شیر مادر از چاقی کودک جلوگیری می کند


 

 

شیر مادر از چاقی کودک جلوگیری می کند

 

«استراتژی جهانی تغذیه شیرخواران و کودکان خردسال» تغذیه انحصاری شیرخواران با شیر مادر را در ۶ ماه اول به عموم توصیه می کند. برای اینکه بتوانید در مورد ارزش شیر مادر آگاهی رسانی و مادران را تشویق کنید که به کودک خود شیر مصنوعی ندهند، لازم است اطلاعاتی در مورد مقایسه موادمغذی شیر مادر و دیگر شیرها در اختیار آنها قرار دهید.

 

از آنجا که کودکانی که منحصرا از شیر مادر تغذیه می کنند، از معضل چاقی و بیماری های ناشی از آن در امان هستند و در بزرگسالی کمتر با چاقی دست به گریبان خواهند بود، مادران با داشتن این اطلاعات و شیردهی اصولی می توانند کودکان خود را در برابر بیماری های مختلف بیمه کنند. برای اینکه ترکیب شیر مصنوعی را درک کنیم، لازم است تفاوت های بین شیرهای دام و شیر مادر و چگونگی اصلاح شیرهای دام برای تبدیل شدن به شیر مصنوعی (فرمولا) را بدانیم.

 

نمودارهای مختلفی وجود دارند که موادمغذی شیر مادر را با شیر تازه گاو و بز مقایسه می کنند. همه شیرها حاوی چربی برای تامین انرژی، پروتئین برای رشد و قند شیر به نام لاکتوز برای تامین انرژی هستند.

 

شیرهای دام، نسبت به شیر مادر پروتئین بیشتری دارند و دفع این مقادیر زیاد پروتئین برای کلیه های تکامل نیافته شیرخوار بسیار دشوار است.

 

شیرمادر همچنین حاوی اسیدهای چرب ضروری موردنیاز برای رشد مغز، چشم و سلامت عروق خونی است. این اسیدهای چرب در شیرهای دام وجود ندارد ولی ممکن است به شیر مصنوعی اضافه شده باشد.

 

کیفیت پروتئین همانند کمیت آن در شیرهای مختلف متفاوت است. درست است که مقدار پروتئین شیر گاو برای تولید شیر مصنوعی قابل اصلاح است اما کیفیت پروتئین ها غیرقابل تغییر است. پروتئین موجود در شیر گاو ۸۰ درصد کازئین دارد که هضم آن بسیار دشوار است ولی شیر مادر فقط ۳۵ درصد کازئین دارد و بقیه پروتئین های ضدعفونت (پروتئین WHEY) هستند.

 

پروتئین کازئین دلمه می شود و هضم را دچار اختلال می کند بنابراین مقدار زیاد آن که در شیر گاو وجود دارد، معده کودک را دچار آسیب می کند چون در معده شیرخوار به صورت لایه ای ضخیم و غیرقابل هضم دلمه می شود.

 

پروتئین شیر انسانی بیشتر از نوع WHEY و ضدعفونت است و از شیرخوار در مقابل عفونت ها محافظت می کند.

 

کودکانی که با شیر مصنوعی تغذیه می شوند، ممکن است نسبت به پروتئین های شیرگاو عدم تحمل پیدا کنند و حتی وقتی با شیرهای حاوی پروتئین?های مختلف تغذیه می شوند، اسهال، درد شکم، بثورات جلدی و علایم دیگر نشان دهند.

 

منبع:روزنامه سلامتمنبع : بیتوته

بیشتر بخوانید