بررسی خواص و مضرات بیسکویت برای کودکان


بیسکویت برای کودکان,بهترین بیسکویت برای کودکان,فواید بیسکویت برای کودکان

بیسکویت برای کودکان یک میان وعده پرطرفدار است

 

مصرف بیسکوییت برای کودکان

بیسکویت یک میان وعده پرطرفدار در سرتاسر جهان است. بیسکویت برای کودکان یک منبع غذایی پرکالری است که در کنار فوایدی که دارد گاهی میتواند بسیار مضر باشد. 

بیسکوییت چیست؟

یکی از قدیمی ترین و پرطرفدار ترین خوراکی های موجود در سراسر دنیا، خانواده ی بیسکوییت ها هستند، این خوراکی ها از دو سه قرن پیش تولید می شده اند و از همان زمان نیز مورد استقبال مردم در سراسر دنیا قرار گرفتند.

 

بیسکویت یکی از مهم ترین فرآورده های آرد است که به علت سهولت تهیه و نگه داری و مصرف، تولید آن رواج زیادی دارد. یکی از خاصیت های خوب بیسکویت، ماندگاری بالای آن است. 

 

بیسکویت از موادی چون آرد گندم، شکر، تخم مرغ، روغن جامد، شیر و برخی افزودنی های دیگر تهیه می شود. بیش تر بیسکویت ها پرکالری هستند و در صد گرم آن ها 330 کیلو کالری انرژی نهفته است. البته این میزان در بیسکویت های کرم دار و شکلاتی بیش تر است. با وجود این که برخی از مادران، از بیسکویت به عنوان میان وعده کودکان خود استفاده می کنند، بهتر است در این مقاله از بیتوته بیش تر با انواع این ماده غذایی آشنا شویم.

 

خطر بیسکویت برای نوزادان

 

خواص بیسکویت برای کودکان,مضرات بیسکویت برای کودکان,عوارض بیسکویت برای کودکان

مصرف بیسکویت برای کودکان زیر 7 ماه خطرناک است

 

یکی از رفتارهای نادرست مادران خوراندن چای با بیسکوییت به کودکان 4- 3 ماهه است. تمامی کودکان از 7- 0 ماهگی تنها می توانند از شیر مادر استفاده کنند و نباید با خوراندن آب قند، چای، سوپ یا حتی آبمیوه آنها را با سوء تغذیه مواجه کرد. چای موجب ایجاد کم خونی در کودکان می شود و بیسکوییت نیز پس از سبوسگیری عاری از ویتامین های مورد نیاز برای رشد نوزادان خواهد بود.

 

بیسکوییت باترکیبات آرد گندم نباید به کودکان کمتر از 7 ماه داده شود، عوارض مصرف این خوراکی برای کودکان 4- 3 ماهه می تواند به شکل آلرژی به گندم و اسهال های مزمن خودنمایی کند.

 

می توانید  از 9 ماهگی به کودکتان بیسکویت را به عنوان غذای کمکی بدهید. زمانی که نوزاد نزدیک 8 ماهگی اش شده است می توانید بیسکویت را نرم کنید و آن را در فرنی و شیر به او بدهید. از 8 ماه به بعد اگر نوزاد برای خوردن بیسکویت اذیت نمی شود، تکه های ریز بیسکویت را می توانید به نوزاد خود بدهید.

 

فواید بیسکویت برای کودکان

 

فواید بیسکویت برای کودکان,عوارض بیسکویت برای کودکان,بیسکویت مخصوص کودکان

بیسکویت برای کودکان بدغذا مفید است

 

یکی از انواع مواد غذایی که کودکان بخصوص از سنین 2 سال به بالا دوست دارند استفاده نمایند، انواع بیسکویت‌ها می‌باشد. علت اصلی که کودکان کوچک‌تر تمایل به مصرف بیسکویت دارند، آن است که می‌توانند به راحتی و مستقل آن را در دست خود بگیرند و بخورند.

 

در واقع می‌توان از بیسکویت‌ها به عنوان مواد غذایی انگشتی (Finger Food) نام برد که برای بسیاری از کودکان بد غذا می‌توان از آنها به عنوان تامین‌کننده انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن‌شان استفاده کرد.

 

از دیدگاه متخصصان تغذیه، بیسکویت‌ها به دلیل این که تامین‌کننده انرژی مورد نیاز بدن کودک می‌باشد به خصوص برای کودکانی که به مقدار کافی غذا در طی روز استفاده نمی‌کنند، می‌تواند به عنوان یک منبع غذایی مناسب برای تامین انرژی بدن کودک مطرح باشند.

 

بیسکوییت به دلیل داشتن آرد، مخصوصا اگر با آرد سبوسدار تهیه شده باشد، ارزش غذایی قابل توجهی دارد. آرد منبع پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین های گروه B و املاحی مثل آهن است، البته ارزش تغذیه ای بیسکوییت کامل نیست اما در مجموع می تواند میان وعده ای خوب در فاصله صبحانه تا ناهار یا ناهار تا شام باشد.

 

شکر، روغن و کربوهیدرات موجود در آن میتواند انرژی بدن را تامین کند و با توجه به همین مسئله که بیسکوییت کالری بالایی دارد نباید در خوردن آن افراط کرد. بیسکوییت را میتوان به عنوان میان وعده صبح یا عصر در حد 4- 3 عدد یا 30- 20 گرم مصرف کرد. ترجیحا بهتر است بیسکوییت سبوسدار با روغن و شکر کمتر مصرف شود.

 

بهترین بیسکویت برای کودکان

 

بیسکویت مخصوص کودکان,بیسکویت برای کودکان,انواع بیسکوییت

بهترین بیسکویت برای کودکان، بیسکویت با چربی ترانس پایین است

 

اولین نکته درمورد خرید بیسکویت برای کودکان این است که دقت کنید چربی ترانس آن خیلی کم باشد. برای این کار باید به برچسب روی بیسکوییت دقت کنید؛ بسیاری از کارخانه ها درصد چربی ترانس را روی آن می نویسند. تلاش کنید انواعی را بخرید که چربی ترانس صفر داشته باشند.

 

اکثر کودکان انواع بیسکویت‌های شیرین را دوست دارند، چون شیرینی موجود در بیسکویت یکی از عوامل تامین‌کننده انرژی مورد نیاز بدن کودک می‌باشد.

 

به علاوه این که بیسکویت‌های شور یا اصطلاحا چوب شورها هم برای تامین الکترولیت‌های بدن کودکانی که در آب و هوای گرم زندگی می‌کنند یا در فصول گرم سال می‌توانند سودمند باشند.

 

– بیسکویت های سبوسدار برای کودکان

از دیدگاه تغذیه‌ای بهترین نوع بیسکویت برای کودکان، بیسکویت‌هایی هستند که در تهیه آنها از آرد کامل یا آرد حاوی سبوس استفاده شده است، بنابراین بیسکویت‌های سبوس‌دار یا بیسکویت دایجستیو بهترین انتخاب می‌باشند. ذکر این نکته قابل توجه است که این بیسکویت در مقایسه با بیسکویت معمولی تنها سبوس بیش تری دارد و روغن و شکر به کار رفته در آن مانند سایر بیسکویت ها به یک میزان بوده و چاق کننده است و برای افراد دیابتی محدودیت مصرف دارد. البته این محصول به دلیل آن که از آرد کامل گندم و سبوس تهیه می شود، از نظر تغذیه ای بر سایر بیسکویت ها برتری داشته و مصرف ابن بیسکویت برای کودکان گزینه ی مناسبتری است.

 

– بیسکویت‌های تهیه شده از آرد جو یا جو دوسر

بیسکویت‌هایی که با آرد جو یا جودوسر تهیه شده‌اند هم می‌توانند نسبت به سایر بیسکویت ها‌ برای کودکان سودمندتر هستند. 

 

بیسکویت‌های غنی شده برای کودکان

امروزه، بیسکویت‌ها یا کیک‌های غنی شده با کلسیم و روی برای کودکان نیز تهیه شده است که مصرف این نوع بیسکویت برای کودکان توصیه می‌شود.

 

مقدار مصرف کافی بیسکویت برای کودکان

 

بیسکویت برای کودکان,بهترین بیسکویت برای کودکان,کالری بیسکوییت

از انواع بیسکویت‌ برای کودکان میتوان به عنوان یک میان وعده مغذی استفاده نمود

 

از انواع بیسکویت‌ برای کودکان میتوان به عنوان یک میان وعده مغذی در رژیم غذایی  استفاده نمود، البته باید توجه شود که مصرف زیاد بیسکویت توسط کودک نباید منجر به حذف یک وعده غذایی یا بروز بی‌اشتهایی در وعده غذایی بعدی او شود.

 

مقدار مصرف کافی بیسکویت برای کودکان از نظر متخصصان تغذیه روزی 2 الی 3 عدد برای میان وعده است. در ضمن برای پرهیز از افراط در مصرف بیسکویت برای کودکان توصیه می‌شود والدین به کودکان خود عادت دهند که از بیسکویت‌های سبوس‌دار یا تهیه شده با آرد جو یا جو دوسر به جای انواع بیسکویت‌های ساده استفاده نمایند.

 

عوارض و خطرات بیسکویت برای کودکان

بسیاری از بیسکویت های موجود در بازار دارای روغن هیدروژنه یا همان چربی ترانس می باشند که باعث افزایش عمر محصولات خوراکی شده اما باعث کاهش عمر مصرف کننده می شوند که حتی می توانند باعث بیماری هایی در کودک شما بشوند.

 

برای اطلاع از اینکه در بیسکویت روغن ترانس وجود دارد یا خیر کافی است که در هنگام خرید بیسکویت برچسب ارزش مواد غذایی را بخوانید و از نبود روغن ترانس مطمئن شوید.

 

بیسکویت حاوی شیر پر چربی است که برای تغذیه نوزاد مناسب نیست. همچنین شکر موجود در بیسکویت برای کودکان باعث پوسیدگی دندان می شود.

 

بیسکویت های حل شده در چای، کودک را با خطر کافئین موجود در چای روبه‌رو می کند و ناخواسته باعث اعتیاد کودک به چای و دیگر مواد کافئین‌دار می‌شود. 

 

زیاده‌روی در مصرف بیسکویت در کودکان علاوه بر بی‌اشتهایی، می‌تواند منجر به بد غذایی و عدم وزن‌گیری مناسب کودک می شود. 

 

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید