به دست امده از اولتراسوند متوجه شود که یک جنین یا کیسه جنین نمایش داده نمی شود، ممکن است تشخیص داده شد که دوقلو ناپدید شده است.

 

توجه داشته باشید در برخی مواقع ممکن است تا هنگام تولد نوزاد ناپدید شدن نوزاد تشخیص داده نشود و زمانی که یک از جنین ها متولد می شود بافت هایی از جنین دیگر روی ان وجود داشته باشند.

 

سندرم دو قلو ناپدید شده چگونه درمان می شود؟

 

علائم سقط یکی از دوقلوها, سندرم ناپدید شدن دوقلو, سندروم قل ناپدید شده, تشخیص سندروم قل ناپدید شده

راههای درمان سندروم قل ناپدید شده  

 

اگر زمانی که دو قلو حامله هستید در سه ماهه اول تشخیص داده شود یکی از جفت ها سقط شده است راه درمان پزشکی کمی وجود خواهد داشت. در واقع دوقولیی که رشدش متوقف می شود به توسط قل دیگر و مادر جذب می شود.

هنگامی که نوزاد خود را به دنیا اوردید ممکن است نشانه هایی از جفت دیگر در او باقی مانده باشد. زمانی که یک جفت ناپدید می شود بارداری شما دقیقا حالتی شبه به حاملگی یک جنین دارد.

 

توجه داشته باشید ناپدید شدن دو قلو می تواند خطر افزایش وزن کم برای جنین دیگری داشته باشد همچنین خطر زایمان زودرس نیز برای جنین باقی مانده وجود خواهد داشت.

اگر در اواخر دوران بارداری یکی از جنین های خود را از دست بدهید ممکن است بارداری شما در معرض خطر قرار گرفته و نیازمند آزمایش و نظارت بیشتر باشد. در برخی از مطالعات اثبات شده است که خطر فلج مغزی برای جنینی که هنوز حامله هستید وجود دارد.

 

مقابله با سندرم ناپدید شدن دو قلو

هیجان ، اضطراب و استرس اوایل بارداری به خودی خود گیج کننده است و در صورتی که مادر متوجه چنین پدیده ای شود می تواند برای او خطرناک باشد و او را به شدت بترساند چه بسا غم و اندوه طولانی مدت گریبان گیر او باشد.

ناپدید شدن دوقلو علاوه بر اینکه غم انگیز است ، گیج کننده نیز است زیرا با اینکه جنین شما سقط شده است اما باز هم باردارید.

 

مطمئن باشید که می توانید تجربیات و احساسات خود را با شریک زندگی یا اشخاص نزدیک که به ان ها اعتماد دارید به اشتراک بگذارید تا بتوانید با سندرم دو قلوی ناپدید شده مقابله کنید. 

با این وجود این راه کارها را نیز در نظر داشته باشید : 

• احساسات خود را با کسی که تجربه مشابه آن را دارد به اشتراک بگذارید. سقط جنین بسیار شایع تر از چیزی است که ما فکر می کنیم ، اگر درمورد تجربه خودتان صادق باشید می تواند افراد مشابه زیادی را پیدا کنید و با ان ها صحبت کنید.

 

• از خودتان مراقبت کنید. توجه داشته باشید که هنوز یک جنین باردار هستید بنابراین هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی خودتان را در شرایط سخت قرار ندهید و از شریک زندگیتان کمک بگیرید.

 

• فهرستی از چیزهایی که احساس امینت و آرامش را در شما القا می کند تهیه کنید و به مدت 14 روز برای آن زمان اختصاص دهید.

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید