زور زدن نوزاد به چه دلایلی می باشد؟


زور زدن نوزاد,علت زور زدن نوزاد,دلدرد و زور زدن نوزاد

زور زدن کودک می تواند دلایل بسیاری داشته باشد

 

زور زدن نوزاد می تواند دلایل متعددی داشته باشد که از جمله مهمترین دلایل آن می توان به عدم توانایی در دفع گازهای شکمی اشاره نمود.

زور زدن نوزاد

زور زدن نوزاد از جمله مواردی است که به یک معضل در کودکان تبدیل شده و فکر بسیاری از پدران و مادران را به خود مشغول کرده است. زور زدن نوزاد از جمله معضلاتی است که بسیاری از کودکان به آن مبتلا هستند.

 

زور زدن کودک می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که از جمله مهمترین دلایل آن می توان به اختلالاتی اشاره کرد که در ذهن یک کودک به وجود می آید. توجه داشته باشید که تنها مشکل زور زدن نخواهد بود چرا که این زور زدن به همراه دل درد شدید می باشد و معمولا شب هنگام کودک دچار آن خواهد شد. این زور زدن در هنگام خواب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که حتما باید با آنها آشنایی داشته و نسبت به کنترل آن اقدام نمایید.

 

معمولا کودکان در سنین 2 الی 5 سالگی از این مشکل رنج می برند و از جمله دلایل زور زدن نوزاد می توان به: شلوغ بودن فضای اتاق نوزاد، نوع تغذیه مادر، مقدار شیر زیاد مادر، درد های کولیکی نوزاد، شیر دادن مکرر نوزاد و … اشاره نمود. به دلیل اینکه زور زدن نوزاد امری طبیعی است اما باید حتما به آن توجه داشته و تمامی پیشگیری های لازم را انجام دهید. بیشترین درد را کودکتان بین ساعات 5 الی 11 خواهد داشت.

 

زور زدن نوزاد,علت زور زدن نوزاد,دلایل زور زدن نوزاد

از جمله دلایل زور زدن نوزاد می توان به شلوغ بودن فضای اتاق نوزاد اشاره نمود

مهم ترین دلیل زور زدن نوزاد
زور زدن نوزاد می تواند دلایل متعددی داشته باشد که از جمله مهمترین دلایل آن می توان به عدم توانایی در دفع گازهای شکمی اشاره نمود. در روده تمامی کودکان به صورت طبیعی گاز تولید می شود و این گاز باید از طریق آروغ زدن و یا از مقعد دفع شوند و باقی ماندن گاز در درون روده ها عوارض خواهد داشت. برخی از کودکان برای دفع کردن این گازها در هنگام دفع مدفوع زیاد زور می زنند و یا برای دفع آن از راه مقعد به خود فشار می آورند. در صورتی که کودک بتواند با زور زدن این گازها را دفع نماید هیچگونه درد شکمی نخواهد داشت و درد شکمی وی زمانی پدید خواهد آمد که در هنگام خواب این گازها دفع شوند که در این صورت بی شک همراه با درد شکم نوزاد خواهد بود و به یکباره و مانند یک حمله خواهد بود. درد هایی که از این طریق پدید می آیند را درد های کولیکی یا قولنجی می نامند.

 

علائم درد شکمی نوزاد
همانطور که در بخش قبل به آن اشاره شد زور زدن نوزاد زمانی سبب بروز درد خواهد شد که این اتفاق در شب هنگام بیفتد. در طول روز تشخیص درد شکمی نوزاد امکان پذیر نخواهد بود و هنگام خواب و بیداری می توانید شاهد زور زدن کودک باشید. بین ساعت های 5 الی 11 شب حمله درد آغاز خواهد شد و جهت پی بردن به درد نوزاد خود می توانید به حالات وی توجه داشته باشید چرا که در صورت وجود درد، صورت فرزندتان برافروخته و قرمز خواهد شد و در اطراف دهانش شاهد رنگ پریدگی خواهید بود.

 

کودک شکم خود را سفت کرده و پاهایش را بر روی شکم خود جمع خواهد کرد و دست های خود را نیز بر هم فشار خواهد داد. بی شک درد شکم کودک در حدی خواهد بود که شیون او بالا خواهد گرفت و ممکن است بین 2 دقیقه الی یک ساعت این درد ادامه پیدا کند. می توانید صدای عبور گاز در روده های نوزاد را نیز با نزدیک شدن گوش هایتان به شکمش بشنوید و در صورتی که گاز به همراه دفع مدفوع خارج شود این درد از بین خواهد رفت.

 

زور زدن نوزاد,مهم ترین دلیل زور زدن نوزاد,دلدرد و زور زدن نوزاد

 معمولا بین ساعات 5 الی 11 شب دلدرد نوزاد آغاز خواهد شد

شیر دادن مکرر به نوزاد از جمله علل زور زدن کودک
از جمله دلایلی که سبب زور زدن نوزاد خواهد شد می توان شیر دادن دم به دم به کودک دانست. بسیاری از مادر ها تصور می کنند که کودک با خوردن شیر آرام خواهد گرفت و در صورت مشاهده گریه کودک سریعا به وی شیر می دهند اما به دلیل اینکه کودک نمی تواند مک قوی بزند مقداری هوا نیز وارد روده هایش شده و سبب ایجاد درد در روده هایش خواهد شد.

 

در طول روز به نوزادان باید 8 الی 12 بار شیر داده شود و به خصوص برای کودکانی که از طریق سزارین متولد شده اند باید این دوره رعایت شود. پس از اینکه کودک یک ماهه شد شیر دادن به وی باید در 6 الی 8 نوبت انجام شود. در صورت شیر دادن به کودک 1 الی 4 ساعت نیاز به شیر دادن دوباره نخواهد بود و در اثر شیر دادن سریعتر مسبب وارد شدن هوا به روده های کودک خواهید شد.

 

تاثیر مقدار شیر مادر بر زور زدن نوزاد
مقدار شیر مادر از جمله موارد تاثیر گذار بر درد کودک خواهد بود که در این رابطه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

در صورت کم بودن شیر مادر: مادرانی که کودک خود را از روش سزارین به دنیا می آورند مقدار شیر کمتری خواهند داشت و یا حتی شیر از آنها ترشح نمی شود و این مادران باید حتما شیوه صحیح شیر دادن به نوزاد را فراگرفته و بتوانند کودک خود را قوی تر نمایند چرا که در این صورت کودک گرسنه بوده و دائما هوا وارد روده هایش خواهد شد و نتیجه آن درد شکم خواهد بود. در صورتی که مادر بداند چگونه باید شیر خود را افزایش دهد مانع از وارد شدن هوا به داخل روده هایش خواهند شد.

در صورت زیاد بودن شیر مادر: در صورتی که شیر مادر زیاد باشد دارای آب و ماده ی لاکتوز زیادی خواهد بود و در این صورت دهان کودک مملو از شیر شده و به همراه شیر مقداری هوا نیز وارد روده های او خواهد شد و در نتیجه گاز در روده های وی انباشته شده و سبب ایجاد درد خواهد شد. جهت پیشگیری مادر می تواند مقداری از شیر خود را دوشیده و سپس به نوزاد خود شیر دهد.

 

زور زدن نوزاد,دلیل زور زدن نوزاد,دلدرد و زور زدن نوزاد

 مقدار شیر مادر از جمله موارد تاثیر گذار بر زور زدن نوزاد و دل درد آن خواهد بود

 
تاثیر تغذیه مادر بر درد روده نوزاد
یکی از دلایل زور زدن نوزاد را می توان تغذیه مادر دانست چرا که نوع تغذیه مادر تاثیر مستقیم بر میزان گاز روده های کودک خواهد گذاشت. در صورتی که مادر کلم، سبزیجات، غذاهای دریایی و کوهی مصرف نماید سبب پیدایش گاز در روده های کودک خواهد شد و در صورتی که مادر میوه جاتی که حالت اسیدی دارند و یا غذاهای ترش مصرف نماید و همچنین در صورت استفاده زیاد از شیر گاو و لبنیات، کودک به شیر گاو حساسیت پیدا کرده و مقدار گاز روده های او افزایش خواهد یافت. به همین دلیل در صورتی که مادر این غذاها را میل می نماید و شاهد زور زدن نوزاد خود می باشد باید آنها را به مدت 3 الی 4 ماه از برنامه غذایی خود حذف کند.

 

زور زدن نوزاد,علت زور زدن نوزاد,دلیل زور زدن نوزاد

 یکی از دلایل زور زدن نوزاد را می توان تغذیه مادر دانست

 

در صورت مشاهده زور نوزاد چکار کنیم؟
جهت پیشگیری از درد شکم کودک، مادر باید پس از شیر دادن و در حین آن کودک را بغل نماید تا هوایی که وارد روده هایش شده خارج شود و در صورتی که گاز خارج نشود مادر باید بدن وی را ماساژ دهد و خم کردن پاهای نوزاد روی شکم بر خارج شدن گاز کمک خواهد کرد. باز کردن پاهای نوزاد و قرار دادن آن به صورت دمر بر روی پاهای مادر نیز می تواند سبب خارج شدن راحت تر گاز از معده کودک شده و آرامش را به وی هدیه دهد. طبق بررسی های انجام شده در صورتی که صدای ماشین لباسشویی و جاروبرقی و… نیز ایجاد شود سبب نارس بودن سیستم عصبی کودک شده و در نتیجه سبب کاهش درد و یا حتی فراموشی آن خواهد شد.

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید