رتینوپاتی در نوزادان نارس


رتینوپاتی,رتینوپاتی نارسی,عوامل دخیل در رتینوپاتی

رتینوپاتی در نوزادان نارس سبب کوری می شود

 

رتینوپاتی (مشکلات شبکیه) در نوزادان نارس

رتینوپاتی نارسی یا ROP از شایعترین علل کوری قابل پیشگیری در نوزادان است.

رتینوپاتی (مشکلات شبکیه) در نوزادان نارس (Retinopathy of Prematurity – ROP) که به آن Retrolental Fibroplasia نیز گفته می شود می تواند سبب کوری شود.

 

این بیماری در گذشته ناشی از استفاده از مقادیر زیاد اکسیژن در دستگاه هایی بود که نوزادان نارس در آنها نگهداری می شدند ولی امروزه با پیشرفت در روش های نگهداری از نوزادان نارس، بروز این بیماری کمتر شده است.

 

عواملی که نوزاد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به رتینوپاتی قرار می دهند کم بودن وزن هنگام تولد (کمتر از 1.5 کیلوگرم) و زایمان زودرس (هفته 26 تا 28) هستند. در کودکان نارس رشد و تکامل عروق خونی شبکیه دچار اشکال بوده و عروق خونی غیر طبیعی شروع به رشد می کنند. مشکل رشد عروق غیر طبیعی که به آن نئوواسکولاریزاسیون نیز می گویند این است که اکسیژن کافی به شبکیه نمی رسانند.

 

رتینوپاتی در نوزادان نارس بسته به شدت بیماری به 5 درجه تقسیم می شود. پیشرفت بیماری به درجات آخر می تواند سبب ایجاد زخم در شبکیه و عوارضی نظیر جدا شدگی شبکیه، خونریزی زجاجیه، انحراف چشم، و تنبلی چشم شود. بسیاری از نوزادان مبتلا به رتینوپاتی دچار نزدیک بینی خواهند شد.

 

رتینوپاتی,وامل دخیل در رتینوپاتی,رتینوپاتی چیست

یکی از علل رتینوپاتی نوزاد نارس، نارسی نوزاد می باشد

 

علت رتینوپاتی نوزاد نارس چیست؟

1. کم بودن وزن هنگام تولد (وزن کمتراز2کیلوگرم) همراه با وجود مشکلی در سلامتی نوزاد پس از تولد که منجر به بستری شدن وی در بخش مراقبت های ویژه نوزادان گردد.

 

2. نارسی (تولدقبل از هفته 37 بارداری)

 

3. نیاز به اکسیژن در هفته اول پس از تولد

 

4. وجود مشکلی در سلامتی نوزاد بلافاصله پس از تولد

 

تشخیص  رتینوپاتی در نوزادان نارس

بیماری رتینوپاتی,رتینوپاتی نوزاد نارس,ابتلا به رتینوپاتی

عواملی که نوزاد را در معرض ابتلا به رتینوپاتی قرار می دهند زایمان زودرس می باشد

 

• کلیه نوزادانی که با سن داخل رحمی کمتر از 32 هفته متولد می شوند، حتی بدون مشکلات تنفسی، حداقل یک بار درهفته چهارم زندگی نیاز به معاینه توسط چشم پزشک را دارند.

 

• کلیه نوزادان نارس کمتر از 37 هفته که مشکلات تنفسی و ریوی داشته اند، باید در هفته  3 و 4 بعد از تولد، معاینه دقیق چشم پزشکی شوند.

 

• کلیه نوزادان کم وزن (زیر 2 کیلوگرم) بدون درنظرگرفتن سن داخل رحمی در صورتی که نیاز به بستری شدن در ICU نوزادان داشته اند، نیاز به معاینه چشم دارند. صرف نظر از اینکه این کودکان به درمان نیاز داشته باشند یا خیر، مجدد در فواصلی که چشم پزشک مشخص می کند، بایستی تحت معاینه قرار گیرند.

 

 درمان رتینوپاتی در نوزادان نارس

ابتلا به رتینوپاتی،رتینوپاتی در نوزادان نارس

 درمان رتینوپاتی (مشکلات شبکیه) در نوزادان نارس

 

بعضی از کودکانی که بیماریشان در حد درجه 1 یا 2 است بدون درمان بهبود می یابند. در موارد دیگر، در صورتی که بیمار علائم بیماری درجه 3 یا بالاتر را نشان دهد درمان لازم است. برای جلوگیری از انتشار عروق غیر طبیعی ممکن است مناطقی از شبکیه را با روشی بنام کرایوتراپی درمان کنند. در این روش قسمت هایی از شبکیه منجمد می شود.

 

درمان با لیزر (در موارد کمتری) و کرایوتراپی را می توان برای درمان خون ریزی زجاجیه یا پرولیفراسیون شدید و پیشرونده عروقی به کاربرد. جراحی برای جدا شدگی شبکیه توصیه می شود. مراحل خفیف تر ROP در اکثر بیماران به طور خود به خودی و بدون ایجاد اختلال بینایی بهبود پیدا می کنند.

 

منبع:

noorvision.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید