آیا استفراغ کردن نوزادان از علائم دندان درآوردن آنهاست؟


دندان درآوردن نوزادان,علائم دندان درآوردن نوزادان,نشانه های دندان درآوردن نوزادان علائم دندان در آوردن در هر کودک متفاوت است
 
دندان درآوردن نوزادان، فرایند تدریجی و زمان‌بر است که یک‌باره اتفاق نمی‌افتد. تبدیل شدن آن لثه‌های نرم و بدون دندان به دهانی پر از مرواریدهای براق، مسیری است که پیمودن آن چندین ماه طول می‌کشد. تا زمانی‌که کودک‌تان ۳ ساله شود، معمولا اکثر دندان‌هایش بیرون می‌آیند

علائم دندان در آوردن در هر کودک متفاوت است. بعضی بچه‌ها هیچ نشانه‌ای ندارند و ناگهان والدین متوجه جوانه دندان‌های او می‌شوند. بعضی از بچه‌ها هم کمی اذیت می‌شوند، بزاق‌شان جاری می‌شود، بی‌اشتها شده، یا بیشتر از همیشه گریه می‌کنند. در بعضی موارد حتی ممکن است کودک موقع دندان در آوردن دچار تب و استفراغ شود.

بسیاری از مردم اعتقاد دارند استفراغ کودک موقع دندان در آوردن طبیعی است. اما امروز بیشتر متخصصان معتقدند دندان در آوردن هیچ علامت عمومی مثل استفراغ، تب، راش پوستی و اسهال ندارد.

اگر موقع دندان در آوردن نوزاد استفراغ می‌کند، حتما باید به متخصص کودکان مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود.

دندان در آوردن چیست؟
دندان در آوردن وقتی اتفاق می‌افتد که اولین دندان نوزاد شروع به شکافتن لثه می‌کند. این اتفاق معمولا بین 6 تا 12 ماهگی رخ می‌دهد.

عموما دو دندان جلویی از فک پایین، اولین دندان‌هایی است که می‌رویند و در ادامه بقیه دندان‌های جلویی از لثه بیرون می‌آیند. به دنبال این روند، بیشتر بچه‌ها دندان‌های آسیاب در می‌آورند و دندان‌های نیش آخر از همه می‌رویند.

در سن 3 سالگی، بچه‌ها معمولا 20 دانه دندان دارند. از آنجا که دندان در آوردن بچه‌ها طی زمانی طولانی اتفاق می‌افتد، والدین معمولا علائم زیادی را به دندان در آوردن ارتباط می‌دهند. اما این احتمال بسیار بیشتر است که آن علائم به علت‌های دیگری مثل عفونت ایجاد شده باشند.

مسلما اینکه بدانید کدام علائم مربوط به دندان در آوردن است و کدام ارتباطی ندارد، رفع مشکل کودک هم برایتان ساده‌تر خواهد شد.

از جمله نشانه‌های دندان در آوردن می‌توان به جویدن اشیا، گریه کردن بیش از همیشه، کمی سخت به خواب رفتن، ترشح بزاق کمی بیشتر از همیشه، نق نق کردن و بهانه گرفتن، از دست دادن اشتها، قرمز، دردناک، نازک شدن و ورم کردن لثه‌ها و همینطور مقدار کمی افزایش دمای بدن (نه بالای 38 درجه سانتی‌گراد).

محققان احتمال می‌دهند که نشانه‌های دندان در آوردن با ظاهر شدن دندان‌های جلو به حداکثر خود می‌رسد که حدودا بین 6 تا 16 ماهگی می‌رویند. اما با بزرگ‌تر شدن بچه‌ها، انتظار می‌رود علائم کمتر و ملایم‌تری موقع رویش دندان‌های جدید تجربه کنند.

دندان در آوردن معمولا باعث این علائم نمی‌شود:
یبوست
– سرفه
– اسهال
– تب بالا
– افزایش دفعات دفع
– راش پوستی
– خودداری از نوشیدن مایعات
– استفراغ

 

دندان درآوردن نوزادان,علائم دندان درآوردن نوزادان,نشانه های دندان درآوردن نوزادان استفراغ کردن نوزاد هیچ ربطی به دندان درآوردن ندارد

 

استفراغ موقع دندان در آوردن؛ چرا؟
همزمان با بروز علائم دندان درآوردن نوزاد ممکن است او دچار استفراغ هم بشود. والدین معمولا این اتفاق را به دندان در آوردن ربط می‌دهند اما معمولا ارتباطی به هم ندارند.

بر اساس تحلیل محققان 8 کشور، دندان در آوردن بچه‌ها ممکن است آنها را اذیت و ناراحت کند اما باعث استفراغ‌شان نمی‌شود و اگر در چنین مواردی به پزشک مراجعه کنید، او به دنبال ریشه اصلی این واکنش خواهد بود.

بر اساس یکی از مطالعات محققان، بچه‌ها زمانی شروع به دندان در آوردن می‌کنند که مستعد بسیاری از بیماری‌های دوران کودکی قرار دارند. ضمن اینکه ایمنی زودگذری که مادر به جنین در رحم می‌دهد، در این زمان کاهش می‌یابد.

بنابراین، استفراغ در این دوران بیشتر به خاطر عفونت باکتریایی یا ویروسی رخ می‌دهد. از جمله بیماری‌هایی که ممکن است باعث استفراغ نوزاد شود، عبارتند از:
– سرماخوردگی یا آنفلوانزا
– عفونت گوش
– التهاب روده یا دیگر عفونت‌های گوارشی
– عفونت ادراری

گاهی آلرژی غذایی یا عدم تحمل برخی مواد غذایی (عدم تحمل لاکتوز و …) می‌تواند باعث استفراغ شود. مسلما یک پزشک می‌تواند حساسیت‌های غذایی کودک شما را شناسایی کند.

استفراغ معمولا علامت نگران‌کننده‌ای نیست و در بیشتر موارد زودگذر است. البته که شما هم می‌توانید با رعایت چند نکته، در بهبودی سریع‌تر فرزندتان نقش داشته باشید:
– به اندازه کافی به کودک مایعات بدهید.
– بگذارید استراحت کند.
– 12 تا 24 ساعت بعد از آخرین استفراغ، می‌توانید رژیم غذایی معمول کودک را ادامه دهید.

در صورت بروز همزمان هر یک از علائم زیر با استفراغ، حتما به پزشک مراجعه کنید:
– تب
– راش مقاوم پوستی
– خودداری از نوشیدن مایعات
– کج‌خلقی شدید
– بریدگی نفس
– نشانه‌های کم‌آبی مثل خشکی دهان، نداشتن اشک و کمتر خیس کردن پوشک نسبت به همیشه
– خوابیدن بیشتر از همیشه
– شکم برآمده

همچنین اگر استفراغ کودک بیش از 12 ساعت ادامه پیدا کرد یا اگر کودک با فشار زیادی حالش بهم خورد، سریعا به پزشک مراجعه کنید

 

منبع: ninisite.com

 منبع : بیتوته

بیشتر بخوانید